Zainspiruj się artystycznym światem z Bankiem Pekao

Bank Pekao S.A. nie po raz pierwszy angażuje się w inicjatywy oraz wydarzenia kulturalne, których głównym zadaniem jest promocja sztuki. Wydarzenie „Piknik ze sztuką. Wystawa i plener malarski z żubrem” to aktywność propagująca polskie dziedzictwo kulturowe. Podczas tego projektu wszyscy chętni mają okazję zapoznać się z reprodukcjami prac wybitnych polskich artystów. 

Zaczęło się od „Kolorytu Rozmaitości’’ – czyli pierwszej z wystaw dzieł ze zbiorów Pekao. Miała ona miejsce w Warszawie, w Pałacu Czapskich (siedzibie Akademii Sztuk Pięknych) i trwała od kwietnia do czerwca 2023 roku. Ta inicjatywa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i... zapoczątkowała serię mniejszych wystaw, które bank zdecydował się zorganizować w późniejszym czasie. 

PEKAO Piknik ze sztuką (KRASNYSTAW) / mat. prasowe

Reprodukcje wybranych dzieł (które w wersjach oryginalnych można było oglądać podczas warszawskiej wystawy Pekao) przedstawiono zatem w wybranych, polskich miejscowościach, podczas serii projektu „Piknik ze sztuką. Wystawa i plener malarski z żubrem”. Pikniki odbywały się (i odbywają, akcja trwa bowiem od 12 sierpnia do 10 września!) w miejscowościach takich jak: Krasnystaw, Jasło, Jaszczew (gm. Jedlicze), Świętoniowa (gm. Przeworsk), Kolno, Grajewo, Głogów, Wielopole Skrzyńskie oraz Ostróda.

W Banku Pekao promujemy sztukę, a jedną z form tej promocji będą plenerowe wystawy zorganizowane w kilku polskich miastach. Na co dzień spotykamy się z mieszkańcami w oddziałach banku, natomiast pikniki ze sztuką pozwolą na mniej formalny kontakt z klientami (...) Współpracujemy z instytucjami będącymi autorytetami w tej dziedzinie, jak np. Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie czy Muzeum Narodowym w Warszawie. Jako instytucja odpowiedzialna społecznie, staramy się przekazać i zaszczepić pasję do sztuki również klientom banku. Pikniki ze sztuką i wystawy plenerowe im towarzyszące są krokiem w tym kierunku – mówi Marta Szygenda, Dyrektor Departamentu Marketingu w Banku Pekao S.A.

Podczas tego projektu prezentowana jest sztuka dawna i współczesna. A jako że zbiory banku są niezwykle bogate, uczestnicy wydarzeń mogą podziwiać dzieła m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Jana Stanisławskiego, Zygmunta Waliszewskiego, Stefana Filipkiewicza czy Franciszka Maśluszczaka. Motyw przewodni pikników to „pejzaż’’.  

Wystawa nie jest jedyną atrakcją, którą zaplanowano. Pomyślano także o najmłodszych. Na piknikach znajduje się także strefa dla dzieci, w której animatorzy pomagają zrobić wakacyjny tatuaż albo przygotować własną, spersonalizowaną koszulkę. A tym, co zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych, jest np. wspólne zdobienie donicy, którą lokalni artyści przyozdabiają elementami charakterystycznymi dla danej miejscowości. Pomyślano też o strefie relaksu z leżakami – z myślą o wszystkich tych, którzy potrzebują relaksu w otoczeniu sztuki.

Możliwość podziwiania wystawy w formie reprodukcji najwybitniejszych dzieł ze zbiorów Banku Pekao S.A. nie kończy się jednak wraz z zakończeniem pikniku... Jeszcze przez kilka kolejnych dni mieszkańcy danego miasta oraz turyści mogą raczyć się ich widokiem!

Zobacz także:

PEKAO Piknik ze sztuką KRASNYSTAW / mat. prasowe


Jeśli zainteresował cię temat zbioru dzieł sztuki Pekao, odwiedź Wirtualną Galerię Sztuki Banku Pekao S.A. Znajdziesz tam aż 1200 wyjątkowych dzieł! Wśród nich prace znanych klasyków... ale nie tylko. Zbiór ten wzbogacają również prace takich artystów jak: Tadeusz Dominik, Franciszek Maśluszczak, Henryk Ożóg czy Bożenna Biskupska. Bez wątpienia każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Warto też wspomnieć, że zbiór bankowej kolekcji to nie tylko obrazy. Mieszczą się w nim również rzeźby oraz inne elementy sztuki użytkowej z XIX i XX wieku.

W wirtualnej Galerii Sztuki znajdziesz wysokiej jakości fotografie dzieł oraz opisy ich twórców 

Harmonogram wydarzeń z cyklu „Piknik ze sztuką. Wystawa i plener malarski z żubrem”

Galerię online współtworzyli eksperci m.in. z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To dzięki ich wsparciu ta wirtualna galeria zachwyca nawet największych znawców i fanów sztuki. Poniżej znajdziesz terminarz wydarzeń z cyklu „Piknik ze sztuką. Wystawa i plener malarski z żubrem”. Sprawdź, czy ta inicjatywa odbędzie się również w twojej okolicy.

 1. Krasnystaw – 12 sierpnia 2023 roku,
 2. Jasło – 13 sierpnia 2023 roku,
 3. Jaszczew (gmina Jedlicze) – 19 sierpnia 2023 roku,
 4. Świętoniowa (gmina Przeworsk) – 20 sierpnia 2023 roku,
 5. Kolno – 26 sierpnia 2023 roku,
 6. Grajewo – 27 sierpnia 2023 roku,
 7. Głogów – 2 września 2023 roku,
 8. Wielopole Skrzyńskie - 3 września 2023 roku,
 9. Ostróda – 10 września 2023 roku.

Podczas pikników można zobaczyć dzieła następujących artystów:

 1. Stanisław Wyspiański ,,Bratki’’,
 2. Stanisław Kamocki ,,Pejzaż letni’’, 
 3. Jan Stanisławski ,,Pejzaż’’,
 4. Zygmunt Waliszewski ,,Kopiec Kościuszki’’,
 5. Julian Fałat ,,Pejzaż z zaprzęgiem’’,
 6. Otto Gambert ,,Pejzaż górski’’,
 7. Jan Nepomucen Głowacki ,,Pejzaż tatrzański (Giewont)’’,
 8. Stefan Filipkiewicz ,,Rozewie’’,
 9. Włodzimierz Nałęcz ,,Wieczorny obłok’’,
 10. Wincenty Wodzinowski ,,Pejzaż letni’’,
 11. Franciszek Maśluszczak ,,Drzewa’’,
 12. Franciszek Maśluszczak ,,Park w Maciejewie’’,
 13. Franciszek Maśluszczak ,,Prześwit w lesie’’,
 14. Franciszek Maśluszczak ,,Las w Barlinku’’.

To co? Do zobaczenia!

Materiały prasowe