Cudze chwalicie, swego nie znacie – lubimy mówić w wielu sytuacjach i przeróżnych kontekstach. Na szczęście, jeśli chodzi o kosmetyki do twarzy i ciała, coraz częściej doceniamy to, co wyprodukowane w Polsce. Jest to efekt zdecydowanie rosnącej świadomości Polek, jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja. A także tego, że kosmetyki z drogerii, choć kuszą nas łatwą dostępnością i niskimi cenami markami należącymi do znanych koncernów, niestety nie sprawdzą się u każdej z nas. Mamy różne typy cery, a jej potrzeby zmieniają się wraz z wiekiem oraz na skutek okoliczności, w jakich żyjemy. Stąd na rynku coraz więcej produktów, które pomagają skórze odnaleźć się w zanieczyszczonym środowisku lub pomóc w przypadku kontaktowych alergii, jak choćby ta na nikiel. 

Polskie marki kosmetyków z dobrymi składami – jak je znaleźć?

Kosmetyki z dobrym składem, czyli właściwie z jakim składem? Pochodzenia roślinnego, ekologicznym, ograniczonym do minimum, pozbawionym silikonów, sztucznych barwników. Dlatego ich ceny nie należą do niskich. Koszt produkcji oraz pozyskania surowców kosztuje, podobnie jak opakowania. Marki, którym leży na sercu dobro naszej planety, oferują swoje produkty w szklanych buteleczkach czy słoiczkach. Organizują też akcje zwrotu opakowań.

Skóra wrażliwa – jak o nią dbać? Oto zasady, których należy przestrzegać >>>

Coraz łatwiej odnaleźć nam kosmetyki małych, rodzimych marek, a sprzyjają temu blogi, fora oraz grupy na Facebooku, gdzie użytkowniczki wymieniają się swoimi doświadczeniami, oceniają wypróbowane kosmetyki, polecając je lub odradzając. Organizowane są także targi kosmetyków naturalnych, gdzie założyciele marek pojawiają się zazwyczaj osobiście i opowiadają o tym, co udało im się stworzyć. Do największych należą Ekotyki oraz Ekocuda. Organizowane są cyklicznie i w jednym miejscu gromadzą kilkudziesięciu wystawców. 

Niektórzy dopiero raczkują w kosmetycznej branży i powoli budują bazę oddanych klientek. Inni wykorzystują swoje zasięgi oraz znane nazwisko, jak choćby dziennikarka Kinga Rusin, Anna Lewandowska czy Ewa Chodakowska. Trenerki, które doczekały się nie tyle klientek, co wyznawczyń, namawiają już nie tylko do aktywności i zdrowego odżywiania, ale także pielęgnacji opartej na kosmetykach z dobrymi składami. 

Które polskie marki kosmetyków z dobrymi składami warto znać i koniecznie wypróbować? Znajdziecie je również na Instagramie. A żeby było wam jeszcze łatwiej na nie trafić, zebraliśmy nasze ulubione w GALERII >>>