Na kilka dni przed 94. ceremonią wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej analitycy działających legalnie firm bukmacherskich przedstawili swoje typy. Biorąc pod uwagę wyróżnienia przyznane ostatnio poszczególnym twórcom i twórczyniom oraz ich dziełom, w kilku kategoriach radykalnie zrewidowali swoje przekonania. Kto w tym momencie jest największym faworytem do Oscarów 2022 w najważniejszych kategoriach?

Oscary 2022: faworyci i faworytki bukmacherów w najważniejszych kategoriach

Jeżeli chodzi o Oscara 2022 w kategorii najlepszy film, tu nie ma wielkich zaskoczeń. Bukmacherzy zarówno STS (największej działającej w Polsce online firmy bukmacherskiej), jak i zakładów Fortuna i Betfan: jednomyślnie wskazują, że  czarnym koniem w wyścigu  po statuetkę w tej kategorii są „Psie pazury”. Pierwsze od „Jaśniej od gwiazd” filmowe dzieło Jane Campion zdobyło aż 12 nominacji, ma też na koncie wiele innych prestiżowych nagród i nominacji, w tym 3 Złote Globy (za najlepszy dramat, dla najlepszej reżyserki oraz najlepszego aktora drugoplanowego). Według przewidywań „Psie pazury” sprzątną sprzed nosa tytuł najlepszego filmu pozostałym nominowanym obrazom, czyli:

 1. „Belfast”  – reż. Kenneth Branagh,
 2. „West Side Story” – reż. Steven Spielberg ,
 3. „CODA” – reż. Sian Heder,
 4. „Diuna” – reż. Denis Villeneuve,
 5. „King Richard: Zwycięska rodzina” – reż. Reinaldo Marcus Green,
 6. „Licorice Pizza” – reż. Paul Thomas Anderson,
 7. „Nie patrz w górę” – reż.  Adama McKay,
 8. „Drive my Car”  - reż. Ryusuke Hamaguchi,
 9. „Zaułek koszmarów” – reż. Guillermo Del Toro.

Gdy zaś mowa o statuetce dla najlepszego reżysera, zdaniem bukmacherów wielką triumfatorką będzie w tym roku Jane Campion – jedyna kobieta nominowana w tej kategorii. Jeżeli uda jej się zdobyć statuetkę, będzie to pierwszy raz w historii Oscarów, gdy rok po roku najważniejsze nagrody filmowe trafiają do kobiecych rąk (w ubiegłym roku wyróżnienie zdobyła Chloé Zhao za „Nomadland”).

W kategorii najlepszy film międzynarodowy analitycy firm bukmacherskich nie mają większych wątpliwości: Oscara ich zdaniem otrzyma japońska produkcja na podstawie prozy Harukiego Murakamiego „Drive my Car”  w reżyserii Ryusuke Hamaguchiego. Niewielkie szanse na wygraną mają pozostałe nominowane produkcje:

 • „Najgorszy człowiek na świecie” – reż. Joachim Trier,
 • „Przeżyć” – animowany film dokumentalny z 2021 r. w reżyserii Jonasa Pohera Rasmussena,
 • „The Hand of God” – reż. Paolo Sorrentino,
 • „Lunana: A Yak in the Classroom” – bhutańska produkcja i zarazem pełnometrażowy debiut reżyserski Pawo Choyninga Dorjiego.

Oscary 2022: typy bukmacherów w kategoriach aktorskich

Ogromne emocje budzą też spekulacje na temat aktorów i aktorek mających największe szanse na Oscary 2022.  W kategorii męskiej niski kurs i tym samym wysokie szanse na wygraną ma przede wszystkim Will Smith za rolę w filmie „King Richard. Zwycięska rodzina”, a goni go Benedict Cumberbatch za swą kreację w „Psich pazurach”. Spośród pozostałych nominowanych (Andrew Garfield za „Tick, tick… BOOM”, Denzel Washington za „Tragedię Makbeta” oraz Javier Bardem za „Being the Ricardos”) w opinii bukmacherów najmniej nadziei na zdobycie statuetki powinien robić sobie ten ostatni.

Jeżeli chodzi o nagrodę dla aktorki pierwszoplanowej, tu gra jest zdecydowanie bardziej wyrównana. Bukmacherzy obstawiają, że Oscar może powędrować do Nicole Kidman za rolę w „Being the Ricardos” lub Jessiki Chastain za „Oczy Tammy Faye”.  Pozostałe nominowane w tym roku, czyli  Penelope Cruz („Matki równoległe”), Kristen Steward („Spencer”) i Olivia Colman („Córka”), prawdopodobnie zakończą oscarową noc z pustymi rękami. 

Zobacz także:

Oscary 2022: jakie szanse na nagrodę mają Polacy?

Rodzime wielbicielki i rodzimi wielbiciele kina z wypiekami na twarzy będą też wyczekiwać ogłoszeń laureatów Oscarów za najlepszy krótkometrażowy film – w tej bowiem kategorii nominację dostała polska „Sukienka” autorstwa Tadeusza Łysiaka. Niestety nie mamy dobrych wieści: zdaniem bukmacherów film ma niewielkie szanse na statuetkę. Faworytem jest brytyjski obraz „The Long Goodbye” Aneila Karii z Rizem Ahmedem w roli głównej.

Ten rok prawdopodobnie nie przyniesie również wygranej Januszowi Kaminskiemu - operatorowi nominowanemu za zdjęcia do „West Side Story”. Wielkim triumfatorem ma być w tej kategorii Greg Fraser – za zdjęcia do „Diuny”, za które zdobył już nagrodę BAFTA.

Oczywiście wszystkie te spekulacje warto potraktować z przymrużeniem oka, gdyż członkowie i członkinie Akademii niejednokrotnie robili nam psikusy i zaskakiwali swoimi wyborami. Jak będzie w tym roku? Śledźcie relacje na bieżąco na Glamour.pl i w naszych mediach społecznościowych – spędźcie z nami tę wyjątkową noc z niedzieli na poniedziałek (27/28 marca) i przekonajcie się, które przewidywania się sprawdziły.

 

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.