Poza całą listą nowych rzeczy, które chciałybyśmy sobie sprawić wraz z początkiem wiosny, jest w szafie kilka takich, z którymi mimo zmieniających się trendów nigdy się nie rozstajemy. Jeśli na waszej liście tych ostatnich także niezmiennie pojawiają się białe trampki, jest więcej niż pewne, że macie swoje patenty na przywrócenie im dobrej kondycji.  I nawet nie chodzi o to, jak wyglądają po kolejnych festiwalach. Zwykłe codzienne użytkowanie sprawia, że zachowanie sportowych butów w ich wyjściowym kolorze graniczy z cudem. Co do ich czyszczenia, jest jedna podstawowa zasada – najgorsze co można zrobić, to wrzucić je do pralki! Dotyczy to zwłaszcza skórzanych butów – dla tych kontakt z wodą i detergentem będzie najgorszym możliwym rozwiązaniem. Jedyne, na co możemy sobie pozwolić w przypadku skóry to przetarcie wilgotną szmatką. Za to jeśli chodzi o buty z wykonane z tkaniny, pole do działania jest  trochę większe  - sprawdźcie, co można zrobić, by przywrócić trampkom biały kolor.  

ZOBACZ TAKŻE: Klapki Kubota reaktywacja! Nowe, designerskie modele już niebawem w sprzedaży >>>

Jak czyścić białe trampki - pastą do zębów

Oczywiście taką w białym kolorze. Najlepiej zacząć od nałożenia na całą powierzchnię butów piany z płynu do mycia naczyń rozcieńczonego z wodą i przetarcia ich dużą szczotką. Dalej wystarczy zdjąć jej nadmiar białym ręcznikiem, a szczególnie zabrudzone miejsca potraktować szczoteczką do zębów z odrobiną pasty, którą można pozostawić do wyschnięcia. Po całej operacji najlepiej odstawić buty do wyschnięcia na świeżym powietrzu – ta reguła ma zastosowanie także przy pozostałych sposobach czyszczenia.

Jak czyścić białe trampki - za pomocą sody oczyszczonej i octu

Sodę czyszczona trzeba połączyć z octem w proporcji 1:1 i taką miksturą pocierać zabrudzenia. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza wtedy, jeśli odświeżenia wymaga też podeszwa buta. Ważne, by po czyszczeniu dobrze je wypłukać - to pozwoli pozbyć się zapachu octu.

Jak czyścić białe trampki - za pomocą sody oczyszczonej i proszku do prania

Do półtorej łyżki proszku do prania i łyżki sodu dodajemy odrobinę wody i taka mieszankę aplikujemy na brudny but. Po kwadransie spłukujemy, a po zabrudzeniach nie ma ani śladu.

Jak czyścić białe trampki - za pomocą kredy

Ten sposób pamiętają jeszcze nasze babcie. Działa on na podobnej zasadzie co wspomniany wyżej z użyciem pasty do zębów. Startą na proszek kredę trzeba zmieszać z odrobiną wody i taka papkę zaaplikować na but. Gdy wyschnie, wystarczy usunąć nadmiar.

Jak czyścić białe trampki - za pomocą wybielacza

Warto wypróbować, jeśli najbrudniejsze miejsca zlokalizowane są na samej gumie. Wystarczy przetrzeć kilka razy wacikiem albo patyczkiem do uszu (nasza skóra nie powinna mieć kontaktu z wybielaczem) i dalej przetrzeć wodą. Jeśli nie macie wybielacza, buty może uratować także mleczko do czyszczenia, np. Cif albo Mr. Muscle.

A jeżeli nie ufacie domowym sposobom, a chcecie podarować ukochanym butom drugie życie, najlepiej zdać się na gotowe recepty. Choć nie wszystkie będą tak ekologiczne jak wspomniane wyżej, na rynku znajdziecie sporo produktów, które sprawią, że trampki będą wyglądały jak nowe. Macie swoje sprawdzone triki?

ZOBACZ TAKŻE: Toms wprowadza kolekcję inspirowaną księżniczkami Disneya! >>>