Sen jest ważnym elementem naszego życia. To od snu w dużej mierze zależy nasze samopoczucie, wydajność, czyli zdrowie fizyczne i psychiczne. Wielu z nas, a z czego kompletnie nie zdajemy sobie sprawy, ma problemy z jakościowym snem. Co to znaczy? Jak wynika z najnowszego raportu The Global Pursuit of Better Sleep Health, zmagamy się z bezsennością (77% badanych), co bezpośrednio koreluje z takimi problemami, jak cukrzyca, otyłość, choroby serca, a nawet nowotwór. Częstą przyczyną bezsenności jest stres, ale także dieta oraz styl życia. Do czego zaliczają się tylko pozornie błahe kwestie, jak odpowiednio przewietrzona sypialnia, materac, stelaż łóżka oraz poduszka. Wypracowanie właściwej higieny snu to wyzwanie wymagające zaangażowania podobnie, jak wiele innych kwestii dotyczących właściwego funkcjonowania organizmu. I zdecydowanie warto się tym zainteresować i nie argumentować permanentnego zmęczenia tylko i wyłącznie pracą. 

Sennik: znaczenie snów

To, co nurtuje nas równie mocno, a może jeszcze bardziej niż jakość naszego snu i jego wpływ na naszą formę, jest to, co nam się śni. I jak nasze sny interpretować. Nie wszyscy wierzą w senniki i doszukiwanie się drugiego dna w tym, co tworzy się w naszych głowach podczas snu, ale często przecież są to bardzo realistyczne obrazy z naszego życia. To, czym aktualnie „żyjemy”, co nas trapi, czego nie możemy się doczekać. W naszych snach bardzo często pojawiają się nasi bliscy, rodzina, przyjaciele. Bywa, że idole lub aktorzy z filmu, który obejrzeliśmy przed snem lub nieco wcześniej. Wynika to z zapisanych w naszej pamięci obrazów. Czasami, zupełnie poza naszą kontrolą. Są oczywiście sny, które ciężko podciągnąć pod konkretną interpretację. Pojawiają się również takie, w których doszukiwanie się jakiejkolwiek głębi nie ma żadnego sensu. Ale istnieje kilka przykładów snów, które nawiedzają nas bardzo często. Jest spora szansa, że opowiadając komuś, co Wam się śniło, usłyszycie, że ta osoba miała podobny sen tydzień temu. Co to zna sny i jak je interpretować?

Zobacz także: Sennik: Były chłopak - co oznacza sen o ex? >>>

Interpretacja snów: wypadające zęby

Na pewno słyszeliście kiedyś o tym, że jeśli śnią nam się wypadające zęby, to nie jest dobry znak. Owszem. Jeżeli mamy sen, w którym tracimy zęby, można to interpretować jako odzwierciedlenie naszych lęków, tego, że boimy się podjąć jakąś decyzję, co również może dotyczyć naszych bliskich. Wypadające zęby mogą zwiastować też śmierć, chorobę czy pogorszenie stanu psychicznego wśród bliskich i znajomych.

Sennik: bycie ściganym 

Z byciem ściganym we śnie, jest podobnie, jak z wypadającymi zębami. Takie historie pojawiają się bardzo często. Ale czy wiemy, co oznaczają? Już spieszymy z odpowiedzią. Kiedy ktoś ściga nas we śnie – okoliczności mogą być rzecz jasna przeróżne – i może być to człowiek, zwierzę albo samochód, oznacza to, że czegoś się boimy. Zwlekamy z podjęciem jakichś kroków, decyzji... To może oznacza nieuchronna konfrontację z partnerem/partnerką, szefem, rodzicem. Im szybciej do niej dojdzie, tym lepiej! 

Tłumaczenie snów: spadanie

Skoro można przed kimś lub przed czymś uciekać, zdarza się również spadać. Co też nie jest miłym uczuciem. I zwykle oznacza lęk. Jeśli nie dogadujemy się z drugą połówką i śni nam się, że spadamy, to oznacza, że boimy się rozstania. Nie idzie nam dobrze w pracy? Sen o spadaniu może oznaczać strach przed utratą posady. Co ciekawe, najczęściej w takich snach budzimy się tuż przed upadkiem. Oznacza to nic innego, jak naszą bezsilność. Spadanie we śnie może też świadczyć o naszym wewnętrznym konflikcie, a na brak podjętych przez nas kroków wpływ ma otoczenie. Boimy się opinii innych ludzi, tego, że zostaniemy źle odebrani i skrytykowani. 

Zobacz także: Chodzisz spać bardzo późno i masz problemy ze wstawaniem? Badania pokazują, że to cecha ludzi inteligentnych! >>>

Zobacz także:

Sny interpretacja: przegapienie ważnego wydarzenia 

Sny polegające na tym, że spóźniamy się na jakieś wydarzenie, zazwyczaj bardzo ważne, na którym bardzo nam zależało, bardzo często przytrafia się osobom, u których takie sytuacje także w rzeczywistości mogą być bardzo prawdopodobne. Czyli mają dużo na głowie, obowiązki często je przytłaczają, przez co tracą kontrolę nad pewnymi działaniami. Osoby, które nawiedzają sny z przegapieniem ważnego wydarzenia, np. ślubu, egzaminu, stawienia się na miejscu w celu odbycia podróży, są za bardzo spięte i nie potrafią się relaksować. Brzmi znajomo? To znaczy, że musicie wyluzować! 

Sennik: ciągłe zdawanie egzaminu

Taki sen wcale nie musi dotyczyć tylko osób, które aktualnie uczą się lub studiują. Nawet, jeśli najcięższe egzaminy mamy już za sobą, w snach ciągle możemy je powtarzać. Co oznacza, że bardzo mocno je przeżywaliśmy, stresowaliśmy się, baliśmy się, że nie pójdą nam dobrze albo, że mogliśmy je zdać lepiej. Takie sny nie zwiastują nic złego. Wręcz przeciwnie! Jeżeli śni mam się, że zdajemy egzamin, możemy spodziewać się niebawem jakiegoś wynagrodzenia naszych trudów. Może być to premia lub awans. Nic, tylko się cieszyć z takich snów! 

Zobacz także: Oto, dlaczego warto wcześniej chodzić spać >>>