Epidemia koronawirusa na świecie nie ustępuje, a zakażonych i ofiar wirusa COVID-19 wciąż przybywa także w Polsce. Na ten moment jest to już ponad 2000 tysiące nosicieli wirusa oraz ponad 30 osób zmarłych. W związku z tym rząd zdecydował się na kolejne kroki w walce z koronawirusem, a o nowych obostrzeniach poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

Prezes rady ministrów potwierdził, że przyczyną rosnącej liczby zachorowań na koronawirusa są zbyt duże skupiska ludzi w miejscach rekreacji oraz podczas spacerów. Dowodem na to był miniony weekend, kiedy ładna pogoda zmotywowała wiele osób do wyjścia z domu i korzystania czy to z parków czy z bulwarów. Dlatego dostęp to takich miejsc, jak również promenad i zieleńców zostanie ograniczony. Nie można także korzystać z rowerów miejskich. Wprowadzony zostaje też obowiązek utrzymania minimum 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia) oraz osoby niesamodzielne, np. niepełnosprawne. Ważne obostrzenie nałożone przez rząd dotyczy dzieci oraz młodzieży do 18. roku życia. Takie osoby nie będą mogły wyjść z domy bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

Cały czas otwarte pozostają sklepy spożywcze, drogerie oraz apteki. Zmienia się jednak sposób robienia zakupów w tych miejscach. Limit osób przebywających w sklepie to maksymalnie 3 osoby na jedną kasę. Podobne restrykcje będą obowiązywać na bazarach czy targowiskach. W obrębie jednego stoiska mogą znajdować się maksymalnie 3 osoby. Z kolei w urzędach pocztowych to maksymalnie 2 osoby na jedno okienko. Co więcej, korzystający z wyżej wymienionych miejsc dla bezpieczeństwa własnego i innych powinny korzystać z rękawiczek ochronnych. Zamknięte zostają natomiast wszystkie lokale usługowe typu salony fryzjerskie czy kosmetyczne, a w weekendy także sklepy budowlane.

Czy można planować wakacje pomimo pandemii koronawirusa? Kiedy znów będzie można normalnie podróżować? >>>

Rząd prowadził nowe obostrzenia na czas epidemii koronawirusa. Zmieniają się m.in. warunki robienia zakupów 

Aby ułatwić funkcjonowanie seniorów szczególnie narażonych na zarażenie się koronawirusem w punktach usługowych, o których mowa wyżej, wprowadzone zostaną specjalne godziny, w których będą oni mogli robić zakupy. Od 10:00 do 12:00 wydzielono czas dla osób powyżej 65. roku życia. Oczywiście jeżeli takie osoby mają potrzebę zrobić zakupy wcześniej lub później to mają taką możliwość. Wówczas muszą się liczyć z obecnością innych młodszych klientów, którzy mogą stanowić potencjalne zagrożenie.

Jeśli chodzi o pozostałe obostrzenia, to ograniczona zostaje działalność hoteli oraz miejsc noclegowych z wyjątkiem pobytów o charakterze służbowym, a także, jeśli w takich miejscach przebywają osoby na kwarantannie lub w izolacji. W tym temacie nowe kroki do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa też zostały podjęte. Od 1 kwietnia 14-dniowa kwarantanna będzie dotyczyć nie tylko osoby, która po przyjeździe do kraju zostaje nią objęta, ale także wszystkich domowników. Zaostrzenia te nie działają wstecz. 

Można ciągle normalnie chodzić do pracy, jeśli nie ma możliwości pracy zdalnej. Ważne jednak, aby w zakładach pracy zachowywać odległość minimum 1,5 metra od drugiej osoby. Z kolei pracodawca ma nam zapewnić wszelkie środki ostrożności w postaci rękawiczek oraz środków do dezynfekcji. 

Matura międzynarodowa odwołana z powodu koronawirusa. Co z polską maturą i egzaminami ósmoklasisty? >>>