Nie trzeba podpierać się suchymi danymi, aby śmiało powiedzieć, że na naszą wydajność w pracy oraz zdrowie psychiczne wpływa atmosfera, w jakiej pracujemy. I otoczenie. Motywujący szef i pomocni współpracownicy to w zasadzie gwarant tego, że będzie nam się pracować lepiej i w ogóle chętniej przychodzić do pracy. Istnieje jednak przekonanie, że w pracy nie powinno zawierać się bliskich znajomości, bo takowe zawsze podszyte są jakimś ukrytym interesem, a współpracownikom lepiej nie ufać, bo zawsze kończy się do po prostu źle. Czy zawsze tak musi być?

Skoro już wspomnieliśmy o badaniach, może jednak warto się wziąć pod uwagę wyniki tych, które przeprowadzono niedawno w Wielkiej Brytanii. Wykazały one, że 69% badanych uważa, że to nasi koledzy w pracy przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia psychicznego. Z kolei z osób, które wzięły udział w badaniu, 66% przyznało, że jeszcze większą satysfakcję z pracy dają nam przyjaźnie zawarte w biurze (czy różnych innych okolicznościach), zaś 63% jest zdecydowanie bardziej zmotywowanych do działania, jeśli są to przyjaźnie o solidnym gruncie.

Skandaliczne słowa posła PiS. Jego zdaniem przed trzydziestką kobiety powinny rodzić dzieci, a nie skupiać się na karierze zawodowej >>>

Przyjaźń w pracy zwiększa naszą produktywność! 

To nie koniec wniosków na temat zależności między pracą a przyjaźnią. Profesorowie Tessa Amabile Steven Kramer z Harvard Business School szeroko przebadali ten temat i dowiedli, że pracownicy, którzy mają w pracy przyjaciela, są dwa razy bardziej zaangażowani w to, co robią. Z kolei Bruce Paisley, autor książki The Joy of Work, dowodzi, że solidne relacje z kolegami koleżankami to kluczowy element w czerpaniu radości z pracy, który chroni nas przed tym, czego chyba każdy z nas najbardziej obawia się tuż obok zwolnienia, czyli wypalenia zawodowego. To wiąże się z kolejnym badaniem, którego uczestnicy wskazali, że 66% na myśl o pracy cieszy się z jej powodu, ponieważ pracuje z bliską osobą, zaś 38% byłoby zdecydowanych pozostać w miejscu pracy ze względu na przyjaźnie, nawet, jeśli ich zajęcie nie sprawia im takiej satysfakcji, jakiej by oczekiwali.

To wszystko daje bardzo konkretny wniosek, że praca to przede wszystkim ludzie. A jeżeli są to ludzie, których lubimy i wśród których czujemy się dobrze, jesteśmy w stanie stawić czoło innym problemom. Warto wziąć to pod uwagę w obecnej pracy lub przy szukaniu nowego zatrudnienia.

Polki muszą przepracować 14 miesięcy, żeby zarobić tyle, co mężczyzna w ciągu roku. Wyniki nowego raportu na temat płac są zatrważające! >>>