W związku z niesłabnącą pandemią koronawirusa i wysoką liczbą zachorowań w Polsce (dzisiaj to 24 692 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia) rząd ogłosił dzisiaj nowe zasady bezpieczeństwa, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Niestety, oznaczają one, że jesteśmy o krok od całkowitego lockdownu i ponownej narodowej kwarantanny.

Rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa. Od soboty zamknięte będą galerie handlowe! Co z fryzjerami?

Zgodnie z nowymi obostrzeniami od najbliższej soboty, czyli od 7 listopada zamknięte zostana galerie handlowe, a otwarte pozostają sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, prasą oraz usługi, czyli fryzjerzy, salony kosmetyczne czy manicure.

Do 29 listopada w działajacych sklepach i salonach usługowych będą jednak obowiązywać limity. W sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, a w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Zamknięte będą także baseny, aquaparki, siłownie oraz placówki kultury: kina, teatry, muzea, galerie sztuki, domy kultury i ogniska muzyczne.

Ciągle działać może gastronomia, ale tylko poprzez wydawanie posiłków na wynos i dowóz. A z hoteli korzystać mogą jedynie osoby przebywające w podróży służbowej. Zawieszona zostaje działalność sanatoriów. W ramach nowych zasad bezpieczeństwa niemożliwe będzie również organizowanie imprez masowych i spotkań, natomiast wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności. Nadal otwarte pozostają kościoły, ale i tam nie obejdzie się bez limitów – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Limity dotyczą niezmiennie zgromadzeń i jest to max 5 osób, jak również osób przebywających w środkach komunikacji publicznej. Zajętych miejsc siedzących może być 50% lub 30% wszystkich. 

Nowe obostrzenia. Nauka całkowicie zdalna i ograniczenia w przemieszczeniu się  

Nauka całkowicie będzie dobywać się online. Te obostrzenia zmieniają się w przypadku uczniów klas 1 do 3 i przedłużają dla klas od 4 w górę, a także uczniów szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji zapewnił, że szkoły dostaną odpowiednie wsparcie w postaci bonu na kwotę 500 zł dla nauczycielki na sfinansowanie najważniejszych sprzętów do pracy zdalnej.

Wracają obostrzenia dotyczące przemieszczania się osób niepełnoletnich. Te, które nie ukończyły 16. roku życia, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00 mogą przebywać tylko i wyłącznie pod opieką dorosłego. W przypadku osób starszych, czyli 70+ również zaleca się niewychodzenie z domu z kilkoma wyjątkami, takimi jak: obowiązki zawodowe, zaspokajanie podstawowych potrzeb życia codziennego oraz sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych. 

Od kiedy kolejne obostrzenia?

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli, że te obostrzenia mogą być wstępem do kolejnych, jeśli ilość zakażonych koronawirusem nie spadnie. Jeżeli w Polsce przypadków będzie więcej niż 50 na 100 tys. obywateli to będzie wprowadzony zostanie lockdown, a gdy będzie to 70-75 przypadków na 100 tys., kolejnym etapem jest narodowa kwarantanna. - Zostańmy w domu, aby nie dać wirusowi szansy na rozprzestrzenianie się. Wychodźmy tylko wtedy, gdy musimy iść do pracy, czy na zakupy. (...) Każdy z nas musi te reguły stosować – apelował minister Adam Niedzielski.