To jeden z najczarniejszych scenariuszy: wstajemy rano przed ważnym spotkaniem i nie możemy otworzyć oczu. Mija 10 minut, żadnej poprawy. Okłady z lodu nie przynoszą żadnego efektu, a twarz wygląda jak po ciężkich przejściach. A wczoraj po prostu położyłyśmy się spać! Jeśli to dobrze znany scenariusz, który lubi się powtarzać, warto zasięgnąć opinii lekarza, bo może zwiastować kłopoty ze zdrowiem. Co robić, żeby doprowadzić się do porządku i jak najszybciej (i skutecznie) pozbyć się obrzęków?

Pierwsze zmarszczki – jak opóźnić moment ich pojawienia się?

Co powoduje opuchliznę?

Jednym z najczęstszych powodów opuchlizny pojawiającej się na twarzy jest alkohol. Jeśli od niego stronimy, można zrzucić to na karb alergii czy bólu zęba albo pozostałości po leczeniu, jeśli jesteśmy tuż po wizycie u stomatologa. Częstym powodem jest także zastój limfy spowodowany brakiem ruchu. Dlatego pod oczami te najczęściej pojawiają się po nocy. Zabiegi, które stosujemy, by pozbyć się obrzęków przyspieszą ich znikniecie. Ale jeśli nie zrobimy  nic, z czasem i przyjęciem pionowej postawy powinny same zniknąć, a przynajmniej znacząco się zmniejszyć.

Nie bez znaczenia jest także dieta. Gdy sięgamy po przetworzone, śmieciowe jedzenie, sprawiamy, że limfa krąży wolniej, a tym samym produkty przemiany materii są wolniej odprowadzane do naczyń chłonnych i gromadzą się w tkance podskórnej. Ale zdarza się, że obrzęki zwiastują coś poważniejszego – w ten sposób organizm wysyła sygnał o nieprawidłowej pracy nerek albo tarczycy.

Sposoby na opuchliznę 

Jest kilka domowych sposobów, po które warto sięgnąć w walce z opuchlizną. Jednym z nich, jeśli ta pojawia się pod oczami, jest sięgniecie po torebkę herbaty (już zaparzonej) albo rumianku. Herbata ma właściwości ściągające; najlepiej sięgnąć po zieloną albo czarną. Sprawdzi się jednak także położona na twarz (wtedy warto przygotować ok. 6-8 torebek). 

Jeśli to nie podziała, można wykonać automasaż - uciskając najpierw górną, a potem dolną powiekę w kierunku od skroni do kącika oka. Inny sposób to sięgniecie po okład z lodu. Zaczynamy od kilkakrotnego przemycia twarzy zimną wodą, a dalej przykładamy owinięty w ręcznik do twarzy lód (ten ostatni nie powinien stykać się bezpośrednio ze skórą). Przesuwamy taki kompres od strony szyi w górę. Na uporczywą opuchliznę powinien zadziałać także okład z białka jaja kurzego. Maseczkę z ubitej na sztywno piany nakładamy na buzię na kwadrans. Ściągające działanie tego specyfiku widoczne będzie od zaraz. 

Rozszerzone pory - jak sobie z nimi radzić?

Zobacz także: