Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dzisiaj nowe zasady funkcjonowania w ramach panującej pandemii koronawirusa. Niektóre z wprowadzonych wcześniej przez polski rząd obostrzeń zostają złagodzone i wejdą w życie od poniedziałku 20 kwietnia. Jest to pierwszy z trzech zapowiedzianych przez premiera etapów znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. O rozpoczęciu kolejnych Prezes Rady Ministrów zadecyduje po rekomendacji Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Od poniedziałku 20 kwietnia możliwy będzie wstęp do lasów oraz parków. Ciągle nie będzie można korzystać z placów zabaw. Zaczną obowiązywać także nowe zasady w handlu i usługach. W sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych dopuszczono 4 osoby na jedno stanowisko kasowe, natomiast w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych na powierzchni 15 metrów kwadratowych może przebywać 1 klient, czyli jeśli sklep ma 150 metrów kwadratowych to liczba dopuszczonych klientów na jego obszarze to 10. Ta druga zasada, czyli 1 osoba na 15 metrów kwadratowych będzie obowiązywać także w kościołach. Nie ma póki co mowy o otwarciu galerii handlowych, kin i innych placówek kulturalnych. 

Sprawdziłyśmy, jak popularne restauracje i bary radzą sobie w czasie pandemii. Jak można pomóc ulubionym lokalom gastronomicznym? >>>

Nowe reguły na czas epidemii. Rząd stopniowo będzie łagodził kolejne obostrzenia 

Bez osoby dorosłej z domu od 20 kwietnia nie będą mogły wyjść już tylko dzieci do 13. roku życia. Cały czas obowiązują oczywiście 2 metry odstępu w przestrzeni publicznej, zakrywanie nosa i ust maseczką lub innym elementem, jak szalik czy chustka, a także zdalna praca i edukacja oraz kwarantanna i izolacja. To oznacza, abyśmy wychodzili z domu kiedy naprawdę musimy, czyli na zakupy czy dla higieny zdrowia psychicznego i fizycznego, a nie np. w celach towarzyskich. Premier przestrzega, aby złagodzenia obostrzeń nie traktować jako „zaproszenia do szerokich wyjść”.

W dalszym ciągu nie wiadomo też, co z egzaminami maturalnymi. Decyzje w tej sprawie mają zostać podjęte w najbliższym czasie. Na pytanie dziennikarzy do kiedy obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej minister Szumowski odpowiedział, że wtedy, gdy pojawi się szczepionka na koronawirusa.

Maseczki ochronne w sklepach Żabka kupicie za niecałe 2 zł! Sieć zrezygnowała z marży >>>