Z ostatniego raportu opracowanego przez serwis ALEO.com wynika, że Europejki, czyli także Polski, muszą przepracować 14 miesięcy, żeby zarobić tyle samo co mężczyźni w rok. Oprócz tego okazuje się, że we wszystkich krajach Wspólnoty odsetek aktywnych zawodowo kobiet jest mniejszy niż odsetek mężczyzn, przy czym w Polsce aktywnych zawodowo jest 6 na 10 kobiet i 7 na 10 mężczyzn. Cały czas jest ogromny problem z zatrudnianiem Polek na wyższych stanowiskach, choć z ich wykształceniem i kompetencjami powinno być zupełnie inaczej. Te same wnioski pojawiają się niestety także w innych raportach. 

Zobacz także: Polki ponad średnią unijną, jeśli chodzi o udział w liczbie naukowców i inżynierów w naszym kraju!

Polki narzekają na zbyt niskie zarobki

W publikacji „Ukryty potencjał polskiego rynku pracy. Kobiety nieaktywne zawodowo” , przygotowanej przez Deloitte na zlecenie Coca-Coli czytamy, że aż 4 miliony Polek w wieku 20-64 lata pozostaje biernych zawodowo. Potwierdzają to ostatnie dane GUS - w 2018 roku niepracujących było 52 proc. kobiet. Dlaczego? Powodów jest kilka. Boją się, nie wierzą w swoje możliwości, nie mają dostępu do szkoleń, albo rezygnują z kariery zawodowej na rzecz rodziny. Z kolei w raporcie „Satysfakcja Polek z Pracy i Zarobków”, zapytane przez Fundację Sukces Pisany Szminką kobiety wskazały również bariery w rozwoju zawodowym, które wpływają na ich niezadowolenie. Co się okazuje? Otóż to, że to zbyt niskie zarobki powodują największa frustrację - tylko 24 proc. ankietowanych określiła je jako bardzo dobrze lub dobrze pasujące do ich kompetencji. Ankietowane kobiety chciałyby zarabiać w Polsce o 1000 zł na rękę więcej - i jest to aż 66%, a niektóre nawet 2000 zł więcej. A co, jeśli chodzi o ogólne zadowolenie z pracy? Tutaj jest nieźle, bo wykazuje je aż 64%. Jednak tylko 27% Polek w pełni satysfakcjonuje to, co robią. Natomiast ponad 1/3 kobiet w naszym kraju w ogóle nie jest zadowolona ze swojej kariery zawodowej. 

Na szczęście w raporcie znalazły się też jakieś pozytywy. Z ankiety przeprowadzonej przez Fundację Sukces Pisany Szminką wychodzi na to, że 1/3 ankietowanych kobiet korzysta ze szkoleń w miejscu pracy, a aż 92% prywatnie z innych narzędzi rozwoju zawodowego. Są to zarówno książki (80%), różnego rodzaju warsztaty, e-booki, podcasty czy wideo.  

Zobacz także: Sprawdź, ile zarabiałabyś jako mężczyzna