Suknia ślubna rustykalna – jak powinna wyglądać?

Klimat rustykalny kojarzy nam się z naturą, sielskością i folklorem. I słusznie. Nie mylcie go więc z estetyką boho, co zdarza się nadzwyczaj często (a to nie to samo). Estetyka rustykalna czerpie z folkloru i ludowości, natomiast styl boho nawiązuje do życia bohemy (inaczej cyganerii), czyli alternatywnej, artystycznej społeczności przed laty żyjącej w Paryżu. Boho czerpie z przyrody oraz obcych kultur, charakteryzuje się oryginalnością i ekstrawagancją. Styl rustykalny ceni sobie naturalność i prostotę, skupia się wokół tradycji i zwyczajów polskiej wsi.

Suknia ślubna rustykalna charakteryzuje się więc prostotą, ale w sielskim wydaniu. Kreacje najczęściej uszyte są z lekkich i zwiewnych materiałów, w kolorach takich jak biel, jasne beże i róże. Suknie w sielskiej estetyce nie posiadają bogatych zdobień, często zdobione są za to koronką, ale właśnie w ludowym (a nie francuskim) wydaniu. Suknię ślubną rustykalną mogą zdobić też kolorowe hafty (jak suknię ślubną z... Zary, którą na swój ślub założyła nasza redaktorka). To jedna z najwygodniejszych opcji dla panny młodej, bo suknia ślubna rustykalna najczęściej nie przylega ciasno do ciała, dzięki czemu zapewnia pełną swobodę ruchów.

Suknia ślubna rustykalna – dla jakiej figury?

Dzięki swojej zwiewności i raczej luźnemu fasonowi, rustykalna suknia ślubna będzie pasować do każdej sylwetki. W zależności od preferencji panny młodej, sukienka może być krótka lub długa, mieć długie lub krótkie rękawy albo odsłaniać ramiona. Każda z przyszłych panien młodych z pewnością znajdzie coś dla siebie! Tym bardziej, że w roli sukni ślubnej rustykalnej mogą wystąpić białe sukienki dostępne w regularnych kolekcjach popularnych marek. Folklor od kilku sezonów inspiruje bowiem projektantów, a sieciówki idą w ich ślady. Taką sukienkę będzie można włożyć jeszcze nie raz! 

Suknia ślubna rustykalna z długim rękawem

Jedną z charakterystycznych cech stylu rustykalnego są długie, zwiewne rękawy. Będą wyglądać dobrze zarówno przy krótkiej kreacji, jak i takiej do samej ziemi. Rękawy często są lekko transparentne, zrobione z koronki lub tiulu. Czasem posiadają też delikatny haft.

Prosta suknia ślubna z dłuższymi rękawami to bardzo romantyczny i stylowy wybór, jednak tego typu kreacja może nie sprawdzić się na ceremonie organizowane w środku lata. Niestety, nawet jeśli rękawy zostaną uszyte z tiulu czy koronki, mogą sprawić, że pannie młodej będzie za gorąco. W takim przypadku fajnym rozwiązaniem będzie kreacja z dekoracyjnymi rękawami, które są delikatnie rozcięte wzdłuż, lub doczepienie do sukienki skromnego trenu Watteau.

Suknia ślubna rustykalna z krótkim rękawem

Kreacje rustykalne polubią się też z krótkimi rękawami, lub takimi o długości ¾. Rękawki mogą zostać uszyte z gładkiego materiału, koronki lub tiulu. Sielskie sukienki często mają też ramiączka. Fajnym pomysłem na urozmaicenie stylizacji, będzie doczepienie do nich swawolnych frędzelków lub drobnych pomponów. 

Rustykalne suknie ślubne będą wyglądać dobrze także z hiszpańskim dekoltem. Dekolt w stylu hiszpańskim jest też często wybierany do stylizacji składających się z oddzielnego topu i spódnicy. To dobra opcja dla dziewczyn, które w dniu ślubu chcą wyeksponować kawałek brzucha i talii.

Zobacz także:

Suknia ślubna rustykalna długa

Długie suknie w stylu rustykalnym mają najczęściej prostą formę i opływowy kształt. Czasem przypominają fasonem literę A, jednak odcięcie między górą i dołem kreacji jest w nich najczęściej subtelne.

Długa suknia o kroju przypominającym literę A, uszyta z lekko transparentnej, zwiewnej koronki, z głębokim dekoltem na plecach i trenem, to pomysł na niezwykle elegancką stylizację, która łączy stylistykę rustykalną i glamour. Mimo tego, że tren może kojarzyć się nam się bardziej z wydarzeniami w stylu royal, będzie też świetną ozdobą dla kreacji w sielskim klimacie. Suknia ślubna z trenem zamiatającym bardzo dobrze wpasuje się w rustykalną estetykę wydarzenia, dodając samej stylizacji odrobinę wytworności.

Suknia ślubna rustykalna krótka

Krótka suknia ślubna jest świetnym wyborem na wydarzenie w rustykalnym stylu. Krótka zwiewna kreacja, uszyta z lekkiego materiału, dobrze sprawdzi się na ceremonie organizowane na łonie natury. 

Często zdarza się, że panna młoda nie jest w stanie zdecydować się na konkretną długość sukienki. Z jednej strony widzi się w eleganckiej sukni do samej ziemi, a z drugiej strony chciałaby wyeksponować nogi. Na szczęście istnieje rozwiązanie – asymetryczna suknia ślubna w rustykalnym stylu (z krótszym przodem i dłuższym tyłem spódnicy), będzie idealną opcją dla pań, które chcą połączyć obie te opcje. Ten fason spódnicy będzie świetnie wyglądał w połączeniu z zabudowaną górą, a także przy sukniach z długimi rękawami.

Dodatki do rustykalnej sukni ślubnej

Estetyka rustykalna charakteryzuje się delikatnością, prostotą i nawiązaniami do natury, dlatego do sukienek w tym stylu najczęściej dobierane są dodatki takie jak:

  • Bukiet
    Bukiet z żywych kwiatów to jeden z must-have dla panny młodej, która zdecydowała się na rustykalną sukienkę. Często wybierane są wielobarwne bukiety z polnych kwiatów, które ładnie kontrastują z delikatnym kolorem kreacji.
  • Wianek
    Suknia w stylu rustykalnym polubi się też z wiankiem z żywych kwiatów. Tego typu ozdoba na włosy z powodzeniem zastąpi welon. Wianek może zostać dobrany do praktycznie każdej fryzury, będzie pasował do rozpuszczonych włosów, koków i warkoczy.
  • Biżuteria
    Kolczyki z motywami kwiatowymi, naszyjnik z minerałem na cienkim łańcuszku, bransoletka z kamieni… to tylko niektóre z ozdób idealnie pasujących do rustykalnej sukni ślubnej. Pamiętajmy jednak, żeby przy wyborze biżuterii postawić na minimalizm!
  • Kurtka
    Dżinsowa kurtka czy ramoneska z frędzlami to części garderoby, które na pierwszą myśl nie kojarzą nam się ze ślubną estetyką, jednak każda z tych narzutek będzie świetnie pasowała do rustykalnej kreacji. Wybranie tego typu okrycia wierzchniego nada pannie młodej luźnej i swobodnej otoczki, a do tego świetnie sprawdzi się na wesela na świeżym powietrzu, podczas których w pewnym momencie może zrobić się chłodno.
  • Kapelusz
    Oryginalną ozdobą w rustykalnej estetyce będzie też… kapelusz. Ten rodzaj nakrycia głowy nie jest często wybierany przez panny młode, jednak może ciekawie dopełnić stylizację z elementami folkloru. Kapelusz może zostać dodatkowo ozdobiony piórkiem lub kwiatkiem z bukietu weselnego.
  • Kwiaty we włosach
    Żywe kwiaty możesz przemycić do stylizacji nie tylko za pomocą wianka czy bukietu. Świetnie sprawdzą się jako element ślubnej fryzury. Wystarczy, że wepniesz jeden lub kilka pąków w luźny kok, lub ozdobisz nimi warkocz. Efekt wow gwarantowany.

Przedział cen rustykalnych sukni ślubnych

Tak jak w przypadku innych fasonów, cena rustykalnej sukni ślubnej będzie zależała od wielu czynników, takich jak prestiż projektanta, lokalizacja sklepu czy rodzaj tkaniny, z której została uszyta. Rozbieżność cen jest naprawdę spora, a sukienka może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. 

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie jest uszycie sukni w salonie krawieckim. W tym przypadku cena będzie zależeć przede wszystkim od kosztów wybranej tkaniny, jednak zazwyczaj całość wychodzi o wiele taniej niż zakup gotowej kreacji w salonie ślubnym.

Na popularności zyskują też wypożyczalnie sukni ślubnych, które najczęściej posiadają bogatą ofertę dostępnych kreacji, również tych w estetyce rustykalnej. Jest to bardzo dobra opcja dla osób, którym nie zależy na zachowaniu sukienki „na pamiątkę” po uroczystości.