Rok akademicki 2019/2020 rozpoczęty! Jesteście studentami i chcielibyście sobie trochę dorobić, ale nie wiecie, gdzie szukać pracy? W sieci znajdziecie mnóstwo ofert! Pamiętajcie jednak, że praca nie powinna kolidować z zajęciami na uczelni. Skoro zdecydowaliście się na studia, powinno wam zależeć również na poszerzeniu swojej wiedzy. Sprawdźcie, jaką pracę podjąć, aby nie kolidowała ona ze studiami!

1. Praca dla studenta – korepetycje

Studenci mogą sobie dorobić, udzielając korepetycji. Szczególnie, jeżeli studiujecie na kierunkach związanych z językami obcymi (np. filologia angielska), matematyką i innymi przedmiotami ścisłymi. W ten sposób jesteście w stanie zarobić kilkadziesiąt złotych w godzinę. Oczywiście, dodatkowym atutem będą wszelkiego rodzaju certyfikaty i przebyte kursy.

2. Praca dla studentów – gastronomia

Tak zwane „gastro” to zdecydowanie najczęściej wybierana przez studentów opcja. Pracę w kawiarni, restauracji czy barze zazwyczaj łatwo można pogodzić ze studiami. A to wszystko dzięki elastycznemu grafikowi. Kolejna zaleta pracy w gastronomii to napiwki. Podczas jednej zmiany możecie zgarnąć od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych (tak, istnieją takie przypadki).

3. Praca dla studentów – copywriting

Są tutaj studenci dziennikarstwa lub filologii polskiej? A może po prostu macie lekkie pióro? Tak? To świetnie! Jeżeli należycie do przynajmniej jednej z tych grup, możecie pisać teksty do sloganów reklamowych i innych publikacji. Ogromnym plusem pracy na stanowisku copywritera jest to, że (w większości przypadków) możecie wykonywać ją zdalnie.

4. Praca dla studentów – opieka nad dziećmi

Studenci (zarówno dziewczyny, jak i chłopaki) mogą sobie dorobić, opiekując się dziećmi. Zwykle taka praca polega na odbieraniu maluchów ze szkoły lub przedszkola, odrabianiu z nimi lekcji i spędzaniu wolnego czasu w sposób kreatywny. Musicie być jednak przygotowani na to, że małe dzieci bardzo przywiązują się do przybranych cioci oraz wujków. W związku z tym rozstanie z nimi po kilku miesiącach, a nawet latach opieki może być trudne i bolesne.

Mieszkanie z przyjaciółką na studiach – wady i zalety. Jak uniknąć konfliktów? Pytamy eksperta >>>

5. Praca dla studentów – call center

Kolejną popularną opcją jest praca w call center. Polega ona na dzwonieniu do osób, które wpisane są do książki adresowej danego biura. Konkretnym zadaniem pracownika call center jest zachęcanie klientów do korzystania z nowych ofert firmy.

Zobacz także:

6. Praca dla studentów – sprzedaż

Zatrudnić możecie się również w sklepie. Popularne sieciówki, między innymi Zara, Reserved i H&M często poszukują nowych pracowników. Pamiętajcie jednak, że praca w galerii handlowej nie należy do najłatwiejszych. Tam zawsze dużo się dzieje. Ale zatrudniając się w międzynarodowej firmie (nie tylko odzieżowej), możecie korzystać z dodatkowych benefitów, na przykład ze zniżek. Osobom, które wolą coś spokojniejszego, radzimy poszukać pracy w księgarni, antykwariacie, albo sklepie osiedlowym. Gwarantujemy, że również w takich miejscach nie będziecie się nudzić!

7. Praca dla studentów – obsługa eventów

Nie chcecie wiązać się z konkretną firmą na stałe i szukacie czegoś totalnie dorywczego? A co powiecie na pracę jako hostessa, host lub kelner? Taka praca spodoba się osobom, które chcą zarobić od kilkudziesięciu do (nawet!) kilkuset złotych w ciągu jednego dnia czy wieczoru. Firmy, które zajmują się organizacją imprez, a także właściciele restauracji poszukują dodatkowych rąk do pracy podczas Andrzejek, Sylwestra i innych – „imprezowych” świąt.

8. Praca dla studentów – płatny staż

Jeżeli chcecie nie tylko sobie dorobić, ale również poszerzyć swoje kompetencje, zgłoście się na staż do firmy, której profil zgodny jest z kierunkiem waszych studiów. Jesteście studentami dziennikarstwa? Idźcie na staż do redakcji. Studiujecie ekonomię, albo stosunki międzynarodowe? Międzynarodowe korporacje na pewno chętnie przygarną was pod swoje skrzydła. Im szybciej zdobędziecie doświadczenie w dziedzinie, z którą wiążecie swoją przyszłość – tym bardziej będziecie się liczyć na rynku pracy w ciągu kilku kolejnych lat.

8 rad, które pomogą Ci przetrwać pierwszy rok studiów >>>