Co to jest olej palmowy?

Olej palmowysam w sobie jest nieszkodliwy. Przeciwnie - pozyskiwany z miąższu owoców palmy oleistej produkt jest bardzo wartościowy, bo zawiera wiele witamin i składników odżywczych. Dopiero jego utwardzenie powoduje, że szkodzi zdrowiu.

Australia ograniczyła zużycie toreb foliowych o 80% zaledwie w 3 miesiące!

Olej palmowy - dlaczego jest szkodliwy

Rzadko zdarza się, byśmy sięgali po olej palmowy w czystej postaci. Ten, z którym mamy do czynienia na co dzień, bo jest obecny w bardzo wielu produktach, to ten utwardzony. Taka forma sprawia, że wolniej się utlenia i zapewnia mu dłuższą trwałość, a więc produkty z jego zawartością mają znacznie dłuższy okres przydatności do spożycia. Niestety, jest także bardzo groźna dla organizmu - utwardzony olej palmowy może powodować miażdżycę; dla zobrazowania, margaryna, w której jest zawarty, zawiera izomery trans, które wpływają na podniesienie poziomu cholesterolu we krwi i prowadzą do zatorów.

Olej palmowy - w jakich produktach występuje

Jeśli dobrze przestudiować etykiety okazuje się, że olej palmowy występuje w prawie wszystkich słodyczach. Znajdziemy go m.in. w lodach, kremach czekoladowych, margarynach, gotowym spodzie do pizzy czy pakowanym chlebie tostowym o długiej dacie przydatności do spożycia. Przede wszystkim wiec warto przyglądać się wybranym przez siebie produktom właśnie pod kątem długiej daty ważności - jeśli ta wynosi kilka lat, powinna się wam zapalić czerwona lampka.

Olej palmowy - dlaczego jest szkodliwy także dla zwierząt

Zapotrzebowanie na olej palmowy w przemyśle spożywczym, chemicznym i petrochemicznym stale rośnie (do 2020 r. się podwoi, a do 2050 - potroi). Jest na tyle tani, że bardziej rentowne jest sprowadzanie go z innych kontynentów, niż pozyskiwanie oleju rzepakowego z rodzimych upraw na skalę masową.

By mu sprostać, na terenie Indonezji i Malezji, czyli głównych jego producentów, doprowadza się do pożarów lasów tropikalnych, by zyskać nowe tereny pod uprawę palmy kokosowej. Ten gest nie tylko zaburza lokalne ekosystemy i zubaża faunę i florę, ale też szkodzi lokalnej ludności - w wyniku zanieczyszczeń ta traci dostęp do wody pitnej, a coraz bardziej ubogie zasoby ryb w rzekach prowadzą do problemów z pozyskiwaniem pożywienia. Tracą także zwierzęta - wiele gatunków, w tym orangutan czyli jeden z najbliższych krewnych człowieka, jest bezpośrednio zagrożonych wyginięciem. WWF alarmuje - wskutek wycinki lasów tropikalnych zwierzęta te nie tylko tracą siedliska, ale też bezpośrednio zagrożone są ze strony kłusowników. Temat jest palący i choć wciąż robimy za mało, są tacy, który biorą sprawy w swoje ręce.

Olej palmowy a zwiększanie świadomości społecznej w kwestii jego szkodliwości

Nie tak dawno internet obiegła wiadomość o Mai, która w geście walki o ocalenie zwierząt założyła Klub Ochrony Orangutanów Majki. Nie byłoby w tym może nic specjalnego gdyby nie fakt, że Maja ma 8 lat, a grupa facebookowa dedykowana orangutanom (na której m.in. można dowiedzieć się, po jakie zamienniki oleju palmowego warto sięgać, a w czego w ogóle z czystym sumieniem można zrezygnować) zaczęła szybko się rozrastać. W ciągu kilku dni z kilku pasjonatów zrobiło się ponad 2000 członków, a po gościnnym udziale jej mamy, założycielki klubu, w audycji Tok FM, do tej ostatniej zwrócił się przedstawiciel ONZ, który zaprosił ją razem z córką do udziału w szczycie klimatycznym w Katowicach! Tam będą miały szanse przybliżyć swoją inicjatywę szerszemu gronu. 

Jak można się domyślić, wszystko zaczęło się od tzn. baby steps. Mama przeczytała córce artykuł o tym, jak wycinka lasów deszczowych szkodzi orangutanom i innym jej mieszkańcom narażając je na wyginięcie. Mała aktywistka postanowiła działać. Jako że w szkole jej zaangażowanie spotkało się z niewielkim odzewem nauczycieli, by powiększyć grono zainteresowanych tematem uczniów, mama opublikowała post na FB, który poniósł się nieoczekiwanie szerokim echem. Ogromna Empatia i poczucie własnej sprawczości, którego nabrała dziewczynka, wprawiły machinę w ruch.

Jak sądzicie, jest szansa na to, by realnie wpłynąć na konsumenckie wybory Polaków i dokonać rzeczywistych zmian jeśli chodzi o los zagrożonych zwierząt? A jak jest z wami - mieliście świadomość szkodliwości oleju palmowego dla zdrowia i konsekwencji jego masowej produkcji i jesteście skłonni coś z tym zrobić? 

10 eko zamienników do wprowadzenia od zaraz