Czy ubrania mogą zamienić Wasze życie w horror? Mogą. Bo jak inaczej opisać sytuację, kiedy wydajecie na jedwabną sukienkę połowę swojej pensji, zakładacie ją, brudzicie, wkładacie więc do pralki, a wyciągacie w zupełnie inny stanie, niż kupiliście? I jeszcze dziwicie się, jak w ogóle do tego doszło? To niestety jedna z przykładowych scenek rodzajowych, jakie być może przeżyłyście. A by jej uniknąć, wystarczyło zrobić tylko jedną jedyną rzecz - zapoznać się z oznaczeniami na metce. Tak, wiemy, nie każdy o tym pamięta, ale to niestety wielki błąd. Niestety zdarza nam się nie czytać znaków na metkach, nie tylko przed wrzuceniem ich do pralki czy przed prasowaniem, ale również w sklepie, zanim zapłacimy za nie przy kasie. Chcemy Was przekonać, że warto to robić i dlatego podpowiadamy, jak rozszyfrować oznaczenie na metkach - to naprawdę wcale nie takie trudne! 

ZOBACZ TAKŻE: Letnie wyprzedaże 2018: co, gdzie i jak kupować? [PORADNIK]

Oznaczenia na metkach - pranie

Jeżeli na metce widzicie o znaczenie przedstawiające wanienkę w wodą, oznacza to że daną rzecz możecie wyprać w pralce. Co, jeśli wanienka jest podkreślona? Znaczy to, że powinniście zachować ostrożność, co ma miejsce zazwyczaj w przypadku delikatnych materiałów, jak wełna, jedwab czy len. Wewnątrz wanienki znajduje się zwykle temperatura prania, czyli 30ºC, co dotyczy ubrań kolorowych, 40ºC w przypadku ubrań kolorowych, T-shirtów i rozciągliwej bielizny, 60ºC  przy ubraniach bawełnianych i kolorowej pościeli lub 95ºC , jeśli mamy do czynienia z białą bielizna oraz pościelą. Jest to nic innego, jak ściąga, jaki program ustawić w pralce przed włączeniem prania.

Co, jeśli na symbolu widnieje ręka w wanience z wodą? Oznacza to wymóg prania ręcznego. Większość pralek przewiduje taki program w ramach swoich funkcjonalności, więc to nie zawsze wymusza pranie przy użyciu rąk. Warto jednak pamiętać, jak obchodzić się z ubraniem po takim praniu. Należy je dobrze wypłukać, ostrożnie wycisnąć wodę i delikatnie wytrzepać, a następnie w miarę możliwości jak najszybciej rozwiesić ubranie. 

Może się zdarzyć, że na metce będziecie widzieć przekreśloną wanienkę w wodą, co komunikuje, że dana rzecz nie może być prana w standardowy sposób. Ale nie oznacza to też, że ubrania z takim symbolem na metce w ogóle nie można prać. Jedyne i najlepsze rozwiązanie, to oddanie go do pralni, gdzie już na pewno będą wiedzieć, jak się nim odpowiednio zająć.  

ZOBACZ TAKŻE: Jak dobrać strój kąpielowy idealny do sylwetki? Sprawdźcie nasz przewodnik

Symbole na metkach - suszenie

Suszenie ubrań, jest równie istotne, co odpowiednie pranie. Jak robić to właściwie, sugerują kwadraty. I teraz uwaga, bo robi się trochę bardziej skomplikowana sytuacja, niż w przypadku prania. Przekreślony kwadrat z kołem w środku oznacza, że ubrania nie można suszyć w suszarce bębnowej, gdyż może ulec uszkodzeniu. Ubranie, które ma na metce kwadrat z kołem i małym kółkiem zaleca zachowanie ostrożności przy suszeniu w suszarce bębnowej. Ta ostrożność tyczy się przede wszystkim odpowiedniej temperatury, jak i czasu suszenia. Jeżeli natomiast widzimy kwadrat z kołem i dwoma kółkami w środku, możemy być spokojni, bo dane ubranie można bez problemu suszyć w suszarce bębnowej. 

Oznaczenia na metkach - prasowanie 

Niestety to właśnie podczas prasowania bardzo często niszczymy ubrania. A głównym powodem są nieprawidłowe ustawienia żelazka. Jeśli na metce widnieje symbol żelazka, pozwala to na prasowanie. Gdy widzimy, że znaczek żelazka posiada kropki, tu zaczynają się schody czyli informacje, które trzeba właściwie odczytywać. Jedna kropka w żelazku oznacza temperaturę do 110ºC, dwie kropki temperaturę prasowania odo 150ºC, a trzy kropki temperaturę do 200ºC. Na metce nietrudno odczytać też przekreślone żelazko, co oczywiście oznacza zakaz prasowania.  

Informacja o materiale na metce - co powinniście wiedzieć?

To, z jakiego materiału wykonana jest dana rzecz, jest kluczowe przy każdym z powyżej opisanych procesów. Ale nie tylko. Procenty przy nazwie tkaniny są bardzo istotną wskazówką, jak będzie wyglądało nasze użytkowanie konkretnego ubrania. Na przykład bluzka wykonana w 100% z poliesteru nie jest dobrym pomysłem przy wysokich temperaturach, ponieważ jest to tkanina syntetyczna, nieprzepuszczająca powietrza, co może skończyć się sami wiecie czym... Weźcie to pod uwagę szczególnie w okresie wyprzedaży, kiedy nie jest trudno wpaść w zakupowy szał i skusić się na wiele pięknych rzeczy, które niestety bardzo szybko mogą okazać się nie do końca trafioną inwestycją. Pamiętajcie też, że wszystko, co wykonane jest z tkanin naturalnych, czyli bawełny, lnu, jedwabiu czy wełny wymaga szczególnego traktowania, by mogło służyć Wam jak najdłużej. 

ZOBACZ TAKŻE: Jak ubrać się do pracy latem? 7 zasad, których warto przestrzegać

Wiecie już, jak czytać oznaczenia na metkach Waszych ubrań?