Sprężyny bonellowe vs. kieszeniowe – różnice w budowie materacy

Ten rodzaj materaca mimo upływu lat nie traci na popularności. Kojarzony jest z niezawodnością i satysfakcjonującym działaniem. Dzięki opracowaniu nowych rozwiązań materace te odpowiadają na jeszcze bardziej zindywidualizowane wymagania. Materace sprężynowe jakie znamy z przeszłości, a które wciąż dostępne są na rynku, zbudowane są z tak zwanych bonelli, czyli klepsydrowatych sprężyn połączonych ze sobą za pomocą drucianego stelaża. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, ale nieco przestarzałe w porównaniu do innych rodzajów materacy sprężynowych. Wadą bonelli jest uniemożliwione reagowanie na zróżnicowany nacisk ciała w różnych strefach materaca za sprawą zespolonych ze sobą sprężyn. Wśród podtypów materacy sprężynowych konkurencyjnych dla bonelli, a wykazujących wyższą elastyczność punktową i niwelowanie drgań, wyróżnić można: materace kieszeniowe, materace multipocket oraz multipocket plus. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się sprężynami umieszczonymi niezależnie od siebie w niewielkich materiałowych kieszonkach, co zapewnia właściwy nacisk na poszczególne części ciała. Technologia multipocket cechuje się z kolei jeszcze większym zagęszczeniem funkcjonalnych sprężyn na 1 m2, gwarantując tym samym skuteczniejszą elastyczność punktową. Ostatnie z wymienionych rozwiązań, multipocket plus korzysta z systemu drobnych sprężynek o wysokości aż 15 cm, które pozwalają uzyskać optymalną sprężystość. Rozwiązaniom tym powinny przyjrzeć się wszyscy ci, którzy traktują zakup odpowiedniego materaca jako inwestycję we własne zdrowie oraz zapewnienie sobie wysokiego komfortu snu. Liderem w produkcji wysokiej jakości materacy opartych na nowych technologiach jest Hilding Anders – producent materacy oraz poduszek i stelaży dla wielu zewnętrznych podmiotów takich jak Pan Materac by Hilding Anders oraz Sleepmed by Hilding Anders. Materace sprężynowe marki Hilding dostępne są na stronie materace do spania abcsnu.pl. 

Twardy czy miękki? Elastyczność materaca sprężynowego

Nie sposób pominąć najbardziej elementarnej kwestii towarzyszącej wyborowi materaca, mianowicie jego twardość. Nawet jeśli, jest ona jedną z wielu, które powinny być brane pod uwagę, ten parametr znacząco wpływa na komfort snu, a także jest bardzo indywidualną preferencją, którą trudno zmienić po latach przyzwyczajeń użytkowania materaca o konkretnej twardości. Materace sprężynowe Hilding posiadają 7 strefami twardości, stanowiących ulepszenie w budowie materaca, polegające na wydzieleniu poziomych odcinków, charakteryzujących się zmienną wypornością. Rezultat takiego rozwiązania to zapewnienie odpowiedniego podłoża partiom ciała o różnej wadze. Innego podparcia wymagają na przykład nogi, a innego bardziej delikatne partie, takie jak głowa i szyja. Zapewnienie każdej części ciała jak najlepszych warunków do wypoczynku i odpowiedniej twardości to klucz do zdrowego snu. Materace sprężynowe z reguły charakteryzują się wyższą twardością i niezawodną elastycznością punktową. Jednym z modeli o takiej specyfikacji jest Hilding Lambada. Poza technologią sprężynową pocket plus zapewniającą optymalną sprężystość, w budowie materaca zastosowano dodatkowo grubą warstwę lateksu oraz płytę naturalnego kokosa, które zmniejszają napięcia mięśniowe oraz utrzymują kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Nie należy zapominać o tym, jak ważne oprócz teoretycznego researchu jest samodzielne sprawdzenie materaca, aby przekonać się, który wariant jest najbardziej komfortowym. Odpowiedni materac odciąży kręgosłup w trakcie nocnej regeneracji, a posiadane już wady, czy bóle kręgosłupa nie ulegną nasileniu.

Materac sprężynowy a problemy z kręgosłupem 

Preferencje tyczące się twardości materaca mogą należeć do grupy tych jednostkowych, osobistych przyzwyczajeń. Większą trudnością, a przede wszystkim odpowiedzialnością, jest jednak znalezienie materaca, który zaspokoi oczekiwania osób o szczególnych potrzebach. Do tych najczęściej zaliczają się wady postawy oraz chroniczne bóle kręgosłupa. Wybierając materac sprężynowy, trzeba mieć na uwadze, jakie rozwiązanie może przynieść ulgę zmęczonemu ciału, tak aby w długofalowym działaniu ten ból minimalizować. Ekonomiczne rozwiązania być może nie uszczuplą budżetu, ale prawdopodobnie nadwyrężą kręgosłup. Błędnie dobrane podłoże, na którym śpimy, to niemal gwarantowany bolesny poranek. Źródłem tych problemów może być źle dobrany materac, czy zużyta pianka w przypadku korzystania z materaca piankowego. Przyjmuje się, że materace sprężynowe wspierane dodatkowymi materiałami, również pianką, charakteryzują się dłuższą żywotnością. W przypadku problemów, czy to w dolnym, czy górnym odcinku kręgosłupa, z pewnością bardziej uzasadnionym wyborem będzie skłonienie się w stronę materacy o wyższej twardości, najlepiej posiadających wspomniane już 7 stref twardości. Warto pamiętać również, że materace sprężynowe mogą posiadać atesty i status produktu medycznego, te są szczególnie rekomendowane osobom starszym oraz wszystkim tym, którzy znajdują się pod opieką ortopedy lub fizjoterapeuty. Takim produktem jest Hilding Passodoble wspierający profilaktykę wad postawy. Stabilizuje on pozycję kręgosłupa i odpręża przylegające do niego mięśnie. Model Hilding Zorba wykorzystujący technologię kieszeniową, rekomendowany jest seniorom, za sprawą wysokiej stabilizacji i doskonałego wsparcia ciała. Jest to materac odpowiednio sprężysty, który ułatwi wstawanie i obracanie się.
 
Podsumowując, materace sprężynowe wewnątrz swojej kategorii dzielą się na kilka podtypów. Jest to sprawdzone, długotrwałe rozwiązanie, które może jeszcze korzystniej wpływać na nasze zdrowie, jeśli wyposażymy sypialnię w model opracowany na nowoczesnych technologiach typu kieszeniowego czy multipocket. Oprócz przemyślenia standardowych parametrów, takich jak twardość czy rozmiar materaca, należy zainteresować się typami materacy sprężynowych oraz tym, jakie benefity każdy z nich jest w stanie zapewnić w zależności od indywidualnych potrzeb. Wzbogaceni o wiedzę z tego zakresu, łatwiej dokonamy wyboru, który służyć będzie przez lata.