Smutne wieści ze świata hip-hopu. Nie żyje Karol Jerzy Nowakowski, znany szerzej jako Pjus. Znany polski raper, działający od wielu lat także w branży medialnej i reklamowej, zmarł 12 stycznia 2022 roku. Wkrótce miał obchodzić swoje czterdzieste urodziny. O śmierci szanowanego artysty, felietonisty i copywritera poinformował w środę wieczorem za pośrednictwem mediów społecznościowych jego przyjaciel – fotograf Piotr „FotoPyk” Kucza.

Serce Karola przestało dzisiaj bić, a teraz pęka moje... Spoczywaj w pokoju Pjus. Kochałem Cię jak brata. TOUJOURS VIF - napisał FotoPyk na Twitterze.

Poruszający wpis zamieścił w sieci też ojciec Pjusa.

Synu, najpierw ja uczyłem Ciebie, ale później jak cierpiałeś i walczyłeś to wiedziałeś więcej i to ja od Ciebie uczyłem się jak żyć. Panie Boże, przyjmij mojego syna, to dobry człowiek - napisał Marek Nowakowski.

Pjus nie żyje. Przyczyna śmierci rapera

Nie jest tajemnicą, że Pjus od dłuższego czasu zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W 2003 roku zdiagnozowano u niego rzadkie schorzenie genetyczne, nerwiakowłókniakowatość typu 2. Choroba zaatakowała m.in. nerwy słuchowe rapera, na których powstały zmiany nowotworowe. Artysta przeszedł szereg ciężkich zabiegów, w wyniku których stracił słuch, który odzyskał jednak dzięki nowatorskiej technice, polegającej na wszczepieniu obustronnych implantów pniowych. Pjus został tym samym pierwszą osobą na świecie z tzw. cyfrowym słuchem.

Ciężka choroba niestety wciąż dawała o sobie znać. W 2021 roku Nowakowski przeszedł w sumie cztery operacje i spędził siedem miesięcy w szpitalu. Jak donoszą media, w środę miał ponownie trafić na stół operacyjny, ale zmarł kilka godzin przed planowanym zabiegiem.

Kim był Pjus?

Pjus przyszedł na świat 31 marca 1982 roku we Wrocławiu jako Karol Jerzy Nowakowski. Od 1993 roku mieszkał w Warszawie. Działalność artystyczną rozpoczął jeszcze jako nastolatek. Od 2001 roku był związany z formacją 2cztery7, łączącą w swojej twórczości elementy rapu, soulu i funku. Zespół tworzył razem z raperami znanymi pod pseudonimami Ten Typ Mes i Stasiak.

W 2009 roku ukazał się jego pierwszy solowy album o wymownym tytule „Life After Deaf”.

Był on unikatem na skalę światową jako pierwszy na świecie longplay nagrany przez człowieka z całkowicie cyfrowym słuchem, implanty zastąpiły mu bowiem naturalne organy. Nic dziwnego, że w wielu nagraniach z krążka możemy znaleźć odniesienia do tych wydarzeń - czytamy w opisie wydawnictwa.

Na swoim koncie miał współprace z wieloma gwiazdami polskiej sceny hip-hopowej, takimi jak Numer Raz, Molesta Ewenement, DJ Decks, Pezet, Eldo czy Flexxip.

Do zobaczenia po drugiej stronie kochany. RIP PJUS! - takimi słowami pożegnał go Pezet w instagramowym wpisie.

Rodzinie, bliskim oraz fanom i fankom rapera składamy serdeczne wyrazy współczucia.