Znasz już nową piosenkę zespołu Unmute? Jej przekaz wybrzmiewa wyjątkowo głośno. Wszyscy członkowie tej grupy są głusi. Zaprezentowali ostatnio swój debiutancji utwór „Głośniej niż decybele”, dzięki któremu przeszli przez pierwszy etap polskich preselekcji do EurowizjiTrzeba przyznać, że ten kawałek robi wrażenie! To odwaga, świeżość i zmiana, której świat potrzebuje. W piosence wybrzmiewają słowa:

„Nie słychać nas? Trzeba to zmienić (...) Ruch każdym krzykiem, ciszy nie ma (...) Skazani na ciszę, ale lepiej być głuchym, niż słuchać tych ograniczeń (...) Ty nie słuchasz - i kto tu jest głuchy?"

OK - mamy ciarki. 

Zespół Unmute na Eurowizji - manifest o prawie każdego do uczestnictwa w popkulturze

Muzyka, która teoretycznie jest dostępna dla każdego, przez tak długi czas pozostawała zarezerwowana wyłącznie dla osób słyszących. Głusi byli w tym temacie pomijani i ograniczani - brak koncertów w języku migowym, a na scenach brak tłumacza, który umożliwiłby im zrozumienie utworu, również w klipach nie zawsze pojawiają się teksty. Zgłoszenie zespołu Unmute do preselekcji Eurowizji to manifest o prawo do uczestnictwa w popkulturze wszystkich - bez wyjątków. 

Pomysł na kampanię społeczną Polskiego Związku Głuchych narodził się z potrzeby edukacji społecznej na temat odbioru muzyki przez osoby głuche, które kochają muzykę dokładnie tak samo jak osoby słyszące, ale zespół chce też w ten sposób pokazać niesłyszącym, że nie ma rzeczy niemożliwych. Że wszyscy mogą pokazać światu swoje talenty, miłość do muzyki i emocje wyrażone dźwiękami - czytamy w informacji prasowej. 

Piosenka „Głośniej niż decybele” ma już ponad 86 tysięcy wyświetleń w serwisie YouTube. W opisie na oficjalnym, instagramowym profilu zespołu (który na razie obserwuje niecałe 2000 osób), w pierwszej kolejności widzimy wymowną informację:

Nie słyszymy nic. Żadnych ograniczeń. 

Unmute - skład zespołu

W skład zespołu Unmute wchodzi: Zuzanna Szymańska, Jakub Stanisławczyk, Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek, Alina Jagodzińska. Oto oni:

  • KubaNa co dzień tłumaczę muzykę na Polski Język Migowy. W Unmute tłumaczę, że Głusi też kochają muzykę."
  • ZuziaCodziennie słucham muzyki i tańczę. Sama też tworzę teksty piosenek w PJM. Dzień bez muzyki jest dla mnie dniem straconym."
  • AlinaJestem głucha, jak cała moja rodzina. Unmute to pierwsza i najważniejsza w moim życiu lekcja muzyki."
  • JuliaNie słucham muzyki. Odbieram ją całym moim ciałem. To jest PIĘKNE!"
  • MagdaTańczę, kiedy mam ochotę, a nie kiedy mówią mi, że mogę. Nie słyszę żadnych ograniczeń."

Autorem tekstu piosenki „Głośniej niż decybele” jest Michał Pakuła. Za koncept kreatywny oraz realizację projektu odpowiedzialna jest agencja Change Serviceplan. Komunikacją kampanii społecznej w mediach i social mediach zajęła się agencja Labcon.

Na oficjalnym profilu grupy Unmute możemy również przeczytać: 

Zobacz także:

(...) Polski Język Migowy funkcjonuje poza gramatyką, którą znacie z języka polskiego. Jest to gramatyka oparta na dźwięku, który, co tu dużo mówić, jest dla nas obcy. PJM to nie to samo co język polski, dlatego część Głuchych nie zna polskiego w ogóle, a większość, pisząc po polsku, używa uproszczonej składni — takiej właśnie jak w haśle „cisza stop”.

Pod jednym z postów znajduje się także niezwykle ważna informacja:

Jesteśmy Głusi, a nie głuchoniemi. Ten drugi termin stygmatyzuje podwójnie. Nie jesteśmy niemi. Mamy swój język i nie zawahamy się go użyć, żeby powiedzieć, co myślimy. Bądźcie z nami i śmiało używajcie terminu „Głusi”. On nikogo nie obraża. Wręcz przeciwnie - napawa nas dumą.

Śledźcie ich profil - mamy przeczucie, że o zespole Unmute już wkróce zrobi się bardzo głośno!

IG: @unmute_pl

TikTok: @unmute_pl