Project Jacquard

Wiedzieliście, że struktura tkanin do złudzenia przypomina strukturę ekranów dotykowych? Przewodzące włókna z wyświetlaczy smartfonów i tabletów Levi's w kooperacji z Google postanowił wpleść w tradycyjnie tkane materiały. Do współpracy przy projekcie Jacquard zaprosili speców od nowych technologii i projektantów materiałów z całego świata.

Założenia

Po pierwsze, znany z klasycznych i aktualnych latami projektów Levi's chciał opracować swoją receptę na ubrania przyszłości. Po drugie, jak okazało się już przy pierwszych próbach, wplatanie przewodzących włókien pozwala osiągnąć nowe efekty wizualne. Włókna w zależności od procesu technologicznego mogą być widoczne i dawać ciekawą fakturę, lub całkowicie ukryte- zależy to jedynie od inwencji projektantów. Po trzecie według wstępnych założeń nie wymaga stosowania żadnej specjalistycznej aparatury.

Jak to działa?

To dopiero się okaże. Powstały inteligentny żakard ma stać się narzędziem w ręku producentów odzieży i projektantów. Ci będą mogli wykorzystać technologiczne możliwości tkaniny w wybrany przez siebie sposób. Jak ją wykorzystają? Dowiemy się wkrótce. Tymczasem zobaczcie film i dowiedzcie się więcej.