Ile razy ludzie krzywo na Ciebie patrzyli, gdy przychodziłaś do sklepu spożywczego z własnymi woreczkami na owoce i próbowałaś poprosić, by ekspedientki sprzedały Ci np. ser do Twojego plastikowego opakowania? Z autopsji wiemy, że o ile z siatkami wielorazowego użytku na warzywa czy nasiona nie ma większego problemu, o tyle z takimi produktami jak surówki, wędliny czy ogórki kiszone jest już gorzej. Oczywiście, jeśli robisz zakupy w osiedlowym sklepie to inna historia, jednak w momencie, gdy kupujesz te produkty w dyskontach, zapakowanie do własnego pudełka może nie być tu takie proste. Na szczęście sklepy takie jak Lidl czy Carrefour wychodzą nam naprzeciw. W niemieckim dyskoncie pojawiły się ostatnio półki z przecenionym towarem, który ma krótki termin przydatności. Natomiast drugi gigant testuje od początku tego roku system opakowań zwrotnych. Widać, że sklepom rzeczywiście zależy na wprowadzeniu polityki zero-waste, która pozwoli przyciągnąć więcej klientów dbających o ekologię. Dlatego cieszy nas fakt, że w jednym z bydgoskich sklepów Carrefour można przyjść z własnym opakowaniem, które napełni nam ekspedient.

Zobacz także: Lidl wprowadził specjalne półki i ruszył z akcją „Kupuję, nie marnuję", której celem jest zmiejszenie ilości marnowanego jedzenia

Zakupy ze swoimi opakowaniami w Carrefour – jak to rozwiązanie wygląda w praktyce?

Mamy nadzieję, że to rozwiązanie wkrótce zostanie wprowadzone we wszystkich sklepach w Polsce. Póki co ta możliwość dostępna jest tylko dla klientów jednego z Carrefourów w Bydgoszczy, mieszczącego się przy ul. Skarżyńskiego 10. Jak ta opcja wygląda w praktyce? Przychodzimy do sklepu ze swoim opakowaniem, takim jak słoik, pudełko z tektury czy plastikowe opakowanie wielorazowego użytku. Następnie sprzedawca może zapakować w przyniesione opakowanie wszystkie produkty na wagę takie jak wędlina, ogórki kiszone, sery, kapusta (oczywiście każdy oddzielnie). Klienci Carrefoura w Bydgoszczy nie tylko mają możliwość zabierania swoich własnych opakowań na zakupy, ale nawet są do tego zachęcani – przy wybranych stoiskach można znaleźć stojące banery, które informują wszystkich, żeby przyszli z pudełkami z domu po np. swoją ulubioną sałatkę. Z niecierpliwością czekamy aż to rozwiązanie trafi do wszystkich miast i innych sklepów. 

Carrefour wprowadza system opakowań zwrotnych! Na czym polega akcja i jaki jest jej cel? >>>