Zimą skóra jest poddawana wielu próbom. Niskie temperatury, mróz i wiatr na zewnątrz i suche powietrze z kaloryferów sprawiają, że skóra może być wysuszona, podrażniona i nadmiernie się łuszczyć. Dlatego pielęgnacja twarzy, dłoni i ciała powinna skupiać się głównie na kompleksowym i regularnym nawilżeniu oraz ochronie przed zewnętrznymi szkodliwymi czynnikami, wpływającymi niekorzystnie na stan naszej skóry. Co zrobić, aby utrzymać ją w dobrej kondycji zimą? Sprawdźcie poniżej.

Przebarwienia na twarzy – jak je zwalczyć? Pytamy ekspertów, jak skutecznie się ich pozbyć >>>

Jak dbać o twarz zimą?

Największe skutki różnicy temperatur, suche powietrze ogrzewania oraz mróz odczuwa skóra twarzy, której nie jesteśmy w stanie „ukryć” i dlatego cały czas jest wystawiona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Wspomniane wcześniej procesy powodują utratę wody z organizmu, ale przemyślana pielęgnacja jest w stanie zapobiec wysuszeniu cery. Pierwszy krok to regularne nawilżanie. Nie należy traktować tego pobłażliwie, ponieważ kremy zawierające odpowiednie składniki utrzymają odpowiedni poziom wody w organizmie. Wybierzcie produkty z kwasem hialuronowym, ceramidami i kwasami tłuszczowymi. Oprócz kremów, stosujcie odżywcze maski do twarzy w płachcie, które błyskawicznie poprawią stan suchej cery.

Dermatolodzy zwracają również uwagę na stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest pochmurnie, a temperatury nie rozpieszczają. Dlaczego? Produkty zawierające co najmniej SPF50 skutecznie chronią przed szkodliwym działaniem sztucznego światła, na które jesteśmy narażeni cały czas. Co więcej, promienie słoneczne, nawet gdy słońce jest za chmurami, przedostają się przez nie i powodują zmarszczki oraz postarzają cerę, która traci jędrność i elastyczność.

Oprócz stosowania kremów nawilżających i z ochroną przeciwsłoneczną, gdy wiecie, że spędzicie na mrozie kilka godzin (np. podczas uprawiając sporty zimowe), posmarujcie twarz wazeliną. Kosmetyczna wazelina stworzy skuteczną barierę ochronną na twarzy, dzięki czemu unikniecie szkodliwych skutków przebywania na mrozie.

Skóra sucha i skóra odwodniona – czym się różnią? Podpowiadamy, jak rozpoznać typ skóry i w jaki sposób je pielęgnować >>>

Pielęgnacja dłoni zimą – jak powinna wyglądać

Wysuszone dłonie zimą to problem, z którymi zmaga się większość z nas. Delikatna skóra dłoni jest podatna na niskie temperatury, które są główną przyczyną takiego stanu rzeczy. Jak pielęgnować dłonie, aby były miękkie i gładkie? Przede wszystkim nie należy zapominać o rękawiczkach, które chronią przed mrozem na zewnątrz. Regularne nawilżanie to kolejny punkt codziennego rytuału, który powinien stać się nawykiem w chłodne miesiące. Kremy do rąk, które zawierają mocznik, głęboko odżywią narażoną na uszkodzenia skórę. Jeżeli macie wyjątkowo przesuszone dłonie, na rynku są dostępne maski do rąk, działające w podobny sposób co te do twarzy. Odżywiające i ujędrniające skórę jednorazowe rękawiczki może nie są najwygodniejsze, ale za to pomagają pielęgnować dłonie zimą.

Pielęgnacja skóry zimą – jak dbać o ciało

Nasze ciało zimą również odczuwa skutki suchego powietrza i częste zmiany temperatury, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać. Szorstka i podrażniona skóra to wynik tego, że jesteśmy narażeni na chłodne i ciepłe powietrze. Wiemy, że podczas mrozu gorące prysznice są wybawieniem, ale niekoniecznie korzysta na tym nasza skóra. Dlatego aby uniknąć podrażnień rekomendujemy zmniejszyć temperaturę wody (to dotyczy nie tylko mycia całego ciała, ale również mycia rąk w ciągu dnia). Aby pobudzić krążenie krwi, ujędrnić ciało i usunąć martwy naskórek, świetnym zabiegiem, który możecie wykonać sami w domu, jest szczotkowanie ciała. Tutaj sprawdzicie dokładnie, jak to zrobić >>>. W przypadku dbania o ciało również bardzo ważnym aspektem jest nawilżenie. Regularne stosowanie balsamów do ciała tuż po kąpieli (najlepiej jak najszybciej zaaplikować krem, ponieważ wtedy szybciej się wchłonie i lepiej odżywi skórę) poprawi jego kondycję.

Gdy zmagamy się z bardzo suchą skórę warto stosować kremy natłuszczające, które – tak jak w przypadku kosmetycznej wazeliny – uchronią przed mrozem, tworząc warstwę zabezpieczającą przed szkodliwymi czynnikami. W tym celu wybierzcie produkty, które zawierają oleje roślinne. Teraz już wiecie, jak prawidłowo pielęgnować skórę zimą.