1. Bądź pedantyczna

Porządek, czy Ci się to podoba czy nie, jest twoim najlepszym przyjacielem. Tak, wiem- panujesz nad tym bałaganem i wszystko potrafisz w nim znaleźć... Słyszałam to setki razy. W rzeczywistości więcej czasu tracisz na przeglądanie porozrzucanych rzeczy, niż potrzeba żeby uporządkować przestrzeń wokół siebie. Poza tym, posprzątane biurko wygląda tysiąc razy lepiej niż zagracone. Aż chce się przy takim usiąść i zabrać się do dzieła! Dodatkowy atut? Gdy już je ogarniesz możesz je upiększyć! Wolne miejsce wykorzystasz na fajne gadżety, inspirujące zdjęcia i akcesoria, które pozwolą Ci lepiej planować pracę.

2. Zorganizuj się

Kalendarz, tablica korkowa, pojemniki i przegródki- to twoje biurkowe must have. Wykorzystaj je na maksa. Niech od dziś wszystko ma swoje miejsce. Dodatkowo, nadaj tym przedmiotom walory dekoracyjne. Ładny kalendarz, kolorowe kubki na długopisy i zdjęcia powycinane z gazet prawie nic nie kosztują, a zmienią szare biurko w przyjazne miejsce. Wszystkie ważne rzeczy zapisuj w terminarzu, przyklejaj kolorowe karteczki, a o niczym już nie zapomnisz. Dokumenty i notatki sortuj tematycznie, zszywaj lub spinaj spinaczem i wkładaj do segregatorów. Pomyśl o wkładach do szuflad- dzięki nim nic nie będzie się walać luzem.

3. Zadbaj o atmosferę

Dbaj o swoje miejsce. Nie mówię, że masz zostawiać fortunę w Ikei, albo zatrudniać dekoratora wnętrz. Czasem wystarczy, że ustawisz na półce kolorowe lakiery do paznokci, poukładasz książki, dodasz jakąś doniczkową roślinę. Liczą się detale i osobiste akcenty. Miło oderwać się od pracy czy nauki i spojrzeć na kolorowe zdjęcia z przyjaciółmi czy kartki urodzinowe, które od nich dostałaś. Poprawisz sobie humor i z entuzjazmem podejdziesz do obowiązków. W końcu mnóstwo czasu spędzasz przy biurku, niech będzie to tak przyjemne, jak to tylko możliwe.

4. Otaczaj się inspiracjami

Duża tablica (korkowa lub magnetyczna), na której będziesz przypinać swoje inspiracje, pamiątki i ulubione zdjęcia to najłatwiejszy, najtańszy i najbardziej efektowny sposób, aby odmienić swoje biurko. Jeśli nie chcesz wydawać kasy na tablicę, ani wiercić dziur, masz dwie opcje. Użyj farby tablicowej, po której możesz pisać kredą, albo przyczep zdjęcia bezpośrednio do ściany. Ale uwaga! Unikaj kleju i taśmy klejącej. W sklepach papierniczych znajdziesz specjalną masę wielokrotnego użytku, podobną do plasteliny. Użyj jej. Nie zostawi śladów i nie uszkodzi farby. Jeśli brakuje Ci motywacji do pracy, umieść na swojej tablicy zdjęcia, które przypomną Ci cele do których dążysz- broszurę uniwersytetu na, którym chcesz studiować czy gadżet związany z wymarzonym miejscem pracy. Gdy odechce Ci się siedzieć przy komputerze od razu przypomnisz sobie po co to robisz.

5. Znajdź klucz do sukcesu

Zadbaj o 3 podstawowe elementy: świeże powietrze, wygodne krzesło i odpowiednie oświetlenie. Dzięki nim unikniesz zmęczenia. Jeśli trzeba, przesuń biurko pod okno, zainwestuj w praktyczną, regulowaną lampkę. To podstawa dla zachowania komfortu pracy.

 

tekst: kamila wagner