Podstawą do akceptacji jest nie tylko otwartość na wszystkich i wszystko, bywająca powierzchowna, lecz także chęć pogłębiania wiedzy i zacieśniania międzyludzkich więzi.
 

Kim są osoby LGBT?

Od zarania dziejów nie było tak, że mężczyźni łączyli się tylko z kobietami (i na odwrót rzecz jasna). Ludzka tożsamość i potrzeby to czasem skomplikowana, ale zdecydowanie fascynująca sprawa. James Dawson w Tęczowej książeczce pisze o tym, że mieszkańcy starożytnej Grecji i Rzymu byli zasadniczo panseksualni, tzn. ludzie pociągali ich niezależnie od orientacji czy tożsamości płciowej, i nikt nie miał z tym problemu. Były więc i są takie osoby, które pożądają osób tej samej płci, jak i takie, które pożądają tych płci przeciwnej. Są również takie i tacy, co seks uprawiają z osobami tej samej płci, ale żyją w relacjach heteroromantycznych. Można kolejne przykłady mnożyć. Niektórzy na wczesnym etapie dorastania są już pewni swojej orientacji, swoich preferencji, do innych to dociera z czasem. Sporo zależy też od mniej lub bardziej sprzyjających warunków, w których przyszło nam dorastać. Bez wątpienia jednak nasza orientacja psychoseksualna to coś naturalnego, coś, co wypływa z nas, a nie jest nam zaszczepione z zewnątrz.
 

Co to jest LGBT? Co znaczy skrót LGBT?

Zacznijmy od tego, że LGBT to skrócona forma słowa LGBTQIA+. Co zatem oznaczają poszczególne litery w skrótowcu LGBTQIA+?

L wzięło się od angielskiego słowa lesbian (lesbijka) i zdecydowanie można się tutaj doszukiwać antycznych korzeni, czyli związków z grecką wyspą Lesbos, na której żyła poetka Safona w otoczeniu uczennic. Słowo to opisuje osoby identyfikujące się jako kobiety, które pociągają inne kobiety.

G pochodzi od słowa gay i oznacza homoseksualnych mężczyzn.

B jak bisexual, czyli biseksualna osoba, której podobają się i kobiety, i mężczyźni.

T jak transgender – zaliczymy tu między innymi osoby transseksualne, których tożsamość płciowa jest niezgodna z płcią biologiczną. Część z nich uzgadnia więc swoją płeć, przechodzi zabieg korekty płci. W tej grupie są też transwestyci i transwestytki – osoby, które przebierają się w ubrania tradycyjnie przypisane płci przeciwnej, aby w ten sposób osiągnąć na przykład satysfakcję seksualną lub emocjonalną.

Kolejna litera to Q jak queer, co obecnie oznacza, że osoba określająca się w ten sposób nie ma potrzeby definiowania swojej tożsamości płciowej i orientacji psychoseksualnej, nie chce się etykietować.

Zobacz także:

Jak możemy przeczytać na stronie Kampanii Przeciw Homofobii: „Pierwsze trzy literki skrótu LGBT odnoszą się do orientacji seksualnej*, podczas gdy literka T odwołuje się do tożsamości płciowej**. I, czyli interpłciowość nie dotyczy ani orientacji seksualnej, ani tożsamości płciowej, a tego, jak jest zbudowane i jak funkcjonuje ciało. To termin parasolowy stosowany do opisania szerokiej gamy naturalnie zróżnicowanych cech płciowych”.

A jak osoby aseksualne. W 7 numerze G’rls ROOM znajdziecie reportaż Wszystkie odcienie szarości właśnie na ten temat. Aseksualność może być rozumiana jako brak zainteresowania seksem w ogóle, ale to nie taka prosta sprawa, bo są osoby, które w pewnych warunkach z różnych powodów seks uprawiają. Wśród osób aseksualnych są też takie, które wchodzą w romantyczne relacje. Inne z kolei rezygnują z określania swojej płci czy orientacji. Jest więc to szeroka grupa o wielu odcieniach. „Seksualność jest płynna, aseksualizm – elastyczny. Może to być orientacja, z którą się utożsamiamy przez chwilę lub przez całe swoje życie. Ważne, by pozostać w zgodzie ze sobą i do niczego się nie zmuszać” – pisze Marta Mitek we wspomnianym tekście i wydaje się to być dobrym podsumowaniem ludzkiej seksualności w ogóle.


Karta LGBT+, standardy WHO i homofobiczna nagonka ze strony rządu. O co w tym wszystkim chodzi?

 


 

Filmy LGBT 

Jeśli chcielibyście lepiej poznać osoby, o których mowa w tym tekście, a nie ma ich w waszym środowisku, możecie spotkać się z nimi w ramach Żywej Biblioteki – to wspaniała idea pozwalająca na poznanie osób należących do grup postrzeganych stereotypowo.

Oczywiście możecie też sięgnąć po książki, seriale i filmy, w których pojawiają się postaci homoseksualne, transseksualne, aseksualne itp. Na ekranach kin można właśnie oglądać debiutancki film Girl belgijskiego reżysera Lukasa Dhonta, który opowiada o transseksualnej dziewczynie a jego scenariusz został zainspirowany przez historię transseksualnej tancerki Nory Monsecour. Niedawno w kinach można było zobaczyć film Złe wychowanie Cameron Post, którego bohaterkę bliscy próbują leczyć z homoseksualności... W zeszłym roku furorę zrobił film Tamte dni, tamte noce oparty na powieści André Acimana o nastoletnim Elio (Timothée Chalamet), który zakochał się w doktorancie spędzającym wakacje z jego rodziną. Ku uciesze wszystkich fanów filmu i książki reżyser Luca Guadagnino i pisarz znów połączyli siły – pracują nad kontynuacją historii. Świetnie przyjęty został też zeszłoroczny film Nina Olgi Chajdas opowiadający o dwóch zakochanych kobietach, ale – jak mówiła w wielu wywiadach reżyserka – jej celem było nie tyle pokazanie lesbijskiego romansu, co tego, że pociąga nas przede wszystkim drugi człowiek, a jego płeć nie jest kluczową sprawą.
 

Klasykiem wydaje się film Tajemnica Brokeback Mountain o miłości dwóch kowbojów z 2005 roku w reżyserii Anga Lee, który został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami. Pozycją obowiązkową jest też piękny film o homoseksualnym prawniku chorującym na AIDS, czyli Filadelfia z Tomem Hanksem w roli głównej. Wizualną ucztą w stylu retro jest film Carol z Cate Blanchett. Dla fanek i fanów spektakularnych strojów i makijaży gratką będzie dokument Paris is Burning (do zobaczenia na platformie Netflix) o nowojorskim środowisku trans, którego sednem są tzw. drag balls.


Sekspozytywny alfabet by G'rls ROOM - P jak pozytywna seksualność. Co to znaczy?
 

Książki LGBT

Obok książek takich jak cytowana Tęczowa książeczka, która w przystępny sposób dostarcza sporo potrzebnych zagadnień teoretycznych na temat osób LGBT, znajdziemy również powieści jak wspomniane Tamte dni, tamte noce. Na uwagę zasługuje także Samotny mężczyzna, czyli powieść Christophera Isherwooda, na której oparł się Tom Ford w swoim debiutanckim filmie o tym samym tytule. To historia dojrzałego profesora, który zmaga się z żałobą po śmierci wieloletniego partnera. Wątki homoseksualne znajdziemy również w książkach amerykańskiego twórcy Michaela Cunninghama. O dojrzewaniu homoseksualnego chłopaka przeczytamy w powieści Simon oraz inni homo sapiens (także posłużyła jako baza filmu – Twój Simon premierę miał w zeszłym roku). Wątki lesbijskie pojawiają się z kolei w prozie Ingi Iwasiów czy Roxane Gay – ostatnio wyszedł w Polsce świetny zbiór opowiadań autorki pt. Histeryczki. Mocną pozycją jest literackie wyznanie transpłciowej Kingi Kosińskiej, czyli książka Brudny róż.
 

(Seks)lektury: książki o seksualności, które warto przeczytać

Za KPH:
*orientacja seksualna określa to, w kim się zakochujemy, kto nam się podoba albo z kim mamy bliską, romantyczną lub seksualną relacje.
** to, czy czujesz się kobietą czy mężczyzną albo jak odczuwasz swoją płeć nazywamy tożsamością płciową