Pierwsza wizyta w studiu tatuażu to spore przeżycie. I to niezależnie od wybranego wzoru, jego rozmiaru czy części ciała, którą chce się wytatuować. O tym, co warto wiedzieć przed spotkaniem z tatuatorką / tatuatorem rozmawiałam kiedyś z profesjonalistką, FAT KAT. Natomiast tym razem podzielę się własnymi doświadczeniami. Oto kilka rzeczy, o których (moim zdaniem) warto pamiętać przed pierwszym tatuażem. Dzięki temu będziesz naprawdę zadowolona / zadowolony.

Pierwszy tatuaż – wybór tatuatorki czy tatuatora

Każda artystka i każdy artysta ma swój własny styl. Jeśli ktoś słynie np. z dużych, kolorowych i surrealistycznych tatuaży, prawdopodobnie nie będzie chciał wykonać minimalistycznego wzoru w rozmiarze XS. I na odwrót. Zanim więc umówisz się do konkretnej tatuatorki czy tatuatora, sprawdź, czy jej albo jego estetyka jest zgodna z tym, co ci się podoba, co chcesz wytatuować. Zapoznaj się z portfolio danej osoby (polecam zajrzeć na jej profil na Instagramie lub na oficjalną stronę internetową studia, w którym pracuje). Możesz poczytać także opinie na jej temat. 

Muszę przyznać, że obserwowałam instagramowy profil tatuatorki, która wykonała mój pierwszy tatuaż, przez trzy lata. Najpierw „tylko” dlatego, że bardzo podobały mi się prace jej autorstwa. Oglądanie ich w sieci sprawiało mi ogromną przyjemność. Z czasem sama zapragnęłam mieć tatuaż w tym stylu. I tak się stało.  

Pierwszy tatuaż – zapisy

Kolejna rzecz, o której warto pamiętać, to czas oczekiwania. Wiele tatuatorek oraz tatuatorów przyjmuje zapisy w konkretnych terminach. To zrozumiałe. Dzięki temu są bowiem w stanie lepiej zorganizować swoją pracę. Chcąc umówić się na tatuaż, możesz oczywiście wysłać maila czy wiadomość na Instagramie (zanim to zrobisz, sprawdź, w jaki sposób prowadzone są zapisy!) w dogodnym dla siebie momencie. Ale miej na uwadze fakt, że możesz nie otrzymać odpowiedzi od razu, tylko „dopiero” po otwarciu zapisów. 

Jeśli chcesz usprawnić proces zapisów, w pierwszym mailu / wiadomości nie pisz „hej, chcę, żebyś zrobiła czy zrobił mi tatuaż. Daj znać, kiedy masz wolne terminy”. Zamiast tego opisz dokładnie swój pomysł. Opowiedz, o jaki wzór ci chodzi (być może chcesz wytatuować konkretny napis albo marzysz o tatuażu inspirowanym ukochanym zwierzakiem?), jak duży ma być (w przybliżeniu) i gdzie ma się znajdować. Możesz też podesłać inspiracje bądź konkretne zdjęcia, na podstawie których ma powstać tatuaż. 

Jednocześnie warto pamiętać, że najpopularniejsze tatuatorki oraz najpopularniejsi tatuatorzy to jednocześnie te i ci najbardziej zajęte i zajęci. Dlatego czas oczekiwania na spotkanie z nimi może wynieść kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Moim zdaniem warto czekać. W innym wypadku możesz pożałować podjętej przez siebie decyzji. 

Pierwszy tatuaż – ból 

Przez całe życie słyszałam, że tatuaż boli. Wiedziałam, że jest to bardzo indywidualna kwestia. Jednak mimo to miałam świadomość, że tatuowanie nie będzie ultra przyjemnym doświadczeniem. A potem… bardzo się zdziwiłam. Podczas sesji czułam się świetnie. Nie towarzyszył mi ból, ale delikatne ukłucia. Niepotrzebnie się stresowałam. Wiem, że w tym wypadku jestem szczęściarą. Chodzi jednak o to, że każda i każdy z nas ma inny próg bólu. Co więcej, odczucia towarzyszące nam podczas sesji są uzależnione od tatuowanego miejsca czy grubości linii. 

Zobacz także:

Pierwszy tatuaż – miejsce i rozmiar tatuażu

Miejsce oraz rozmiar tatuażu też są bardzo ważne. Nie chodzi tylko o ból, o czym pisałam wcześniej, ale również o widoczność. Zastanów się, jak często będziesz patrzeć na swój tatuaż (być może przez większość czasu będzie ukryty pod ubraniami?) i czy to dla ciebie okej, a także czy inne osoby będą mogły go łatwo zauważyć. Chcesz, by dziarka była widoczna dla innych? A może wręcz przeciwnie? To kilka pytań, na które warto sobie odpowiedzieć jeszcze przed spotkaniem z tatuatorką czy tatuatorem. 

Będąc już w studiu, możesz poprosić o wydrukowanie wzoru w kilku rozmiarach, a następnie przyłożyć do skóry i sprawdzić, która wersja podoba ci się najbardziej. Bardzo możliwe, że osoba, która ma wykonać twój tatuaż, sama to zaproponuje. Tak było w moim przypadku. Moja tatuatorka (totalna profesjonalistka) przygotowała dla mnie wzór w trzech rozmiarach do wyboru. Całe szczęście, bo byłam tak zestresowana i rozemocjonowana, że prawdopodobnie sama bym o tym wtedy nie pomyślała.  

No i jeszcze jedno. Tatuaż (szczególnie ten pierwszy) to poważna sprawa. Dlatego warto być w stu procentach pewną czy pewnym swojej decyzji. Oczywiście istnieją skuteczne sposoby na usunięcie wzoru, który przestał nam się podobać albo (po prostu) po pewnym czasie nam się znudził. Zastanów się jednak, czy myśląc od razu o tym, jak pozbyć się tatuażu, w ogóle powinnaś bądź powinieneś go wykonywać? Według mnie, w tym przypadku lepiej trochę poczekać, ale wiedzieć na pewno, czego się chce.