„Pandemioza” – ineraktywny audiobook Wojtka Jeżowskiego o psychologicznych skutkach pandemii – z przymrużeniem oka, choć nie całkiem na wesoło

To nie jest film dla ludzi o słabych nerwach. W zasadzie nie jest to także film. „Pandemioza” w reżyserii Wojtka Jeżowskiego to raczej dzieło sztuki interdyscyplinarnej. Choć sami twórcy mówią o nim audiobook lub słuchowisko, oprócz fonii mamy tu także wizje – animacje na bazie czarno-białych ilustracji Zosi Jemioło. Trudno uniknąć także skojarzeń z grą komputerową, bo słuchając i oglądając musimy podejmować decyzje (zaznaczając opcję A lub B), od których zależą losy głównej bohaterki. 

Aneta, bo właśnie o niej mowa, to dojrzała kobieta, matka dwójki nastoletnich dzieci i żona mężczyzny, z którym, jak sama mówi „już dawno nie tworzy rodziny tylko układ podatkowy”. Kobieta, jakich wiele, którą – jak nas wszystkich – w czterech ścianach zamknęła pandemia. Oczywiście z rodziną, która, choć całkiem zwyczajna, staje się nie do zniesienia, kiedy trzeba z nią przebywać non stop. Zwłaszcza, że pod wpływem związanej z izolacją frustracji, coraz dobitniej zaczynać wychodzą różnice pokoleniowe i światopoglądowe (Aneta ma na przykład syna geja i męża konserwatystę), a także nierówny podział obowiązków. Zaczyna się niepisana wojna o zasoby, takie jak choćby ostatnia kapsułka kawy, a także o możliwość zaspokojenia swoich najbardziej podstawowych potrzeb (łazienka!). Sytuacji nie ułatwiają sąsiedzi, u których ciągle płaczą dzieci albo... odbywa się remont. Znacie? No właśnie. To jest w tym wszystkim najgorsze. Bo choć w produkcji zaciera się granica między prawdziwym życiem a wyimaginowanymi obrazami jak po zażyciu LSD, i nie brak w niej także humoru (czarnego, ale zawsze), śmiejemy się trochę przez łzy. W końcu wszyscy doświadczyliśmy tego samego i jeszcze nie zdążyliśmy wylizać ran. W zasadzie nie wiemy nawet, co będzie dalej.

ilustracja: Zosia Jemioło

Jeśli chodzi o „Pandemiozę” także nie wiemy, bo na razie ukazał się pierwszy odcinek (i zwiastun) audiobooka, który możecie obejrzeć na stronie pandemioza.pl. Planowane jest więcej, dlatego inicjatywę warto śledzić także na Facebooku (Pandemioza) i Instagramie (@pandemioza_pl). Przygotujcie się na sporą dawkę silnych emocji. 

Warto wspomnieć, że w audiobooku usłyszeć możemy głosy najwybitniejszych polskich gwiazd, począwszy od Magdy Schejbal, która wcieliła się w główną bohaterkę, po Rafała Zawieruchę i Piotra Gąsowskiego. Scenariusz napisał Bartosz Szpak. Najlepiej zresztą zobaczcie zwiastun: 

PANDEMIOZA start! http://pandemioza.pl Czekamy na Wasz feedback :D grajcie i udostępniajcie! Reż Wojtek...

Opublikowany przez P a n d e m i o z a Środa, 5 maja 2021