Polscy projektanci mody – Ewa Minge

Ewa Minge od lat jest znana i ceniona na całym świecie. Prezentowała swoje kolekcje na wybiegach w Mediolanie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Moskwie, Wiedniu, Genewie i Montrealu. Autorską markę modową założyła w 1989 roku jako 22-latka. Tworzy oryginalne kolekcje ubrań obejmujące projekty wieczorowe, sportowe, biznesowe, koktajlowe i haute couture. Jej kreacje były wybierane przez wiele artystek i celebrytek, m.in. Kelly Rowland, La Toyę Jackson, Paris Hilton, Ivanę Trump i Cheryl Cole. Dawniej Minge kreowała również wizerunek pierwszej damy Jolanty Kwaśniewskiej. Obecnie dba o prezencję uczestniczek konkursów Elite Model Look i Miss Polonia.

Polscy projektanci mody – Paprocki&Brzozowski

Pojektanci mody Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski współpracują już od czasów studenckich. Po zaprezentowaniu swojej kolekcji dyplomowej na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi w 2002 roku zostali laureatami szeregu nagród i szturmem zdobyli polski rynek modowy. Obecnie pełnią rolę jurorów w wielu konkursach dla młodych projektantów. Szyją także kostiumy do filmów i seriali. Paprocki i Brzozowski znani są przede wszystkim z fantazyjnych projektów sukni wieczorowych i ślubnych. Ich kreacje na czerwonym dywanie chętnie prezentują aktorki i dziennikarki, m.in. Kinga Rusin, Katarzyna Figura, Monika Olejnik, Maja Ostaszewska i Joanna Krupa.

Polscy projektanci mody – Gosia Baczyńska

Gosia Baczyńska odkryła miłość do projektowania mody już w dzieciństwie. Jako 12-latka zaczęła szyć ubrania dla siebie i rodziny według własnych pomysłów. Po studiach na ASP we Wrocławiu wyjechała do Londynu, gdzie nabierała doświadczenia jako krawcowa w profesjonalnym atelier. Po powrocie do Polski założyła własną markę modową. W 2000 roku jej projekty zaczęły pojawiać się na okładkach najbardziej znanych magazynów modowych, takich jak Elle, Glamour czy InStyle. W 2002 roku zorganizowała pierwszy duży pokaz w Warszawie. Baczyńska jako pierwsza Polka została zaproszona do prezentacji swojej linii ubrań podczas Paris Fashion Week. Obecnie jej kobiece i zwiewne kreacje są doceniane nie tylko wśród znawców, ale i przez wiele klientek. Szczególną popularnością cieszą się oryginalne i romantyczne suknie ślubne. W 2017 roku w stylizacji projektu Gosi Baczyńskiej oficjalnie wystąpiła księżna Kate.

Halle Berry w sukience projektu Gosi Baczyńskiej >>>

Polscy projektanci mody – Viola Piekut

Viola Piekut to czołowa polska projektantka sukien ślubnych i wieczorowych. Swoją przygodę z modą zaczęła w liceum. Po założeniu własnej marki otworzyła salony w Warszawie oraz w Poznaniu. Piekut podkreśla, że jej największą pasją jest moda ślubna. W swoich kolekcjach prezentuje klasykę w odświeżonym wydaniu i dąży do tego, żeby każda panna młoda czuła się w swoim najważniejszym dniu jak księżniczka. Jej kreacje znane są z bogatych koronkowych i haftowanych zdobień. W 2014 roku Polka zdobyła nagrodę TRENDSETTERS dla najlepszego projektanta sukien ślubnych. Stroje wieczorowe jej autorstwa cieszą się uznaniem wielu polskich gwiazd. Długie suknie i stylowe kostiumy prezentują się równie efektownie jak projekty prosto z hollywoodzkich czerwonych dywanów.

Polscy projektanci mody – Łukasz Jemioł

Projektant mody Łukasz Jemioł jest obecnie najgorętszym nazwiskiem w branży. Jego kreacje uznawane są za wybitne pod względem stylu i jakości wykonania. Wyróżniają się prostotą i minimalizmem – głównym założeniem projektanta jest ich użyteczność w życiu codziennym. W swoich kolekcjach nie stroni od dzianiny, denimu i wiskozy. Łukasz Jemioł ukończył studia na ASP w Łodzi. Własną markę założył w 2007 roku. Jest laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia w dziedzinie mody i sztuki. Jego ubrania sprzedawane są w salonach w Warszawie i Poznaniu oraz w sklepach internetowych. Projektant zajmuje się zarówno modą damską jak i męską. W kolekcjach jego autorstwa znajdziemy głównie bluzy, koszule, T-shirty, spodnie, kurtki, swetry i sukienki. Częstymi motywami są naszywki, nadruki, krata oraz paski. Stroje Jemioła są niezwykle lubiane przez polskie gwiazdy. Ich wielbicielkami są m.in. Magda Gessler, Jolanta Fraszyńska, Anja Rubik, Małgorzata Kożuchowska i Alicja Bachleda-Curuś.

Polscy projektanci mody – Maciej Zień

Maciej Zień swoją pierwszą kolekcję zaprezentował już jako 17-latek. Autorską markę założył kilka lat później, w 2000 roku. Jego projekty nawiązujące do paryskiego stylu szybko zdobyły międzynarodowe uznanie, czego owocem była prestiżowa nagroda Belvedere International Achievement Award. Polski projektant mody zaznacza, że celem jego strojów jest podkreślanie piękna kobiecego ciała i wydobywanie zmysłowości. W swojej pracy skupia się przede wszystkim na kreacjach wieczorowych. Wiele uwagi poświęca również zwiewnym i delikatnym sukniom ślubnym, które co roku prezentuje w specjalnej kampanii. Obecnie nazwisko Zienia jest synonimem luksusu i prestiżu. Nic zatem dziwnego, że projektant został wybrany na stanowisko kreatora wizerunku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W jego sukniach występowały m.in.: Aneta Kręglicka, Magdalena Boczarska, Grażyna Szapołowska, Małgorzata Socha i Agnieszka Dygant. Jego klientką jest także amerykańska aktorka Andie MacDowell. Maciej Zień interesuje się również projektowaniem wnętrz. W 2009 roku rozpoczął współpracę z marką Tubądzin, dla której stworzył linię płyt ceramicznych. Jest również autorem kolekcji dywanów i tkanin dla Fargotex Group oraz linii lamp dla Milagro. Maciej Zień projektuje także obuwie.

Zobacz także:

Polscy projektanci mody – Joanna Przetakiewicz

Joanna Przetakiewicz jest dyrektor kreatywną domu mody La Mania, który założyła w 2010 roku z pomocą słynnego Karla Lagerfelda. Projektowaniem ubrań interesowała się już w szkole podstawowej. W wywiadach wspomina, że jako 9-latka po raz pierwszy samodzielnie uszyła sztruksowe bojówki. W liceum organizowała pokazy, na których w roli modelek występowały jej koleżanki z klasy. Mimo modowej pasji Przetakiewicz wybrała studia prawnicze – z wykształcenia jest radcą prawnym. W 1992 roku jeszcze jako studentka odkryła w sobie żyłkę przedsiębiorcy i razem z ówczesną szwagierką stworzyła sieć klinik dentystycznych, które w tamtym czasie były w Polsce całkowitą nowością. Kiedy zakładała La Manię, jej celem było podbicie rynku prêt-à-porter, czyli linii ubrań z seryjnej produkcji dostępnych w sklepach. Jej plan się powiódł, gdyż marka szybko zyskała międzynarodowe uznanie i trafiła do butików za granicą. Przetakiewicz w 2014 roku została jurorką programu TVN Project Runaway, który odkrywał młode talenty wśród kreatorów mody. Projektantka znana jest także z promowania udziału kobiet w biznesie. W 2018 roku rozpoczęła akcję Era Nowych Kobiet, która wspiera Polki prowadzące własne firmy.