Tworzą naukowe algorytmy, projektują zaawansowane urządzenia, opracowują nowe biopreparaty i nowe technologie. Krótko mówiąc, kobiety podbijają branże do tej pory zdominowane przez mężczyzn. A co najważniejsze - promują nasz kraj na arenie międzynarodowej naprawdę imponującymi osiągnięciami. Najnowsze dane Eurostatu, czyli Europejskiego Urzędu Statystycznego, opublikowane z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Nauce, obchodzonego 11 lutego, są niezwykle budujące. Polki znalazły się bowiem wysoko ponad średnią unijną, jeśli chodzi o udział w liczbie naukowców i inżynierów w naszym kraju.

Polki coraz bardziej aktywne na rynku nowych technologii. Są najnowsze dane 

Dane, na podstawie których Eurostat oparł swój raport, dotyczą roku 2017. I mówią,że z prawie 18 milionów naukowców i inżynierów 59% stanowili mężczyźni, a 41% kobiety. W Polsce ten odsetek wyniósł 52% w przypadku mężczyzn i aż 48% dla kobiet, co jest bardzo zadowalającym wynikiem, z którym nasz kraj uplasował się w sumie na 8. pozycji. A czy są jakieś europejskie państwa, gdzie liczba zdecydowana większość naukowców i inżynierów to kobiety? Tak, to Litwa (57%), Bułgaria i Łotwa (53%), Portugalia (51%) oraz Dania (nieco ponad 50%). Za samym końcu, co ciekawe, znalazły się takie kraje, jak Węgry i Luksemburg (tylko 25%), Finlandia (29%) oraz Niemcy (33%).

Nowa animacja Pixara porusza problem dyskryminacji kobiet w miejscu pracy. To trzeba zobaczyć! >>>

Polki, dzięki którym nasz kraj dąży do tego, by niebawem znaleźć się w czołówce państw z kobietami specjalizującymi się w technologiach i nie tylko, to także te wyłonione w ramach 10. edycji konkursu Bizneswoman Roku organizowanego przez Fundacje Sukces Pisany Szminką. Pierwsza z nich to liderka konkursu w Nowych Technologiach, prezes i założycielka biotechnologicznej BACTrem, Magdalena Popowska. Jest profesorem UW i Dyrektor Instytutu Mikrobiologii na Wydziale Biologii, a swoją wiedzę i doświadczenie łączy na co dzień z pasją, czego efektem są np. biopreparaty złożone z pożytecznych bakterii, wykorzystywane m.in. do rozkładu substancji niebezpiecznych i odpadów. 

Z kolei Izabela Zawisza, prezes zarządu KF Niccolum z Warszawy i druga laureatka konkursu Bizneswoman Roku w Nowych Technologiach, stworzyła nową kosmetyczną markę na polskim rynku z myślą o osobach uczulonych na nikiel. Na świecie jest ich aż 7%, a w samej Unii Europejskiej aż 15%. Nuev to kosmetyki chroniące skórę przed smogiem i wpływem metali ciężkich, rekomendowane przez doktora nauk biologicznych w dyscyplinie biofizyka i autorkę czterech zgłoszeń patentowych. Takiemu autorytetowi ciężko nie zaufać!

Sprawdź, ile zarabiałabyś jako mężczyzna >>>

Paula Kurant z Lublina, kolejna finalistka konkursu Biznesowoman Roku, stoi na czele Evotec, firmy skupiającej się na produkcji profesjonalnych pokrowców przeznaczonych dla robotów przemysłowych. Co ciekawe, firma Pauli jako jedyna na świecie uzyskała materiał o powłoce posiadającej właściwości antyadhezyjne i całkowicie niepalne. Świat pobija także Olga Grudniak, biotechnolog, od 2017 roku prezes firmy Biolumo z Gdyni. Jej start-up tworzy urządzenie medyczne do szybkiego doboru celowanej terapii antybiotykowej dla lekarzy pierwszego kontaktu. Rozwiązanie to jest szybkie w diagnozie, zautomatyzowane oraz niedrogie. 

Zobacz także:

Dowodem na to, że nauka i biznes mogą łączyć się także na płaszczyźnie tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla firm, kiedy przedsiębiorstwo chce zredukować czas opracowania strategii z 6 miesięcy do 1 dnia, a koszty projektu o 70%, jest firma Barbary Zych, właścicielki Employer Branding Institute. Jej start-up to platforma EBnavi.com posiadająca specjalny algorytm automatycznie analizujący ponad 500 wskaźników z procesów HR, marketingu, zarządzania i komunikacji. Efekt? Wynik algorytmu daje rekomendacje strategiczne dla marki, materiały edukacyjne oraz narzędzia wdrożeniowe gotowe do wykorzystania przez specjalistów. 

Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, że kobiety rządzą? I podbijają świat technologii? Duma!