Pierwszy dzień wiosny przypada na...

Przecież w szkole podstawowej co roku powtarzano nam, że PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY przypada na 21 marca. Dlaczego zatem w tym roku jest inaczej? Kto stoi za zmianą daty z 21 na 20 marca? Czy zawsze już tak będzie. Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w tym tekście, a przy okazji możecie obejrzeć galerię zdjęć z okazji pierwszego dnia wiosny na Instagramie. 

20 marca pierwszym dniem wiosny?

Pierwszy dzień wiosny obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej, czyli jak się okazywało do tej pory był to najczęściej dzień 21 marca. W XX wieku wiosna w naszej strefie czasowej rozpoczynała się właśnie tego dnia, jednak zaczęło się do zmieniać w związku z przybliżaniem się końca stulecia. W 2011 roku pierwszy dzień wiosny przypadł na 21 marca na godzinę 00:21. 

Wiosnę świętujemy dzień wcześniej

Okazało się, że od 2012 roku do 2043 roku wszystkie wiosny świętować będziemy 20 marca, a od 2044 roku 19 albo 20 marca. Tęsknicie za pierwszym dniem wiosny przypadającym na 21 marca? Musicie poczekać do 2102 roku - to wtedy pierwszy dzień wiosny wróci do stanu, który znacie jeszcze sprzed kilku dni.

Skąd te całe roszady związane z datą rozpoczęcia wiosny? To wszystko wina ruchu punktu Baran, który związany jest z precesją ziemską osi rotacji. Brzmi jak pojęcia z kosmosu? Tak! To wszystko wina kosmosu.

W GALERII ZNAJDZIECIE ZDJĘCIA Z INSTAGRAMU POKAZUJĄCE ŚWIĘTOWANIE PIERWSZEGO DNIA WIOSNY >>>