Wszystkie medale wręczone uczestnikom letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku wykonano z recyklingu. Do tego celu zebrano aż 6,2 milionów telefonów komórkowych z japońskich gospodarstw domowych. Mieszkańcy zużyte i niepotrzebne urządzenia elektroniczne przynosili w specjalnie wyznaczone do tego miejsca od kwietnia 2017 do marca 2019 roku. Z przetopienia zgromadzonego sprzętu (789 ton), udało się odzyskać 32 kg złota, 3500 kg srebra i 2200 kg brązu

Medale zaprojektował Junichi Kawanishi, a jego pomysł przebił blisko 400 zgłoszeń. Na medalach umieszczono olimpijskie koła, nazwę igrzysk oraz grecką bogini zwycięstwa Nike. Medale będą zawieszone na taśmach wykorzystujących tradycyjne, japońskie  motywy: ichimatsu moyo (charakterystyczna kratka) i kasane no irome (metoda zdobienia kimon). 

W ubiegłych latach organizatorzy turniejów olimpijskich również podejmowali podobne działania, jednak na mniejszą skalę. W 2010 roku w Vancouver część materiałów z produkcji medali pochodziła z recyklingu, podobnie jak w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Ten raport jest przerażający – w ciągu tygodnia zjadamy ilość plastiku równą karcie kredytowej! Jak to możliwe?>>>