Wracamy do Was z cyklem urodowym o różnych typach skóry. W poprzednim artykule skupiliśmy się na cerze suchej, natomiast dzisiaj przyjrzymy się bliżej cerze wrażliwej, z którą ma do czynienia większość Polek. Zapytaliśmy dermatolog Dorotę Kwiatkowską, jak pielęgnować wrażliwą skórę, na co warto zwracać uwagę i co jest najważniejsze w jej oczyszczaniu. Oto wszystko, co musicie wiedzieć.

Wrażliwa skóra - czym się charakteryzuje

Wrażliwa cera to najbardziej wymagający typ skóry, ponieważ jest skłonna do podrażnień i nadmiernie reaguje na czynniki zewnętrzne. Trudno jednak odkryć, jakie to dokładnie czynniki i jaka nastąpi reakcja, ponieważ to indywidualna kwestia. Skóra wrażliwa jest podatna na podrażnienia, które mogą nastąpić w wyniku zmian temperatury, ale także mrozu, silnego wiatru lub w wyniku kontaktu z suchym powietrzem klimatyzacji. Delikatna cera reaguje również na czynniki fizyczne, to znaczy pocieranie i dotykanie.

Jeśli chodzi o wizualne aspekty cery wrażliwej, najczęstszym z nich to zaczerwienione obszary na twarzy. Warto pamiętać, że każdy typ skóry, czyli sucha, mieszana lub tłusta, może być jednocześnie cerą wrażliwą, dlatego wygląd każdej z nich będzie się różnił. Ale objawy skóry wrażliwej to przede wszystkim zmiany wewnętrzne, które odczuwamy, to znaczy: pieczenie, swędzenie i uczucie napięcia. 

Pielęgnacja skóry wrażliwej - na co zwracać uwagę

Wrażliwa cera jest niezwykle trudna w pielęgnacji, ale odpowiednie kosmetyki i zabiegi mogą znacznie poprawić jej stan i zmniejszyć podatność na podrażnienia. Dermatolog Dorota Kwiatkowska zwraca uwagę na to, aby nie przesadzić ze zbyt mocną pielęgnacją i zachować umiar, żeby uniknąć dodatkowego podrażnienia. Kluczowym elementem pielęgnacji skóry wrażliwej jest oczyszczanie, które powinno odbyć się za pomocą dermokosmetyków, dostępnych w aptece. Są to środki z mniejszą ilością konserwantów i bez substancji zapachowych, dlatego ryzyko podrażnienia lub wystąpienia alergii jest o wiele mniejsze w porównaniu do kosmetyków z drogerii.

Po dokładnym oczyszczeniu twarzy, należy ją dokładnie wysuszyć i dopiero na suchą cerę nałożyć kolejne kosmetyki, które powinny pochodzić z aptecznych linii. Jeśli chodzi o cerę tłustą i wrażliwą, która jest wymagająca i często ciężka w temacie doboru produktów, trzeba zwracać uwagę, aby w składzie były takie substancje jak kwasy owocowe i retinol, ale występujące w mniejszych stężeniach. Dla cery suchej wrażliwej wskazane są takie składniki jak: mocznik w stężeniach do 10%, gliceryna, wazelina, kwas hialuronowy i kolagen, które nawilżą cerę. Poza tym w pielęgnacji tego typu skóry należy zwrócić uwagę na składniki natłuszczające, które odbudowują płaszcz lipidowy skóry. Należą do nich oleje roślinne, zawierające kwasy omega 3, 6, 9. 

Cera wrażliwa - jak ją oczyszczać?

Dermatolog Dorota Kwiatkowska podkreśla, że podstawowym punktem pielęgnacji jest oczyszczanie, które należy wykonywać 2 razy dziennie przeznaczonymi do tego produktami. Wybierzcie taki kosmetyk, który odpowiada Waszej cerze. Mogą to być emulsje, mleczka, żele do mycia twarzy lub łagodne płyny micelarne. Aby dopełnić etap oczyszczania, warto użyć w tym celu sonicznych szczoteczek. Numerem jeden na rynku jest flagowy produkt szwedzkiej marki FOREO LUNA mini 2, która delikatnie masuje i oczyszcza skórę pobudzając ją do lepszej regeneracji, np. w czasie snu. Sekret szczoteczki do twarzy tkwi w sonicznych pulsacjach, które docierają do głębszych partii naskórka i oczyszczają skórę “od wewnątrz”, w przeciwieństwie do tańszych zamienników poruszających się tylko i wyłącznie po jej powierzchni i działających bardzo podobnie jak zwykłe ruchy manualne.

Soniczna szczoteczka dla cery wrażliwej - czy warto i jak działa?

Taki łagodny, lecz bardzo dokładny sposób pielęgnacji jest idealny nawet dla posiadaczek bardzo wrażliwej cery. Dziewczyny, których skóra często reaguje na nowe kosmetyki czy inwazyjne zabiegi, nie muszą martwić się o podrażnienia spowodowane tarciem - szczoteczka FOREO jest wykonana z hipoalergicznego i bardzo miękkiego silikonu. Podczas używania należy jednak zwrócić uwagę na moc pulsacji i częstotliwości oczyszczania. Nie każdej z nas będzie służyć oczyszczanie dwa razy dziennie maksymalną mocą pulsacji.

Poniżej znajdziecie wideo, w redaktor Glamour.pl Aleksandra Jóźwiak opowiedziała o tym, jak wygląda jej codzienna pielęgnacja oraz o swoich ulubionych produktach.