Po udanym debiucie na Paris Fashion Week w październiku zeszłego roku, a następnie pięknej kolekcji haute couture Maria Grazia Chiuri, pierwsza kobieta na stanowisku dyrektora kreatywnego Christian Dior, przy kolekcji Cruise 2018 znowu zachwyca. Swoje najnowsze projekty zaprezentowała w niesamowitej scenerii (co w przypadku wyboru lokalizacji większości pokazów międzysezonowych linii stało się już normą), przenosząc nas na teren rezerwatu przyrody Upper Las Virgenes Canyon Open Space Preserve w Calabasas w Kalifornii ( gdzie kręcono m.in. Przeminęło z wiatrem czy kultowy serial MASH) i zafundowała klimat rodem z Dzikiego Zachodu.

Skąd taki wybór miejsca? Okazuje się, że zdecydowano się na nie jeszcze zanim Chiuri przeszła do francuskiego domu mody. A żeby znaleźć wspólny mianownik dla kolekcji i lokalizacji, projektantka postanowiła sięgnąć do archiwum marki, gdzie natrafiła na kolekcję Diora z 1951 roku, w której główną inspiracją była jaskinia Lascaux położona we francuskiej Akwitanii. A dokładnie znajdujące się w niej rysunki i malowidła z okresu paleolitu, odkryte w 1940 roku i wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Chiuri stwierdziła, że idealnie łączy się to z dzikimi obszarami Kalifornii. A co więcej, naścienne malowidła wykorzystała do stworzenia nadruków. To idealnie skomponowało się z innymi motywami, które wyglądają, jak wyjęte prosto z westernu: kowbojskimi kapeluszami, poncho z frędzlami, kraciastymi długimi spódnicami czy skórzanymi kurtkami.  

Tworząc kolekcję Cruise 2018 Chiuri inspiracje zaczerpnęła również z twórczości amerykańskiej malarki Georgii O’Keefe, po tym, jak z dziełami artystki zetknęła się na wystawie w Brooklyn Museum. A także feministyczną, okrągłą talią tarota stworzoną przez Vicki Noble. Stąd w kolekcji hafty nawiązujące do kart. Ale w tym przypadku można się też doszukać nawiązań do samego Diora, który był wielkim miłośnikiem tarota.

Wśród gości na kalifornijskim pokazie nie zabrakło najpopularniejszych twarzy show-biznesu. Kolekcję Chiuri z bliska obejrzały m.in. Rihanna, Demi Moore, Frida Pinto, Charlize Theron i Chiara Ferragni.