Popularna aplikacja, która ma zapewniać rozrywkę i możliwość twórczego wyrażania siebie odpowiada na zarzuty odnośnie promowania zaburzeń odżywiania. Tego typu kontrowersje dotyczyły również innych platform społecznościowych, ale to właśnie TikTok ma najliczniejsze problemy ze szkodliwymi publikacjami w tym kontekście. Tylko w drugim kwartale 2021 roku z platformy usunięto 81,5 miliona filmów promujących m.in. narkotyki, nienawiść i autoagresję. Ban, który grozi użytkownikom TikToka, dotyczy również zjawisk takich jak: przemoc, przemoc słowna, dyskryminujący język (także wobec osób ze społeczności LGBTQ). Aktualizacja wytycznych objęła również mizoginię, misgendering i deadnaming, a także społeczność pro-ana, o czym możecie dowiedzieć się poniżej.

Co oznacza termin pro-ana?

Zanim TikTok wprowadził zmiany, był krytykowany za rozpowszechnianie treści pro-ana. Co to właściwie oznacza? Społeczność pro-ana to grupa osób, która promuje anoreksję jako świadomy wybór i styl życia, a przy tym zaprzecza, że jest to tak naprawdę choroba o obsesyjnym charakterze. Nazwa pochodzi z języka angielskiego i może oznaczać „profesjonalną anoreksję” („professional anorexia”) bądź „za anoreksją” („pro-anorexia” ). Podobna kwestia tyczy się innej choroby z zakresu zaburzeń odżywiania – bulimii, od której wywodzi się nazwa pro-mia („pro-bulimia).

TikTok odpowiada na zarzuty o promowaniu zaburzeń odżywiania

Twórcy TikToka deklarują, że chcą dbać o dobre samopoczucie swoich użytkowników i użytkowniczek. Szeroko zakrojone zmiany mają na celu zapewnić otwarte, przyjazne i, przede wszystkim, bezpieczne środowisko. W 2020 roku firma nałożyła ograniczenia na reklamy promujące środki odchudzające i tym podobne na platformie, a w 2021 uruchomiła nową funkcję, która oferuje numer infolinii pomocowej dla użytkowniczek i użytkowników, którzy wyszukują hasztagi związane z zaburzeniami odżywiania. To jednak nie wystarczyło. Niektóre szkodliwe treści wciąż prześlizgują się przez sieć, chociaż TikTok oficjalnie nie zezwala na nie. Firma oświadczyła, że zacznie teraz usuwać filmy promujące objawy zaburzeń odżywiania, takie jak krótkotrwały post i nadmierne ćwiczenia. Działania te zostały podjęte w porozumieniu z ekspertami ds. zaburzeń odżywiania, badaczami i lekarzami. Twórcy aplikacji zdają sobie sprawę, że użytkownicy platformy mogą mieć do czynienia z niezdrowymi wzorcami żywieniowymi i z zachowaniami, które są podejmowane bez diagnozy zaburzeń odżywiania.

Zaburzenia odżywiania – gdzie uzyskać pomoc?

Należy pamiętać, że wszystkie zaburzenia odżywiania są groźne i nie pozostają bez wpływu na nasz organizm. W Polsce istnieją ośrodki oferujące specjalistyczną pomoc, m.in. Ogólnopolskie Centrum Zaburzeń Odżywiania (infolinia – 512 931 512; e-mail: kobieta@centrumzaburzenodzywiania.pl, jeśli chcesz komunikować się z kobietą, lub mężczyzna@centrumzaburzenodzywiania.pl, jeśli chcesz komunikować się z mężczyzną).

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach