Aby opóźnić proces starzenia się skóry, należy działać kompleksowo i zapobiegawczo. Starzenie się cery jest nieuniknione. Z biegiem lat zmniejsza się produktywność fibroblastów, czyli komórek skóry właściwej, odpowiedzialnej za produkcję kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny. To one w głównej mierze odpowiadają za nawilżenie i jędrność skóry, a więc mają kluczowe znaczenie dla młodego wyglądu. Kolejnym wrogiem w walce z widocznymi oznakami starzenia się skóry są wolne rodniki, które powstają wskutek szkodliwego działania czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia środowiska, promieniowanie ultrafioletowe oraz UV. Mamy jednak bardzo duży wpływ na to, w jakim tempie nastąpią wspomniane procesy. Wystarczy przestrzegać poniższych zasad i działać wielotorowo. I wcale nie chodzi o pielęgnację (chociaż ona również jest ważna, ale na to trzeba poświęcić kolejny artykuł – stay tuned).

Starzenie się skóry – ogranicz palenie i alkohol

Dym papierosowy to główny wróg promienistej i młodej cery. Szkodliwe substancje zwiększają ryzyko nie tylko przewlekłych chorób, ale wpływają na powstawanie zmarszczek, szarzenie i matowienie się skóry. Zmiany, jakie zachodzą wtedy na skórze, są nieodwracalne. Warto o tym pamiętać, sięgając po kolejnego papierosa.

5 składników w produktach do pielęgnacji, które faktycznie działają >>>

Nie zarywaj nocy. Sen ma kluczowy wpływ na starzenie się skóry

Podczas snu odpoczywa nasz organizm, ale nie tylko. Regeneruje się również skóra, dlatego jakościowy sen jest tak ważny przy walce z widocznymi oznakami starzenia. Mięśnie twarzy mogą się odprężyć, zmniejszając rozwój zmarszczek i zwalczając wolne rodniki. Jeśli chcecie jak najdłużej wyglądać młodo, warto zadbać o sen, który powinien trwać co najmniej 6 godzin.

Unikaj słońca

Promienie UV odwadniają skórę i niszczą antyoksydanty, zapewniające naturalną ochronę, nie wspominając o chorobach skóry. Dlatego najlepiej zasłaniać twarz kapeluszem lub czapką i koniecznie nakładać krem w wysokim filtrem – minimum SPF 50.

Pierwsze zmarszczki – jak opóźnić moment ich pojawienia się? >>>

Odżywiaj się zdrowo

Kompleksowe działanie jest kluczem do sukcesu w walce ze starzeniem się skóry. Nie bez przyczyny po produktach z wysoką zawartością cukru na cerze pojawiają się wypryski. Dostarczajcie swojemu organizmowi posiłków bogatych w kolagen oraz tych o właściwościach odmładzających i wygładzających. Należą do nich m.in. banany, pomarańcze, awokado, pomidory oraz ryby.