Petting co to? Pytanie jak z „BRAVO”? Owszem, bo w tym magazynie i w jego siostrzanej odmianie „BRAVO Girl” o pettingu pisano sporo. Warto jednak wrócić do młodzieńczej lektury i czasów, bo petting to dziś niedoceniana technika, która może zapewnić jednak mnóstwo frajdy. Ale po kolei!

Petting – co to jest?

Petting jest formą aktywności seksualnej, w której nie dochodzi do penetracji pochwy lub odbytu za pomocą członka. Na petting składają się różne pieszczoty, mające na celu doprowadzenie partnerki lub partnera do orgazmu, choć i bez orgazmu jest to fajne. Aktywność tego rodzaju stanowi dobrą alternatywę dla penetracyjnego stosunku seksualnego. Uznawana jest za etap rozwoju seksualności następujący po masturbacji, kiedy młody człowiek nie jest jeszcze psychicznie przygotowany na akt penetracji płciowej.

Petting jest techniką często wybieraną przez młode pary, by za jej pośrednictwem lepiej poznać własne ciała i rozładować napięcie seksualne. Metoda ta pozwala na rozpoznanie bodźców erotycznych, własnych oraz partnera, które doprowadzają do osiągnięcia orgazmu oraz reakcji ciała na zaawansowane pieszczoty. Młodym parom polecamy także: Gry erotyczne dla młodych par, czyli jak urozmaicić swój związek – top 5 najlepszych planszówek

W największym uogólnieniu petting to pocałunki, wzajemne pieszczoty i dotykanie swoich narządów płciowych oraz innych stref erogennych. Może stanowić element gry wstępnej, ale także być traktowany po prostu jako seks sam w sobie.

W powszechnym przekonaniu petting jest metodą wykorzystywaną przez młode osoby, które w ten sposób chcą poznać swoje ciała oraz ciała płci przeciwnej, a jednocześnie nie są jeszcze gotowe na pełną penetrację z różnych powodów. W rzeczywistości jednak petting jest często stosują pary z długim stażem związku i osoby ze sporym doświadczeniem seksualnym. Jest to świetny sposób na budowanie bliskości, intymności, daje dużo satysfakcji. Może stanowić urozmaicenie życia seksualnego, bo kto powiedział, że to zawsze musi być mocniej, szybciej, głębiej. Zaleca się go szczególnie osobom, które:

 • nie mogą pozwolić sobie na pełny stosunek płciowy z powodu znajdowania się w okresie połogu lub zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową,

 • nie mają wystarczającego doświadczenia seksualnego,

 • nie są gotowe psychicznie na podjęcie współżycia seksualnego z wprowadzeniem członka do odbytu lub pochwy,

 • penetracja jest dla nich bolesna,

 • poszukują urozmaicenia życia seksualnego,

 • szukają sposobu na wydłużenie aktu seksualnego,

 • obawiają się zajścia w ciążę,

 • znajdują się w okresie dni płodnych, a chcą ustrzec się nieplanowanej ciąży.
   

Stosunek przerywany nie doprowadzi do ciąży? Obalamy popularne mity


Do najczęściej wymienianych zalet pettingu zalicza się:

 • osiągnięcie takiej samej lub głębszej satysfakcji seksualnej, jak podczas penetracji odbytu lub pochwy,

 • umożliwienie poznania oczekiwań i potrzeb seksualnych partnera oraz swoich własnych,

 • umożliwienie odkrywania i naukę pobudzania stref erogennych,

 • minimalizacja ryzyka nieplanowanego zajścia w ciążę,

 • minimalizacja ryzyka zarażenia infekcjami przenoszonymi drogą płciową,

 • urozmaicenie dotychczasowego życia seksualnego partnerów,

 • umożliwienie wydłużenia stosunku płciowego,

 • otwarcie partnerów na nowe doznania seksualne,

 • dodawanie odwagi w łóżku,

 • nastawienie na obopólną przyjemność,

 • zaspokojenie popędu płciowego osobom, które nie mogą tego zrobić poprzez tradycyjny seks.
   

Petting – jak go uprawiać?

Petting to metoda dawania przyjemności drugiej osobie za wykorzystaniem przede wszystkim zmysłu dotyku. Pozwala na dobre poznanie się partnerów i stanowi doskonałe podłoże dla późniejszych, bardziej zaawansowanych technik seksualnych. Petting może przybierać różne formy, a ich wybór jest uzależniony od upodobań partnerów. Najczęściej satysfakcja seksualna osiągana jest poprzez:

Zobacz także:

 • pieszczenie okolic łechtaczki, pochwy, odbytu oraz sromu zwilżonym lub natłuszczonym palcem,

 • stymulacja członka, a w szczególności jego żołędzi dłonią,

 • stosunek pozorowany (wprowadzenie członka pomiędzy piersi, uda, stopy, pośladki, zgięcie kolana lub łokcia itp.),

 • wzajemne pocieranie się genitaliami.

Oczywiście można się też lizać, drapać, podgryzać, łaskotać czy głaskać. Wszystko to kwestia naszej wyobraźni oraz preferencji osób, które uczestniczą w seksualnym spotkaniu.

Najważniejszą zasadą pettingu jest stopniowe zwiększanie napięcia seksualnego, poprzez dobór odpowiednich technik, a następnie jego rozładowanie, przez doprowadzenie partnera do orgazmu (który może nastąpić, ale nie musi. Pamiętajcie – bez orgazmu też może być przyjemnie!). Najlepiej, aby intensywność pieszczot była dobierana w sposób, który pozwoli na kilkukrotne zbliżenie się pieszczonej osoby na granicę orgazmu, poprzez szachowanie intensywnością doznań. Pozwoli to na maksymalne wzmożenie ostatecznej satysfakcji z zabawy.

Początkowe pieszczoty mogą rozpocząć się od delikatnego masażu stóp lub dłoni i stopniowo, poprzez stymulowanie kolejnych stref erogennych (zagięć pod kolanami/łokciami, szyi, płatków uszu, pach, sutków, wewnętrznej strony ud, podbrzusza) przechodzić do silniejszej stymulacji penisa lub sromu, odbytu i łechtaczki. Regularne pomruki, jęki i komplementy szeptane na ucho dodatkowo podgrzeją atmosferę.

Erogenne strefy partnerów mogą być stymulowane za pomocą: dłoni, języka, ust i stóp, ale także dedykowanych temu akcesoriów erotycznych. Zabawę urozmaici: bita śmietana, kostki lodu, szampan, ciepły wosk czy owoce.
Świeżo poznanym parom, dla rozluźnienia atmosfery, zaleca się rozpoczęcie pettingu od relaksującego masażu przy odprężającej muzyce. Na późniejszych etapach związku, warto przełamywać rutynę poprzez wykorzystanie gadżetów typu: opaska na oczy, kajdanki i seksowne przebranie.

Petting a ciąża

Petting w znacznym stopniu ogranicza możliwość zajścia w ciążę, ale nie chroni przed nią zupełnie. Prawdą jest, że nie dochodzi podczas niego do wprowadzenia penisa do pochwy, ale to nie wyklucza ryzyka przeniesienia do niej nasienia, chociażby na dłoniach, stopach czy ustach partnera. Przez nieuwagę może również dojść do wytrysku zbyt blisko sromu lub nasienie może zabrudzić pościel. Z tych przyczyn petting nie powinien być i nie jest uznawany za metodę antykoncepcji. Warto pamiętać, że plemniki mogą pojawić się także w preejakulacie. Nieco bardziej zabezpieczyć nas może uprawianie pettingu w bieliźnie, ale ryzyko ciąży i w tym przypadku nadal istnieje.

Zobacz także: Antykoncepcja – rodzaje i skuteczność. Wszystko, co powinniście wiedzieć

Petting w założeniu nie kończy się penetracją. Sam w sobie ma dostarczyć wystarczających i satysfakcjonujących doznań. Wymaga on nie tylko ostrożności, ale przede wszystkim odpowiedzialności i świadomości. Niezwykle istotne jest obdarzenie drugiej osoby szacunkiem, ponieważ nieodpowiedni dotyk i słowa wypowiedziane podczas pettingu mogą mocno obciążyć psychikę partnerki lub partnera. Każda aktywność seksualna wymaga zawsze konsensualnej zgody wszystkich zaangażowanych w nią osób!
 

Petting – techniki

Do najbardziej erogennych stref ludzkiego ciała należą (oczywiście warto pamiętać o indywidualnych preferencjach):

 • stopy,
 • wewnętrzne części ud,
 • podbrzusze,
 • sutki,
 • płatki uszu,
 • wewnętrzna strona łokci oraz kolan,
 • szyja,
 • narządy płciowe.

To im powinno się poświęcić szczególną uwagę podczas uprawiania pettingu, ponieważ odpowiednia stymulacja przybliży partnera do osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Pobudzanie stref erogennych warto urozmaicić przytulaniem, ugniataniem, pieszczotami i pocałunkami. Nastrojową atmosferę uzyskamy poprzez puszczenie muzyki oraz wspólne zjedzenie romantycznej kolacji przy świecach. Petting uprawiany przed lustrem doda pikanterii igraszkom i ułatwi zaakceptowanie i poznanie swojego ciała. Miłe i ciepłe słowa w postaci komplementów wprowadzą partnera w dobry nastrój, a wyszeptywanie poleceń i snucie opowieści o tym, co za chwilę się stanie podgrzeje atmosferę.

Najbardziej znaną techniką pettingu jest stosunek międzypiersiowy. Polega ona na umieszczeniu penisa pomiędzy piersiami kobiety i wykonywaniu ruchów frykcyjnych. Płyn wydostający się z jego żołędzi będzie doskonałym lubrykantem. Czubkiem penisa można również toczyć kółka wokół brodawek sutkowych partnerki. W przypadku niewielkich piersi zaleca się, aby kobieta znajdowała się w pozycji siedzącej lub klęczała nad penisem partnera. Dla bardziej zaawansowanych kochanków dobrym urozmaiceniem będą klipsy, zaciski lub klamry na sutki oraz techniki wiązania piersi partnerki – bondage.

Wysportowane czy też zwinne osoby mogą spróbować swoich sił w stymulacji penisa partnera stopami. W tym czasie może on siedzieć i przyglądać się, jak kobieta stymuluje ręką swoją łechtaczkę.

Dla młodych partnerów i niedoświadczonych lub wstydliwych par doskonałym rozwiązaniem będzie necking. Polega ona na pieszczotach jedynie górnych części ciała partnerów. Następnie, po nabraniu pewności i odwagi można przejść do powolnego, wzajemnego rozbierania się. Dużo zabawy i rozluźnienia przyniesie zasada, że zrobione to będzie jedynie przy użyciu ust i zębów.

Z obawy przed zapłodnieniem wiele par decyduje się na petting pachwowy, kolanowy lub łokciowy. Polega on na wprowadzeniu penisa pomiędzy zgięcia w ciele partnerki i wykonywanie ruchów posuwistych w przód i tył. Dobrze, aby wcześniej zastosować lubrykant. Bardziej zaawansowane są techniki: udowa oraz pośladkowa, ale tutaj występuje znacznie wyższe ryzyko zapłodnienia.