Pielęgnacja to indywidualna, a do tego bardzo indywidualna kwestia. Powinna odpowiadać na potrzeby skóry, które różnią się, poza tym mogą zmieniać się wraz z wiekiem czy ze względu na pory roku. Jak dbać o cerę zimą? Jakich kosmetyków używać, aby pozostała w dobrej kondycji? Podpowiadam, co robić, a czego wystrzegać się w pielęgnacji, gdy temperatury za oknami znacznie się obniżą. Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat. 

Pielęgnacja skóry zimą – pamiętaj o nawilżeniu i regeneracji

Zimą nasza skóra jest narażona na szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych. Niskie temperatury, wiatr czy ostre powietrze mogą znacznie obniżyć jej kondycję, np. doprowadzić do jej przesuszenia. Właśnie dlatego warto zainwestować w dobry krem, który zregeneruje skórę, intensywnie ją nawilży, a jednocześnie ochroni przed utratą wody. Uzupełniając zawartość swojej kosmetyczki, zwróć uwagę na kremy, które mają w składzie takie składniki jak m.in. kwas hialuronowy, ceramidy czy witaminę E. Znajdziecie je m.in. poniżej. 

Pielęgnacja skóry zimą – nie rezygnuj z ochrony przeciwsłonecznej  

To mit, że kremu z filtrem powinno używać się tylko latem. W rzeczywistości należy go aplikować codziennie – niezależnie od pory roku, dnia czy stopnia zachmurzenia. Chcąc chronić swoją skórę przed promieniowaniem UV, a przy okazji zachować jej młody i promienny wygląd na dłużej, warto sięgnąć po produkt z filtrem SPF 30 lub większym. 

Pielęgnacja skóry zimą – pij dużo wody

Pij dużo wody – wielokrotnie mogłyście przeczytać to zdanie na Glamour.pl. Będę to jednak powtarzać do znudzenia. Jeśli chcecie, aby wasza skóra pozostała w dobrej kondycji, zadbajcie o nawodnienie organizmu. Według ekspertek i ekspertów, należy pić minimum dwa litry wody dziennie. Wasze ciało na pewno wam za to podziękuje. 

Pielęgnacja skóry zimą – pamiętaj o ustach

Niestety usta także są narażone na działanie czynników zewnętrznych. Szczególnie zimą. A dowodzi temu fakt, że tak wiele osób boryka się z tak zwanymi spierzchnięciami czy pęknięciami. Jeśli te problemy dotyczą także ciebie (albo chcesz ich uniknąć w tym sezonie oraz w kolejnych), koniecznie zaopatrz się w balsam do ust bądź pomadkę ochronną. Tego rodzaju produkty do pielęgnacji są dostępne w niemal każdej drogerii. Moim odkryciem jest wielofunkcyjny sztyft Czekocynamon z oferty Ministerstwa Dobrego Mydła. Przetestowałam wiele produktów do ust, ale to właśnie balsam od polskiej marki naprawdę mi pomógł (jako jeden z nielicznych). Skutecznie regeneruje i odżywia. Co ciekawe, można go stosować nie tylko w codziennej pielęgnacji ust, ale również całego ciała – np. na suche łokcie czy zmęczone zimą dłonie. A, no i pięknie pachnie. Nazwa inspirowana czekoladą i cynamonem nie jest przypadkowa. Więcej o tym balsamie do ust i nie tylko pisałam tutaj: Spierzchnięte i suche usta? Oto kosmetyk, dzięki któremu uporałam się z tym problemem raz na zawsze.

Pielęgnacja skóry zimą – zadbaj o swoje dłonie

Kolejna kwestia, o której warto pamiętać zimą, to pielęgnacja dłoni. Skóra w tych miejscach wykazuje się niezwykłą delikatnością, a co za tym idzie: wymaga specjalnego traktowania i uwagi. Jednocześnie jest wyjątkowo podatna na odmrożenie, odwodnienie czy przesuszenie. Dlatego warto mieć przy sobie dobry krem do rąk. Taki, który intensywnie nawilży, zregeneruje, a do tego odżywi skórę na dłoniach. 

Pielęgnacja skóry zimą – ogranicz długie i gorące kąpiele

Długie i gorące kąpiele – kto ich nie kocha? Niestety nie będzie to historia miłosna z happy endem. Owszem, leżąc w wannie napełnionej ciepłą wodą, można się zrelaksować, poza tym miło spędzić czas. Szczególnie, gdy mamy za sobą wyczerpujący dzień. Warto jednak pamiętać, że częste, a do tego długie i gorące kąpiele mogą uszkodzić płaszcz ochronny skóry. Właśnie dlatego warto je ograniczyć. To samo dotyczy pryszniców czy kąpieli w jacuzzi. 

Zobacz także:

Pielęgnacja skóry zimą – obserwuj swoją cerę

Pielęgnacja skóry zimą? Warto brać pod uwagę ogólne zasady (czyli np. pamiętać o nawilżeniu i regeneracji), ale również obserwować swoją cerę, a tym samym sprawdzać, czego w danym momencie potrzebuje. A następnie odpowiadać na te potrzeby.