Siemię lniane to prawdziwy super food. Ma zbawienny wpływ na skórę i włosy. Jest także wykorzystywane w dietetyce, a nawet w leczeniu niektórych schorzeń. Według wielu osób, siemię lniane ma również korzystny wpływ na żołądek. Łagodzi dolegliwości układu pokarmowego, oczyszczają zawartość jelit i normalizują procesy trawienne. Jak i kiedy pić siemię lniane na żołądek – rano czy wieczorem? O czym należy pamiętać? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat. 

Co to jest siemię lniane?

Na początek warto wiedzieć, że siemię lniane to inna nazwa na nasiona lnu. Mają charakterystyczny brązowy kolor i są niewielkich rozmiarów. Niech jednak nie zwiedzie was ich niepozorny wygląd. Są one bogate w kwas foliowy, błonnik pokarmowy, białko i cenne składniki mineralne. Siemię lniane zawiera też witaminy z grup B, C, D, A, E i K.

Nasiona lnu mają też wiele ciekawych właściwości leczniczych. Dzięki wysokiej zawartości kwasów Omega-3 obniżają poziom tzw. złego cholesterolu, a ponadto wspomagają odchudzanie i dają uczucie sytości. 

Wiele osób wykorzystuje siemię lniane na żołądek, ponieważ ziarenka znacznie łagodzą dolegliwości układu pokarmowego. Osłaniają żołądek, normalizując procesy trawienia, i oczyszczając zawartość jelit. 

Wspomniany produkt dobrze sprawdzi się także przy przeziębieniach i infekcjach górnych dróg oddechowych. Ponadto trzeba wspomnieć o fantastycznym wpływie siemienia lnianego na włosy, skórę i paznokcie.

Istotną zaletą siemienia lnianego jest to, że nie zawiera ono glutenu – jest to więc znakomity produkt także dla osób uczulonych na ten składnik.

Siemię lniane w ziarenkach czy olej z siemienia lnianego – co sprawdzi się lepiej? Eksperci są zdania, że najbardziej naturalnym i neutralnym dla ludzkiego organizmu produktem jest siemię lniane w oryginalnej postaci, mianowicie w ziarenkach. Jest tak, ponieważ ziarna zawierają dodatkowo błonnik, fitozwiązki i przeciwutleniacze, które nie są obecne w oleju.

Zobacz także:

Kolejna wątpliwość wiąże się z odmianą siemienia. Najbardziej powszechne jest siemię lniane złociste i brązowe. Tak naprawdę oba rodzaje mają podobną zawartość składników odżywczych, więc trudno ocenić, które siemię lniane jest lepsze.

Siemię lniane na żołądek i zaparcia

Zwolennicy naturalnych terapii leczniczych wykorzystują siemię lniane na jelita i żołądek. Okazuje się bowiem, że to panaceum na wiele dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Kleik z nasion lnu działa m.in. na wrzody żołądka. W ich przypadku zachowuje się jak plaster. Zapobiega podrażnieniom, działa osłonowo i jednocześnie leczy, bo przyspiesza regenerację błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Sprawdza się jako panaceum na refluks. Jeśli tylko pojawi się problem zaparć lub bolesnych skurczy, warto skorzystać właśnie z niezwykłych właściwości ziaren lnu. Jak dokładnie stosować siemię lniane? Jak przygotować siemię lniane, żeby wydobyć z niego najwięcej właściwości prozdrowotnych?

Kisiel z siemienia lnianego na żołądek znacząco poprawia perystaltykę jelit, a ponadto – ze względu na dużą zawartość błonnika – przyczynia się do redukcji zaparć, wzdęć i biegunek. Już 2 łyżki stołowe ziaren dziennie dostarczają ponad 20% dziennej dawki błonnika. Może zatem pomóc w przypadku zaburzeń wypróżnień.

Jeśli kiedykolwiek napar z siemienia lnianego kojarzył się wam z kisielem, to jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie. Ziarenka mają tzw. śluzy roślinne, czyli rozpuszczalne w wodzie włókna, tworzące żelową konsystencję. Ten naturalnego pochodzenia żel powleka błony śluzowe przełyku, żołądka i częściowo dwunastnicy, zabezpieczając te organy przed agresywnym działaniem kwasu solnego, co skutkuje zmniejszaniem się zgagi. To uwypukla kolejne zastosowanie tych magicznych ziaren. Mianowicie chodzi o siemię lniane na nadkwasotę. Wniosek jest zatem jeden. Siemię lniane działa i używa swoich właściwości na wiele sposobów.

Warto przy tym pamiętać, że działa nie tylko od żołądka do przełyku i na odwrót. Bóle brzucha i tego typu problemy to nie jedyny powód, żeby wprowadzić je do swojej diety. Część swoich właściwości jest w stanie przełożyć pozytywnie na poziom hormonów w organizmie. W ziarenkach znajdziemy bowiem lignany – fitoestrogeny, które są pomocne w kontrolowaniu stężenia estrogenu we krwi u kobiet i mężczyzn. Jego regularne spożywanie zapobiegną rozwijaniu się raka piersi i prostaty.

Siemię lniane na żołądek – przepis?

Jak zaparzyć siemię lniane? Najczęściej sporządza się odwar z nasion lnu. W tym celu jedną łyżkę ziarenek zalej szklanką letniej wody i powoli gotuj w rondelku pod przykryciem przez około kwadrans. Potem wystarczy odstawić do wystudzenia i przecedzić odwar. Tak przygotowaną miksturę należy spożywać w ilości 1/2 szklanki dwa razy dziennie.

Nie wszystkim taki kleik musi smakować, więc jeśli jesteście sceptyczne wobec smaku tego naturalnego produktu, możecie dodać chwilę przed wypiciem naturalny sok.

Len do picia nie musi przybierać jedynie dobrze wszystkim znanej formy odwaru. Polecamy również bardziej nowoczesną metodę – w tym celu warto wykorzystać siemię lniane mielone, które można dodawać na przykład do standardowego smoothie owocowego lub warzywnego, do owsianki, a nawet do zup kremów. W tym przypadku jedno się nie zmieni. W takiej formie działa siemię lniane na podobnej zasadzie. Od tej zasady jest jednak wyjątek. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w osoby, które borykają się z poważnymi i przewlekłymi problemami z układem trawiennym, powinny pić sam wywar z siemienia. W ich przypadku eksperymenty z mielonymi ziarnami dodawanymi do potraw niekoniecznie się sprawdzą. 

Mała rada: nie kupujcie zmielonego ziarna ze sklepu – lepiej zmielić samodzielnie, na przykład w standardowym młynku do kawy lub w blenderze kielichowym. Wówczas macie pewność, że produkt ma pełnię wartości odżywczych.

Jak pić siemię lniane na żołądek?

Kiedy pić siemię lniane – rano czy wieczorem? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo wszystko zależy od upodobań i stylu życia. Możecie na przykład zalać jedną łyżkę ziarenek gorącą wodą przykryć kubkiem i odstawić na noc. Siemię lniane można pić na czczo? Jak najbardziej! Przygotowany wieczorem napój, wraz z ziarenkami, możecie spokojnie wypić rano na pusty żołądek.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przygotować całość wieczorem tuż przed snem lub rano przed wyjściem, ponieważ napój z nasionami lnu nadaje się do spożycia już kwadrans po zalaniu.

Jak często pić siemię lniane? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości organizmu. Nie można się do tego zmuszać i warto wprowadzać ten produkt do diety stopniowo – najpierw raz w tygodniu po jednej łyżeczce, a potem kilka razy w tygodniu po dwie łyżki stołowe. Po miesiącu regularnego picia będziecie można już zauważyć pierwsze efekty stosowania.

Siemię lniane pić rano czy wieczorem?

Warto zwrócić uwagę nie tylko na sposób czy częstotliwość spożywania siemienia lnianego, ale również na porę dnia. Kiedy sięgnąć po tego rodzaju napój? Co jest najlepsze dla organizmu? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy bowiem od tego, jak wygląda dzień osoby, która chce włączyć siemię lniane do swojej diety. Najczęściej mówi się jednak o tym, by spożywać siemię o poranku. 

Siemię lniane: przeciwwskazania

Jakie są przeciwwskazania do stosowania siemienia lnianego? Zasadniczo większość osób może je przyjmować w postaci odwaru. Jego dobroczynny wpływ na układ pokarmowy nie wiąże się ze specjalnymi restrykcjami. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.

Siemię lniane może mieć działanie przeciwzakrzepowe i obniżające cholesterol. Oznacza to, że jeśli przyjmujecie leki o takim działaniu, powinnyście unikać ziaren lnu lub spożywać go wyłącznie po konsultacji z lekarzem albo dietetykiem. W tym przypadku bowiem działa na żołądek, ale przy okazji wykazuje również dodatkowe działanie.

Czy simię lniane poleca się kobietom w ciąży? Ogólnie dietę w takim stanie zawsze warto konsultować z lekarzem. Jeżeli on nie będzie widział przeciwwskazań, to odwar może okazać się pomocny w przypadku wystąpienia uciążliwych zaparć, zgagi czy też nudności. Zawartość błonnika wpływa na perystaltykę przewodu pokarmowego, która jest spowolniona w czasie ciąży. Jej przyspieszenie może pomóc w wyeliminowaniu lub chociaż zmniejszeniu dolegliwości.