Uwielbiasz Boże Narodzenie? Przygotowania do świąt, w tym zakupy i dekorowanie domu sprawia Ci wyjątkową przyjemność (nawet mimo tego, że wszyscy wokół narzekają)? A do tego kompletnie nie rozumiesz, dlaczego inni reagują na to zdziwieniem albo grymasem zniesmaczenia? Spokojnie, to nie z Tobą jest coś nie tak, czego dowodem są najnowsze wyniki badań. Naukowcy przekonują, że ozdabianie domu na święta to bynajmniej nie powód do wstydu. O co chodzi? Sprawdź poniżej.

Ozdabiasz dom na święta ze sporym wyprzedzeniem? Jesteś szczęśliwszy!

W wywiadzie dla serwisu Unilad psychoanalityk Amy Morin tłumaczy, że słabość do świątecznych dekoracji najczęściej wiąże się z przyjemnymi wydarzeniami z przeszłości, do których mamy ogromny sentyment. Czyli najczęściej do chwil spędzonych w gronie najbliższych, wspólnego celebrowania i poczucia beztroski. A to, że często lubimy do nich wracać sprawia, że znowu czujemy się szczęśliwi. Podobne zdanie mają Carol Werner, Sonja Peterson-Lewis oraz Barbara Brown, którzy w Journal of Environmental Psychology twierdzą, że nostalgia pomaga nam pozostawać w związku z przeszłością, a tym samym lepiej zrozumieć naszą tożsamość. Dlatego dla wielu osób sięganie po ozdoby świąteczne wcześniej niż inni jest idealnym sposobem na ponownie przeniesienie się do czasów dzieciństwa.

Zdaniem ekspertów przedwczesne ozdabianie domu świątecznymi dekoracjami może być również oznaką potrzeby komunikowania swojemu otoczeniu, czyli na przykład sąsiadom, o swoim przyjaznym nastawieniu i potrzebie wzmocnienia relacji. A także wynikać ze straty bliskiej osoby. Święta najczęściej przywołują najprzyjemniejsze wspomnienia związane z kimś, kogo nie ma już wśród nas. Nie ma w tym nic dziwnego (a tym bardziej złego!), że chcemy wracać do wspólnie spędzonych chwil, także tych ze świętami w tle. 

Jeżeli więc już teraz – w połowie listopada masz ochotę na przedświąteczne zakupy (zarówno prezentów, jak i bożonarodzeniowych ozdób), przystrojenie domu lub ogrodu, a nawet ubranie choinki, do dzieła! Nie zwracaj uwagi na innych i rób to, na co masz tylko ochotę. Powodzenia!

10 dodatków do domu, dzięki którym poczujesz świąteczny klimat >>>