Jakie są najczęstsze objawy grypy?

Wśród najczęstszych objawów wymienia się przede wszystkim gorączkę i ogólne osłabienie. Pojawiają się bóle, które dotyczą najczęściej skroni głowy oraz różnych partii mięśni. Mogą także pojawić się dreszcze. Z czasem dochodzi do tego suchy kaszel, nierzadko zatkany nos i intensywny ból gardła.

Jak leczy się grypę?

Warto zauważyć, że większość osób przechodzi grypę w sposób łagodny. W takim przypadku zwykle sięga się po leki na objawy grypy, które poprawiają komfort życia w chorobie. Organizm zwalcza infekcję najczęściej w ciągu trzech lub czterech dni. Natomiast mniejsze lub większe objawy mogą utrzymywać się przez nieco dłuższy czas. Dopiero po około dwóch tygodniach można odczuć wyraźną ulgę. Tyle czasu potrzebuje organizm do pełnej regeneracji po intensywnym ataku choroby.

W niektórych sytuacjach potrzebna jest pomoc lekarska. Zwłaszcza dotyczy to osób o obniżonej odporności lub w podeszłym wieku. Jeśli zauważymy u siebie bardzo dotkliwe problemy związane z bardzo wysoką gorączką, trudnościami w oddychaniu, zawrotami głowy i inne w podobnym stopniu poważne, to należy udać się do lekarza. Przepisze on leki na receptę, które będą działać bezpośrednio na przyczynę choroby.

Jak wspomóc leczenie przy pierwszych objawach grypy?

Jeśli chodzi o podstawowe kwestie związane z efektywnym leczeniem grypy to przede wszystkim należy unikać jakiegokolwiek wysiłku. Najlepiej jeśli spędzimy ten czas głównie leżąc w łóżku. Warto też zaznaczyć, że sen działa regenerująco, a podczas takiego odpoczynku organizm masowo wytwarza przeciwciała, które pomagają w szybszym zwalczaniu infekcji. 

Gorączka sprzyja odwodnieniu. Należy więc przyjmować duże ilości płynów w ciągu dnia. Może to być nawet zwykła woda mineralna, ale podawana co najmniej w temperaturze pokojowej. Warto także pić herbaty rozgrzewające z dodatkiem soku z malin i goździków. Owoce te działają wzmacniająco i przeciwgorączkowo. Natomiast goździki wspomagają organizm w walce z bólem i przeciwdziałają namnażaniu się bakterii.

Należy koniecznie sięgać po skuteczne leki przeciwgorączkowe jeśli stwierdzimy, że temperatura naszego ciała wzrasta do niebezpiecznego poziomu. Warto także wspomóc organizm w walce z niebezpiecznymi drobnoustrojami poprzez stosowanie leków przeciwwirusowych.