Suche włosy to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Na wysuszone włosy i końcówki ma wpływ wiele czynników zewnętrznych. Wysoka temperatura, zimne powietrze, słona woda, czyli krótko mówiąc warunki atmosferyczne nie pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji włosów. Wpływają na to również częste suszenie, prostowanie i kręcenie lokówką, a także częste farbowanie, które jest bardzo inwazyjnym zabiegiem. Ale do tego, że mamy suche włosy, przyczynia się również nieodpowiednia pielęgnacja. Bardzo często, oczywiście nieświadomie, same przesuszamy swoje włosy. W jaki sposób? Często je związujemy, dotykamy nimi do oparcia fotela, chowamy pod kurtkę – każda styczność delikatnych włosów z przedmiotami szkodzi im. Co zrobić, aby pozbyć się problemu suchych włosów? Sprawdźcie poniżej.

Suche włosy i końcówki – czym się charakteryzują?

Po czym poznać, że mamy suche włosy? Przesuszone końcówki są rozdwojone i łamią się, co wymaga częstego podcinania. Na wysuszenie są zazwyczaj narażone włosy mniej więcej od połowy długości. Szybko się przetłuszczają i tracą blask oraz świeżość kilka godzin po umyciu. Są szorstkie i chropowate w dotyku, nieelastyczne, przez co ciężko je ułożyć. Suche włosy charakteryzują się również tym, że nie można ich rozczesać i często się plączą, tworząc kołtuny. Kolejną charakterystyczną cechą suchych włosów jest puszenie się i elektryzowanie.

Suche końcówki – jak sobie z nimi radzić?

Suche włosy należy pielęgnować w odpowiedni sposób. Jeśli zmagacie się z tym problemem, unikajcie szamponów z silnymi detergentami, które je obciążają. Zamiast produktów zawierających SLS lub SLES używajcie tych przeznaczonych do pielęgnacji włosów suchych. Co więcej, mycie przesuszonych włosów powinno się odbywać od 2 do 3 razy w tygodniu, ponieważ zbyt częste również je obciąża. Na końcówki obowiązkowo odżywka, bogata w emolienty i humektanty, czyli składniki nawilżające. To m.in. masło shea, kwas hialuronowy, a olej arganowy, mocznik, masło jojoba, oliwa z oliwek i lecytyna. Odżywkę należy wypłukać letnią lub zimną wodą, aby zamknąć łuskę włosa – tylko w ten sposób nawilżająca kuracja będzie miała sens.

Oprócz traktowania włosów odpowiednimi kosmetykami, należy obchodzić się z nimi wyjątkowo delikatnie. Co to znaczy? Po umyciu włosy stają się bardziej łamliwej, dlatego należy je subtelnie osuszyć ręcznikiem, a nie ugniatać i trzeć. Rozczesujcie włosy na mokro, zaczynając od samego końca. Unikniecie w ten sposób kołtunów i uszkodzenia suchych włosów.