Powroty rzadko kiedy okazują się łatwe, choć akurat ten wydaje się naprawdę przyjemny. Tola Szlagowska wraca nie tylko do muzyki, ale też do Polski, którą opuściła 10 lat temu. Tutaj niebawem ukaże się jej pierwszy solowy, pełnowymiarowy album, Subtitles. Jego nazwa nawiązuje do słów, które możemy usłyszeć w jednej z piosenek: „Czasami potrzebuję podpisów (subtitles) żeby móc skomunikować się ze światem (...)”.

Wokalistka śpiewa w języku angielskim, w którym kształciła się muzycznie przez ostatnią dekadę. Najpierw w szkole średniej Alexander Hamilton High School (jej absolwentami są m.im. Shia LaBeouf, Nikki Reed i Kamasi Washington), a później na studiach w Los Angeles College of Music. Za sobą ma zajęcia z teorii muzyki, improwizacji, jazzu, bluesa i gry na perkusji. W tym czasie tworzyła piosenki na swoją debiutancką, „dorosłą” płytę.

To, jak długą drogę przeszła w swoim artystycznym rozwoju widać w pierwszym promującym płytę singlu, Atmosphere. Kawałek premierę miał w miony piątek i został dobrze przyjęty zarówno przez fanów, jak i media, które doceniły indie popowe brzmienie – żywe instrumenty na syntetycznym tle i jazzową wrażliwość wokalistki. Autorami piosenki są Tola i Tim Anderson, który jest producentem całej płyty, wcześniej współpracował z m.in. Lykke Li, Halsey, Christiną Aguilerą czy Solange Knowles. Wspólnie słowa do utworu zaczęli pisać 6 lat temu, ale dopiero niedawno udało im się skończyć materiał do którego powstał także teledysk. Za jego reżyserię odpowiedzialny był Tao Ruspoli (były mąż Olivii Wilde), a luźną inspiracją do klipu był m.in. film Męski - żeński: 15 scen z życia Jeana-Luca Godarda. Plan zdjęciowy mieścił się 2,5h drogi od Los Angeles na pustyni, która okazała się niesamowitym tłem do Atmosphere.

Po Blog 27 nie ma więc ani śladu. Choć nie wolno zapominać, że to spora część dorobku w karierze zarówno Toli Szlagowskej, jaki i współtworzącej wówczas zespół Alicji Boratyn. Dziewczyny w wieku zaledwie 13 lat zrobiły międzynarodową karierę, której nadal pozazdrościć może im wielu polskich artystów. Płyty Blog 27 wydano m.in. we Francji, Niemczech i Japonii, a Tola pozostaje dziś najmłodszą laureatką nagród MTV European Music Awards w historii.

Zobacz także: Beyoncé i Jay-Z wydali nieoczekiwanie wspólny album. A ich nowy teledysk zwala z nóg!