Już w pierwszym odcinku było emocjonująco. Zaczęło się od tego, że upojną zabawę uczestników w jednej z warszawskich restauracji niespodziewanie przerwali Anja Rubik i Tomek Ossoliński. Na sygnał projektanci rozpoczęli totalną demolkę.

Zadaniem było wyrażenie własnej estetyki przy użyciu zastawy stołowej, obrusów, zasłon i obić krzeseł. Jednym udało się lepiej (o czym niżej) inni polegli totalnie. Porażki odcinka to przenośny zestaw do koszykówki autorstwa Anny Młynarczyk, "kobieta narzuta" Dominiki Syczyńskiej i etnowojowniczka z pasją do sztuki (w dodatku pod krawacikiem!) Magdy Ba.

Najbardziej konstruktywnym jurorem okazał się (niestety występujący gościnnie) Jacob Bartnik- zwycięzca poprzedniej edycji programu. Debiutant Marcin Tyszka niczym nas nie zaskoczył. Też mieliście wrażenie, że był w jury od zawsze? Anja Rubik (podejrzanie entuzjastyczna wobec projektów) chciała założyć na siebie niemal wszystko. Mamy nadzieję, że tym razem sobie odpuści bo nawet jej nie byłoby dobrze w barokowym paskudztwie projektu Sylwii Kozubskiej.

Jeśli już o Sylwii mowa, to do niej należy tytuł gwiazdy odcinka. Afera dziurkaczowa odbiła się wśród uczestników szerokim echem. Na szczęście nie szuka wśród nich kolegów, bo miałaby na to znikome szanse. Modelki też się jej boją- może dlatego, że prawie udusiła folią ich koleżankę. Dodajmy, że podczas sprayowania farbą sukienki, którą dziewczyna miała na sobie.

Nie poszło też Bartoszowi Wcisło, ale nie ma się co dziwić. Cały odcinek miał pod górkę. Jego modelką okazała się być filigranowa brunetka, a marzył o biuściastej wersji Anji Rubik. Później też nic się nie układało. Szczególnie sukienka na manekinie. Wyszło fatalnie- złoto, krzywo i z dziwnymi wycięciami w miejscu strategicznym.

Przyjrzeliśmy się dokładnie tym, którzy wypadli najlepiej i wytypowaliśmy piątkę z największymi szansami na dotarcie do finału.

1. Patryk Wojciechowski, 22 lata

Zobacz także:

Przestraszony introwertyk z syndromem Maćka Sieradzkiego. W walce o modelkę złożył broń, ale obronił się projektem. Zgadzamy się z jury, że jego kamizelka z zerwanego ze ściany obrazu i podkładki pod talerz to zwycięski look tego pokazu. Geometryczna sukienka z wycięciami może i nie była wykonana perfekcyjnie, ale come on! mieli tylko 8 godzin! Patrykowi w programie wróżymy sukcesy. Studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i ma dobre wzorce- podziwia Ricardo Tisci, Gosię Baczyńską i Michała Szulca. Modowi ignoranci pokochają go za nieśmiałość i jawny brak akceptacji ze strony rodziców.

2. Agata Mickiewicz, 34 lata

CV ma dosyć imponujące. Studiowała za granicą, była na stażu u Iris van Herpen i Victora&Rolfa, pracowała u Gosi Baczyńskiej. Doświadczona i jak pokazuje pierwsze zadanie utalentowana. Zaproponowała koszulową sukienkę z luźno drapowanymi szarfami szyfonu. W programie nie szuka przyjaciół, na innych uczestników patrzy raczej z góry. Może zgubić ją pewność siebie.

3. Michał Zieliński, 19 lat

Najmłodszy uczestnik programu. Jego modelką jest Marta Sędzicka z Top Model- może stąd ten fokus kamery? Jury oceniło jego awangardowy projekt jako jeden z najlepszych. Biały wachlarz plus srebrne kryształy? Aż trudno uwierzyć, że inspiruje go mroczny klimat kolekcji Ricka Owensa, Comme des Garcons i Garetha Pugh. My doceniliśmy ten look za ładną konstrukcję topu i wykorzystanie elementów, po które nie sięgnęli inni uczestnicy. Trochę przewrażliwiony. Do końca nie mógł zrozumieć, dlaczego nie jemu należy się zwycięstwo.

4. Piotr Pyrchała, 27 lat

Gdyby to on miał wybierać, na pewno sam zgarnąłby główną wygraną. Jako, że myśli, że wszystko wie najlepiej, marzy mu się kariera pedagogiczna (chce wykładać modę na wyższych uczelniach). Na koncie ma własną markę, (Birds of Prayers) ale na razie szyje dla siebie i znajomych. Jego styl? Trudno powiedzieć, raczej nijaki z widoczną fascynacją dalekim wschodem. Mieszka w Szkocji, tam studiował projektowanie. Bardziej typ gwiazdy niż artysta.

5. Quoc Anh Tran, 31 lat

Lepiej zapamiętaliśmy jego osobliwe chrapanie, które reszcie uczestników nie dało spać. Zadanie ukończył po 3 godzinach, przez pozostałe 5 nudził się niemiłosiernie. Nam przypomina Kini'ego Zamorę- uczestnika 13 sezonu amerykańskiej edycji ( ze względu na egzotyczne pochodzenie, poczucie humoru i zawrotną prędkość przy maszynie). Doświadczenie ma spore, ale raczej nie w projektowaniu. Był już stylistą, dziennikarzem, personal shopperem, sprzedawcą odzieży. Teraz chce rozpromować swoją markę, (anh.designs) która stawia pierwsze kroki. Spekulujemy, że zabawi w programie dłużej.

 

tekst: Kamila Wagner