Według najnowszego rankingu Clinic Compare, Czechy zostały najbardziej niezdrowym krajem na świecie. Mieszkańcy spożywają tam średnio 13,7 litrów czystego alkoholu! Niestety również Polska zajmuje wysoką pozycję - jest na 8 miejscu. Zestawienie zostało przygotowane na podstawie danych Światowej Organizacji Zdrowia. W 179 krajach pod uwagę wzięto takie czynniki, jak konsumpcja alkoholu, ilość wypalonych papierosów rocznie oraz liczba otyłych osób.

Na drugim miejscu znalazła się Rosja, a następnie Słowenia, Białoruś, Słowacja, Węgry i Chorwacja. W niechlubnej dziesiątce zmieściły się jeszcze Luksemburg i ex aequo Litwa, jak się okazuje lider pod względem rocznej konsumpcji alkoholu (średnio na mieszkańca przypada tam 18,2 litra czystego alkoholu!), oraz Stany Zjednoczone.  

Z kolei najzdrowszym państwem na świecie okazuje się być Afganistan. Tam zaledwie 2,7% społeczeństwa ma problem z nadwagą. Mieszkańcy tego kraju spożywają najmniejszą ilość alkoholu, co wiąże się bez wątpienia z faktem, że w Afganistanie jest on po prostu zakazany. Natomiast liczba wypalonych wyrobów tytoniowych jest zdumiewająco mała -zaledwie 83 sztuki rocznie!