„Najmro” Mateusza Rakowicza, „Prime Time” Jakuba Piątka i „Hiacynt” Piotra Domalewskiego przegrały z filmem „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Komisja powołana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej zdecydowała, że to właśnie obraz opowiadający historię jednego z najgłośniejszych zabójstw z czasów PRL-u będzie polskim kandydatem do Oscara 2022

„Żeby nie było śladów” polskim kandydatem do Oscara 2022 - o czym opowiada film Jana P. Matuszyńskiego

Większość z nas słyszała o historii Grzegorza Przemyka, młodego mężczyzny, który został śmiertelnie pobity, dosłownie zakatowany przez milicję w 1983 roku. To właśnie ten temat wziął na warsztat Jan P. Matuszyński, który w swoich filmach często sięga po prawdziwe historie. Tym razem bazując na książce Cezarego Łazarewicz „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”.

Kim był Grzegorz Przemyk? Niespełna 19-letnim uczniem w chwili swojej śmierci 14 maja 1983 roku. Młodziutkim poetą z Warszawy, który uczęszczał do XVII LO im. Frycza Modrzewskiego. Synem opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej. 12 maja 1983 roku na Placu Zamkowym w Warszawie wraz z przyjaciółmi świętował zdanie matury. Właśnie tam zatrzymała go milicja i zabrała na komisariat, gdzie został dotkliwie pobity. Wrócił do domu z urazami jamy brzusznej, w wyniku których zmarł w szpitalu. Śmierć chłopaka poruszyła opinię publiczną, na jego pogrzebie zgromadziły się tłumy. Winę za śmierć próbowano zrzucić na lekarzy i sanitariuszy. Dopiero w 1997 roku funkcjonariusze milicji stanęli przed sądem, ale ostatecznie oskarżeni zostali uniewinnieni lub uniknęli kary.

Kadr z filmu „Żeby nie było śladów” / fot. materiały prasowe

„Żeby nie było śladów” - obsada

Kogo zobaczymy w filmie „Żeby nie było śladów”? W Grzegorza Przemyka wcielił się 25-letni Mateusz Górski. Obok niego na ekranie pojawią się: Sandra Korzeniak jako Barbara Sadowska, Tomasz Ziętek, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Tomasz Kot, Andrzeja Chyra czy Jacek Braciak.

„Żeby nie było śladów” - premiera

Oficjalną premierę film Jana P. Matuszyńskiego będzie miał na 78. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie bierze udział w konkursie głównym, walcząc o Złotego Lwa. W polskich kinach film będzie można zobaczyć od 24 września 2021 roku.

„Żeby nie było śladów” - zwiastun

Oscary 2022 - lista kandydatów i data wydarzenia

Dopiero 8 lutego 2022 poznamy oficjalną listę kandydatek i kandydatów do Oscarów. Z kolei gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej ma odbyć się 27 marca 2022 roku.