Na Glamour.pl znajdziecie już artykuły poświęcone tatuażom. Pisałyśmy o pięknych i modnych wzorach, które przypadną do gustu (nie tylko) minimalistom, a także o ciekawych – dla wielu nowatorskich technikach dziarania. Tym razem pomyślałyśmy o czytelniczkach i czytelnikach, którzy dopiero chcą zrobić tatuaż. Decyzja o pierwszej dziarce powinna zostać podjęta na spokojnie i bez pośpiechu. Zastanówcie się dokładnie, jaki wzór chcecie wykonać. W końcu ma zostać z wami na całe życie. Umawiając się na spotkanie z tatuatorem, miejcie świadomość, że będziecie musieli „chwilę” na nie poczekać – zazwyczaj kilka miesięcy. Przed wizytą w studiu nie zażywajcie leków rozrzedzających krew. Zapomnijcie też o długim przesiadywaniu na słońcu, solarium i piciu alkoholu. O czym jeszcze należy pamiętać? Sprawdźcie, co powiedziała nam profesjonalna tatuatorka – FAT KAT.

Czym należy się kierować, wybierając pierwszy tatuaż?

Na początek warto przemyśleć co chcielibyśmy na sobie nosić. Najlepiej sami, bo pamiętajmy o tym, że to my zostajemy z tym na zawsze. Gdy wstępnie wybierzesz jakiś pomysł i to w jakim stylu miałby być wykonany warto zacząć poszukiwania tatuażysty. W tych czasach mamy wielkie możliwości dogłębnej analizy więc można szukać i szukać - dniami, miesiącami a nawet latami. Gdy znajdziesz artystę, którego galeria przypadła Ci do gustu - skontaktuj się z nim. Opisz swój pomysł i postaraj się jak najdokładniej przekazać swoje przemyślenia i to jak tatuaż miałby wyglądać według Ciebie. Jeżeli trafisz do dobrego artysty, ten pomoże i doradzi. Po to latami zbieramy doświadczenie żeby klient bez obaw mógł się oddać w nasze ręce i nam zaufać. Pamiętaj o tym, że galeria jest wizytówką, jeżeli widzisz w niej prace, które naprawdę Ci się podobają - oczekuj od tatuażysty tego samego na swojej skórze. Warto zapytać innych o opinie na temat danego artysty bądź studia w którym pracuje. Ważne by nie kierować się odległością oraz ceną. Strzeż się artystów, którzy nie zachowują zasad bhp i nie robią tatuażu w sterylnych warunkach. Tatuaż to procedura inwazyjna więc sterylność - przede wszystkim. – wytłumaczyła nam FAT KAT.

Czy to prawda, że pierwszy tatuaż powinien być mały?

Wiele osób uważa, że pierwszy tatuaż powinien być mały. Dlaczego? Chociażby ze względu na to, aby poznać własny próg bólu. Powinniśmy sprawdzić, ile jesteśmy w stanie wytrzymać. Pamiętajcie, że tatuaż oznacza pewnego rodzaju metamorfozę. A jak wiadomo: niektóre zmiany warto przechodzić stopniowo. Co na to FAT KAT? Czy pierwszy tatuaż faktycznie powinien być w rozmiarze XS?

Oczywiście, że nie. Dobrze jest na początek swojej przygody z tatuażem zrobić najpierw coś mniejszego niż całe udo by sprawdzić swoją wytrzymałość i mierzyć siłę na zamiary. Jednakże są klienci, którzy idą w ciemno i od razu tatuują sobie cały bok, całe udo lub zaczynają wielki tatuaż na plecach - nie odmawiamy. Wszystko zależy od człowieka i jego progu bólu. Niektórzy klienci prawie nic nie czują i potrafią osiem godzin siedzieć jak na plaży, inni zaś po pięciu minutach modlą się o koniec sesji. Nie ma zasady, która zakazuje wybierania większych kompozycji na pierwszy raz. Pamiętajmy, że to nasze ciało - nasza decyzja.

Tatuaż na żebrach i między piersiami: inspiracje. Artystyczne rysunki, które zrobicie sobie w okolicach biustu >>>

Kto i dlaczego nie powinien robić sobie tatuażu? Są jakieś przeciwwskazania?

Niestety tatuaże nie są dla wszystkich. Zapytałyśmy FAT KAT o to, kto i dlaczego nie powinien się dziarać. Dla dobra własnego i tatuatora, który ma nas wydziarać, warto dowiedzieć się, jakie są przeciwwskazania.

Przeciwwskazaniami są m.in wiek (osoby małoletnie nie powinny zaczynać swojej przygody z tatuażem przed 16 rokiem życia), Choroby skóry takie jak: liszaj, grzybica, łuszczyca i inne (mogą one powodować problemy z gojeniem i wykonanie tatuażu może pogorszyć stan skóry), epilepsja, schorzenia układu krążenia, cukrzyca (tatuaż może być wykonany po konsultacji z lekarzem), problemy z sercem, Choroby zakaźne: HIV, HBV, HCV (choroby którymi może zarazić się tatuator), nowotwór, ciąża/karmienie piersią (w tym przypadku chodzi o uniknięcie możliwych infekcji, które źle mogą wpłynąć na dziecko), przeziębienie (na sesji musisz być w pełni sił, zabieg mocno obciąża organizm i lepiej jeszcze mocniej go nie osłabiać), świeże blizny (można tatuażem zakryć bliznę jedynie po pełnym zagojeniu min. 2-3 lata od jej nabycia), mocna opalenizna, stałe przyjmowanie leków rozrzedzających krew (w trakcie tatuowania pod skórę wbijany jest barwnik, zbyt mocne krwawienie spowoduje wybicie tuszu). Pamiętaj, że zawsze najlepiej skontaktować się z lekarzem! Zdrowie jest jedno i tatuaż nie jest wart utracenia go. Jeżeli chorujesz na jakąś chorobę musisz o tym poinformować artystę, dla swojego i jego dobra.

W naszej galerii (na górze strony) znajdziecie prace FAT KAT. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem jej talentu. Kto wie, może dla kogoś z was okażą się inspiracją? A może będziecie chcieli, aby to właśnie nasza ekspertka wykonała waszą pierwszą dziarkę?

Usuwanie tatuażu: jak skutecznie usunąć tatuaż? >>>