Oscary to najważniejsze nagrody przyznawane w przemyśle filmowym od prawie 100 lat. W tym roku odbędzie się już 93. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej i będzie to bez wątpienia historyczna gala. Pod kilkoma względami. Pierwszy z nich to oczywiście pandemiczna rzeczywistość, w której żyjemy już od roku. To, że koronawirus weryfikuje plany organizatorów największych imprez w świecie w filmu zobaczyliśmy już przy okazji Złotych Globów, podczas których laureaci odbierali statuetki online. Czy tak samo będzie w przypadku Oscarów?

Oscary 2021: kiedy i gdzie odbędzie się 93. ceremonia wręczenia Nagród Akademii Filmowej?

Tegoroczna gala wręczenia Oscarów odbędzie się później niż zwykle, bo pod koniec kwietnia, a nie w lutym – na początku lub pod koniec, jak miało to miejsce do tej pory. A dokładnie w niedzielę 25 kwietnia 2021r., czyli w nocy z niedzieli na podziałek 26 kwietnia polskiego czasu. Nominacje też zorganizowano z opóźnieniem, a tytuły i twórców z szansami na nagrody poznaliśmy dopiero 15 marca.

Gdzie odbędzie się 93. ceremonia Oscarów, skoro wszyscy na całym świecie musimy zachować dystans społeczny i przestrzegać obostrzeń? Czy będzie to Dolby Theatre w Los Angeles tak jak zwykle? Tak, ale nie tylko. Wydarzenie zorganizowane zostanie także na stacji kolejowej Union Station, też w LA. Wiadomo na pewno, że ceremonii nie będzie mogła brać udziału taka ilość osób, do jakiej się przyzwyczailiśmy. „W tegorocznej gali na żywo będą uczestniczyć jedynie nominowani, ich goście i prezenterzy – z milionowa widownią oglądającą i kibicującą na całym świecie. Z tego powodu nie odbędzie się coroczna loteria dla członków Akademii” – czytamy w komunikacie prezydenta Akademii, Davida Rubina.

Zrezygnowano także z wydarzeń towarzyszącym Oscarom, czyli The Oscar Nominees Luncheon, umożliwiającego nominowanym zrobienie sobie wspólnego zdjęcia oraz bliższe poznanie, a także corocznego balu Gubernatora oraz watch parties w Londynie i Nowym Jorku.

Pewne jest również, że nie brane są pod uwagę "wirtualne Oscary". Magazyn Variety donosi, że nie przewiduje się transmisji przez Zooma czy Skype'a. 

Oscary 2021: kto poprowadzi 93. galę wręczenia Oscarów?

Oscary 2020 nie miały prowadzącego, a dwa lata temu zrezygnowanego z niego, choć wcześniej do tej roli wytypowano komika i aktorka Kevina Harta. Kiedy jednak pod jego adresem padły oskarżenia o szerzenie mowy nienawiści wobec społeczności LGBTQ+, rozmowy zawieszono. Była to pierwsza taka sytuacja od trzydziestu lat. Jak to będzie wyglądać w tym roku? Dość ciekawie, gdyż ze względu na okoliczności organizatorzy zdecydowali, że ceremonię poprowadzi aż 15 prowadzących! Jak dowiadujemy się z opublikowanego plakatu promującego tegoroczną galę wśród prowadzących znaleźli się m.in. Reese Witherspoon, Harrison Ford, Halle Berry, Bryan Cranston, Zendaya, Regina King, Renee Zellweger, Laura Dern, Joaquin Pheonix i Brad Pitt, Marlee Matlin, a także Joon-ho Bong, reżyser zeszłorocznego oscarowego hitu Parasite, Póki co nie znamy szczegółów dotyczących tego, co konkretnie będzie należało do obowiązków gospodarzy. 
 

Oscary 2021: kto zaśpiewa na gali? 

Jak organizatorzy postanowili ugryźć kwestię występów na żywo artystów, którzy wykonują nominowane do Oscarów piosenki? Zwykle odbywają się one podczas gali, ale w związku z tym, że w tym toku ceremonia przygotowywana jest w innych warunkach, postanowiono, że będzie ona poprzedzona emisją specjalnego programu wprowadzającego „Oscars: Into the Spotlight”. I właśnie w jego trakcie usłyszymy nominowanych wykonawców. Czyli Celeste i Daniela Pembertona (piosenka Hear My Voice z filmu Proces Siódemki z Chicago), H.E.R. (piosenka Fight For You z filmu Judas and the Black Messiah), Leslie Odoma Jr. (piosenka Speak Now z filmu Pewnej nocy w Miami...), Laurę Pausini i Dianę Warren (piosenka Io Sì (Seen) z filmu Życie przed sobą) oraz Molly Sandén (piosenka Husavik z filmu Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga). Ich występy zostaną wcześniej nagrane – cztery z nich na tarasie muzeum filmowego należącego do Akademii (dla zwiedzających zostanie otwarte dopiero we wrześniu), a jeden w Húsavík na Islandii. 

Program „Oscars: Into the Spotlight” ma trwać 90 minut, a oprócz występów artystów pojawią się w nim również kulisy tego, co doprowadziło poszczególnych nominowanych do zdobycia szansy na Oscara. Z kolei po ceremonii wyemitowany zostanie program „Oscars: After Dark”, w trakcie którego przewidziano m.in. wywiady z gwiazdami. 

Oscary 2021: gdzie obejrzeć transmisję i o której rozpocznie się gala wręczenia nagród?

Oglądanie oscarowej ceremonii to u was tradycja? W tym roku również będziecie mogli być na bieżąco. Już po raz kolejny galę transmitować będzie stacja CANAL+. Jest tylko jedno "ale". Żeby obejrzeć transmisję z wręczenia Oscarów 2021, trzeba będzie mieć dostęp do kanału CANAL+ Premium. Można go wykupić za pośrednictwem platformy canalplus.com/pl w cenie 25 zł. Jak już pisaliśmy wyżej, gala rozpocznie się w nocy z niedzieli 25 kwietnia na poniedziałek 26 kwietnia, a dokładnie o godzinie 2.00 w nocy czasu polskiego. Planowany koniec transmisji to godzina 5:00.

Jeśli nie zamierzacie zarywać nocy, a będziecie chcieli obejrzeć transmisję z 93. ceremonii wręczenia Oscarów, to będzie można to zrobić w poniedziałek 26 kwietnia o 22:45 CANAL+, gdzie wyemitowany zostanie skrót z gali. 

Oscary 2021: nominacja dla Polaka. Kto ma szansę na statuetkę?

W tym roku wśród nominacji jest kilka ciekawych wątków. Warto zacząć od tego polskiego, a mianowicie Dariusza Wolskiego, autora zdjęć do filmu Nowiny ze świata w reżyserii Paula Greengrassa z Tomem Hanksem w roli głównej. Wolski, po raz pierwszy nominowany przez Akademię, ma na koncie takie kinowe hity, jak Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły i pozostałe części, Marsjanin czy Wszystkie pieniądze świata.

Oscary 2021: historyczna nominacje dla aktorów pierwszoplanowych

Za sprawą nominacji do Oscarów 2021 do historii przeszedł 83-letni Anthony Hopkins. Nominacja dla najlepszego aktora pierwszoplanowego w filmie Ojciec (The Father) w reżyserii Floriana Zellera to już jego szósta nominacja w karierze. Z kolei w historii nagród przyznawanych przez Akademię to pierwsza nominacja dla aktora w tym wieku. Hopkins, który ma już na koncie nagrodę za wybitną kreację w Milczeniu owiec i zdobył ją w 1992 roku, rywalizuje z takimi nazwiskami jak Chadwick Boseman (Ma Rainey: Matka bluesa), Riz Ahmed (Sound of Metal), Steven Yeun (Minari) i Gary Oldman (Mank). I te pozostałe nominacje także przeszły już do historii najważniejszego wydarzenia w przemyśle filmowym. Chadwick Boseman jest bowiem pierwszym czarnoskórym aktorem nominowanym pośmiertnie (zmarł w sierpniu 2020 roku w wieku 43 lat), z kolei Riz Ahmed może cieszyć się nominacją dla pierwszego w historii Oscarów aktora muzułmańskiego wyznania, zaś Steven Yeun to jedyny jak do tej pory Amerykanin azjatyckiego pochodzenia nominowany za najlepszą pierwszoplanową rolę męską.

Oscary 2021 i historyczne nominacje dla aż dwóch kobiet reżyserek

Powody do radości mają w tym roku Chloé Zhao, reżyserka Nomadland oraz Emerald Fennell, odpowiedzialna za obraz Młoda. Obiecująca. Kobieta. W dotychczasowej historii Nagród Akademii Filmowej nie było sytuacji, żeby aż dwie kobiety miały szansę na statuetkę za najlepszą reżyserię. Takie wyróżnienie otrzymało póki co zaledwie 5(!) kobiet, z czego jedna – Kathryn Bigelow – w 2010 doku odebrała statuetkę za film The Hurt Locker: W pułapce wojny

Oscary 2021: Oscar i Malina dla jednej aktorki?

W oscarowym sezonie przyznawane są także wyróżnienia będące przeciwieństwem najważniejszych nagród w świece filmu. To Złote Maliny. Jednym z filmów nominowanych do tych niechlubnych wyróżnień jest Elegia dla bidoków w reżyserii Rona Howarda. A na Malinę ma szansę m.in. grająca w nim kluczową postać Glenn Close. Co ciekawe, za tę samą rolę 73-letnia aktorka ma szansę dostać Oscara! Tegoroczna nominacja dla Close jako najlepszej aktorki drugoplanowej to już jej ósma nominacja w karierze. Czy dojdzie do takiego precedensu, że jedna osoba otrzyma Oscara i anty-Oscara? Eksperci obstawiają, że szanse są niewielkie, bo Glenn Close ma silne przeciwniczki, a zwłaszcza Yuh-Jung Youn (Minari) i Marię Bakalovą (Kolejny film o Boracie). Warto dodać, że były już takie sytuacje, że w jednym roku aktorki otrzymywały jednocześnie Oscara i Złotą Malinę, choć za różne role. Dobrym przykładem jest choćby Sandra Bullock, która w 2010 roku dostała Nagrodę Akademii Filmowej za Wielkiego Mike’a, a Złotą Malinę za film Wszystko o Stevenie.

Oscary 2021: gdzie obejrzeć ceremonię wręczenia Nagród Akademii Filmowej?

W poprzednich latach ceremonię wręczenia Oscarów transmitowała telewizja CANAL+. Czy tak też będzie w tym roku? Cały czas czekamy na potwierdzenie tej informacji. Do tej pory wyglądało to tak, że w studiu zgromadzeni byli dziennikarze filmowi oraz twórcy, którzy na żywo komentowali decyzje Akademii. Wcześniej pokazywany był też czerwony dywan, który na pewno w przypadku 93. gali będzie wyglądał niestandardowo.