Pielęgnacja włosów do złożony i bardziej skomplikowany temat niż nam się wydaje. Wiele kobiet chce podchodzić do tej kwestii świadomie, ponieważ nie wszystkie produkty, które obiecują cudowne efekty, faktycznie je dają. Co więcej, popularne kosmetyki do włosów są pełne sylikonów i innych substancji, które szkodliwie wpływają na ich kondycję. Warto więc wybierać szampony, odżywki i inne produkty z dobrym składem. Ale to tylko połowa sukcesu – nie wszystkie składniki, nawet pochodzenia naturalnego – są skuteczne dla wszystkich. Dlatego warto poznać swoje włosy metodą prób i błędów oraz zgłębić w tym celu domowe specyfiki i zabiegi. Jednym z nich jest np. olejowanie, czyli prosty sposób na gładkie i lśniące włosy. Kolejną alternatywą dla drogich zabiegów w salonach fryzjerskich są płukanki. Istnieje wiele możliwości, o których pisałyśmy tutaj >>>. Pod linkiem znajdziecie łatwe przepisy na nawilżające i koloryzujące płukanki. Bardzo dużą popularnością cieszy się płukanka octowa, zawierająca szereg pielęgnujących właściwości. Jak ją zrobić, jakie są efekty i jak ją stosować? Sprawdźcie poniżej. 

Płukanka octowa do włosów – właściwości i efekty

Płukanka octowa do włosów ma szereg właściwości pielęgnujących, a jej stosowanie wzmocni efekty kosmetyków – szamponu i odżywki, których używamy regularnie. Ma lekko kwaśny odczyn, dzięki czemu domyka łuski włosów. Dokładnie oczyszcza włosy i spłukuje pozostałości kosmetyków, z którymi nie radzi sobie woda. Dodatkowo, wygładza włosy i sprawia, że łatwiej się rozczesują. Przywraca także blask, nie obciąża włosów, delikatnie odbija je od nasady – efektem są „sypkie” i lśniące włosy. Płukanka octowa do włosów ma również właściwości pielęgnacyjne dla skóry głowy. Reguluje nadmierną produkcję sebum, czyli zmniejsza przetłuszczanie się włosów, redukuje łupież oraz nieprzyjemny świąd. 

7 błędów w pielęgnacji włosów, które prawdopodobnie popełniasz, a nawet o tym nie wiesz >>>

Płukanka octowa do włosów – sposób przygotowania 

Płukanka octowa do włosów jest bardzo łatwa w przygotowaniu. Na jeden litr wody – najlepiej przegotowanej – przypada jedna łyżka octu jabłkowego, którą należy wymieszać z wodą. Jeżeli macie długie włosy, przygotujcie więcej płukanki, np. 3 litry z trzema łyżkami octu. Gotowe!

Woda z octem jabłkowym – czy naprawdę działa odchudzająco? Jak ją pić? >>>

Płukanka octowa do włosów – dla kogo i jak ją stosować?

Bardzo ważne jest to, że płukanka octowa do włosów przynosi naprawdę wspaniałe efekty, ale trzeba umiejętnie ją stosować. Jeżeli macie zniszczone włosy, ten domowy specyfik nie jest dla Was. Suche i łamliwe włosy potrzebują regularnego olejowania i nawilżania (włosy można nawilżyć za pomocą płukanki np. z lipy lub z nasion lnu). Natomiast jeśli Wasze włosy są w dobrej kondycji, płukanka octowa jest jak najbardziej wskazana. Możecie stosować ją nawet codziennie lub po każdym myciu włosów. Jak stosować płukankę octową? W sposób, który najbardziej Wam odpowiada. Możecie napełnić dużą miskę przygotowanym wcześniej specyfikiem i zanurzyć w niej włosy. Inną metodą jest napełnienie płukanką butelek i polewanie głowy oraz włosów pod prysznicem. 

Zobacz także: