Lato astronomiczne zawsze rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego, czyli na półkuli północnej wypada ono zazwyczaj między 21 a 22 czerwca, jednak w latach przestępnych (tak jak w tym roku) o jeden dzień wcześniej, czyli między 20 a 21 czerwca. 

Lato potrwa aż do równonocy jesiennej, która na półkuli północnej tak jak i na południowej przypada na okres między 22 a 23 września. Początek lata to najdłuższy dzień w ciągu całego roku - słońce wstało dziś o 4:14 rano, a zajdzie dopiero o 21:00. Po najdłuższym dniu w roku następuje najkrótsza noc.

Astronomiczne lato bardzo często mylone jest z latem kalendarzowym - są to dwie zupełnie daty. Kalendarzowe lato jest niezależne od położenia Słońca względem Ziemi i zawsze przypada na 22 czerwca. 

W nocy z 23 na 24 czerwca obchodzimy tzw. Noc Świętojańską (Noc Kupały), czyli wigilię św. Jana. Tej nocy według tradycji młode panny plotły wianek z kwiatów, aby następnie rzucać go do wody. Wyłowienie ich było zadaniem chłopców - to była wróżba o zamążpójściu.