Pogrzeb Elżbiety II: oficjalne oświadczenie króla Karola

19 września świat pożegnał najdłużej panującą królową Wielkiej Brytanii. Nabożeństwo pogrzebowe rozpoczęło się o godzinie 12 polskiego czasu w Opactwie Westminsterskim, po czym trumna z ciałem Elżbiety II została przewieziona do kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze i tam złożona do grobu.

Przed uroczystościami pogrzebowymi Karol III wystosował oficjalne oświadczenie. Podziękował w nim za wsparcie i kondolencje, które napłynęły do niego i jego rodziny. Podkreślił, że jest przejęty ludzkimi reakcjami. Wyraził słowa wdzięczności dla poddanych, którzy czekali w niebotycznie długich kolejkach, by pożegnać zmarłą.  

Ostatnie 10 dni było dla nas bardzo trudne. Ja i moja żona Camilla jesteśmy głęboko poruszeni kondolencjami płynącymi z kraju i ze świata oraz ogromnym wsparciem, które otrzymaliśmy – napisał 73-latek.  W Londynie, Edynburgu, Hillsborough i Cardiff byliśmy wzruszeni, że tak wiele osób zadało sobie trud, aby przyjść i złożyć wyrazy szacunku dla trwającej przez całe życie służby mojej drogiej matki – dodał.

Wieniec złożony na trumnie królowej: znaczenie

Brytyjskie media zwróciły uwagę, że w czasie pogrzebu królowej, jej następca nie potrafił powstrzymać łez. Ujawniono też, że Karol III zdecydował się na poruszający gest. Osobiście wybrał kwiaty, które zostały użyte do wykonania wieńca złożonego na trumnie monarchini. Pochodziły z ogrodów Pałacu Buckingham, Clarence House i Highgrove House i żaden z nich nie znalazł się tam przypadkowo.

Przykłady można mnożyć. Jak przekazał „Daily Mail”, mirt – symbol szczęśliwego małżeństwa – wykorzystany do zrobienia wieńca pochodzi z rośliny wyhodowanej z gałązki, która znalazła się w wiązance ślubnej Elżbiety w 1947 roku. Ponadto w wieńcu pogrzebowym znalazły się m.in.

  • rozmaryn, symbolizujący miłość, lojalność, wierność i trwałość uczuć,
  • dąb szypułkowy, symbolizujący siłę, potęgę, trwałość,
  • pelargonie – symbol szczęścia i dobrobytu,
  • róże ogrodowe – „królowe kwiatów”, symbol miłości i piękna,
  • hortensje – symbol zrozumienia, uczciwości i wdzięczności,
  • dalie – symbol dobroci i wdzięku.

Na liściku umieszczonym na wieńcu królowej, który spoczął na trumnie Elżbiety II, Karol zamieścił swoje ostatnie słowa skierowane do matki.

Z miłością i oddaniem – napisał.