Słyszałam komentarze, że tak słabego lineupu Open’er nie miał już dawno. Otóż: bzdura. To może być najciekawsza edycja imprezy od lat. Pod warunkiem, że przymkniesz oko na nudnych headlinerów. W tym roku nie chodzi o duże nazwiska. Siłą tej edycji są bohaterowie drugiego planu. O Rosalii, fenomenalnej wokalistce i kompozytorce z Hiszpanii, już pisałam. Czas na Octaviana, jednego z najbardziej intrygujących młodych raperów. Chcesz wyjść na człowieka obytego muzycznie i błysnąć wśród znajomych czujnym śledzeniem trendów? Idź na koncert Octaviana, rapera, którego największym fanem jest Drake i którego BBC umieściło na szczycie swojego corocznego notowania Sound Of. Ten ranking BBC to taka próba, bardzo często udana, stworzenia listy muzyków, którzy zdefiniują muzykę najbliższego roku. Octavian zajął pierwsze miejsce w BBC Sound Of 2019. Ostatnim raperem, któremu udało się zdobyć najwyższą pozycję na liście, był 50 Cent. 16 lat temu.

Marketing dla początkujących

Co powiedzieć znajomym przed koncertem, żeby poszli na Octaviana z tobą, mimo że nigdy wcześniej o nim nie słyszeli? Że to raper, który nie brzmi jak nikt inny. Octavian progresywnie miesza – hip-hop z muzyką klubową, pop, gospel… Tych gatunkowych tropów jest u niego więcej, a ten naturalny, niewymuszony eklektyzm sprawia, że nijak nie da się Octaviana zaszufladkować. On sam zresztą wśród największych idoli wymienia Jamesa Blake’a (tego od posępnej elektroniki) i Bon Iver (nowy folk), a za próbę jednoznacznych klasyfikacji jego muzyki daje w twarz (jest ryzyko). Chcesz obrazić Octaviana? Powiedz mu, że brzmi jak ktoś albo wpisuje się w mode na coś.

Zobacz także: Open'er Festival 2019: Rosalía. Kim jest i wszystko, co warto o niej wiedzieć!

Biografia dla chętnych

Co powiedzieć znajomym po koncercie, żeby nie wyszło, że nie masz pojęcia o człowieku, którego koncert właśnie widzieliście? Octavian urodził się we Francji, ale wychował w Anglii, gdzie przeprowadził się z matką po śmierci ojca. Z tych kilku wywiadów, których zdążył udzielić, wynika, że lekko nie miał. Ojciec rapera zmarł, gdy ten nie miał jeszcze trzech lat. Gdy był nastolatkiem matka wysłała go do Francji, do wujka. Potwornie się kłócili, a w trakcie awantur dochodziło do rękoczynów. Wrócił do Londynu, zdobył stypendium Brit School (to prestiżowa kuźnia talentów, uczyły się tam m.in. Amy Winehouse i Adele), ale nie został w szkole długo. „Na korytarzach ludzie ćwiczyli salta w tył albo śpiewanie harmonii. Nie moja sytuacja” - mówił w rozmowie z „The Guardian”. „Poza tym nie wierzę, że można nauczyć kogoś kreatywności. Gdy spróbujesz, pozbawisz go oryginalności”. Matka wyrzuciła go z domu, a gdy zrezygnował ze stypendium, nie miał środków do życia. Octavian przez kilka był bezdomny. Miasto nie chciało mu pomóc, bo w papierach był Francuzem, a nie Brytyjczykiem. „Życie. Naga prawda o byciu biednym. Nie miałem pieniędzy, żeby zostać Anglikiem, mimo że wychowałem się w Anglii, tu chodziłem do szkoły” - to też cytat z rozmowy w „The Guardian”. „Ale ja jesteś młody, to ci to nie przeszkadza. Nie miałem pieniędzy, ale i tak coś jadłem, jakoś żyłem...”. Dziś wynajmuje mieszkanie w południowo-wschodnim Londynie – z dwójką przyjaciół, swoim menedżerem i reżyserem klipów. I faktycznie, nie potrzebował dyplomu słynnej brytyjskiej akademii artystycznej, żeby zrobić karierę. Jesienią ubiegłego roku wydał świetny mixtape „Spaceman”. Do współpracy zaprosili go Skepta i Mura Masa. I, taka ciekawostka, Louis Vuitton, bo Octavian poszedł w paryskim pokazie domu mody, tym pierwszym po przejęciu kreatywnej opieki nad marką przez Virgila Abloha.

Open’er Festival: 3-6.07.2019 r., lotnisko Gdynia-Kosakowo. Więcej informacji na stronie: opener.pl.

Zobacz także: Open’er 2019: Line-up festiwalu