W wiosenno-letnim sezonie trencz to jeden z mocniejszych trendów. Na pokazach pojawiał się w najróżniejszych formach, kolorach i tkaninach. Ale nie chodzi nawet o ich różnorodność, ile o mnogość modeli w klasycznym beżu. I tak J.W. Anderson proponuje płaszcz z rozciętymi rękawami. Versace i Michael Kors z przeskalowanymi, bufiastymi ramionami. Erdem w ażurowe wzory, a Simone Rocha z ozdobnymi falbankami. Projektanci uwielbiają go, bo jest świetną bazą do dalszych projektów.

Trencze damskie: wiosna 2020

Klasyczny trencz kochają także gwiazdy, celebrytki, blogerki i fashionistki. Za to, że pasuje absolutnie do wszystkiego. Można go nosić do dżinsów i sneakersów, a także do szpilek i garnituru. Wygląda stylowo nonszalancko zarzucony na ramiona, „niedbale” przewiązany w talii, noszony na gołe ciało w formie sukienki. Możliwości jest tyle, ile kobiet, ich stylów i charakterów. 

Trencz damski: najmodniejszy płaszcz w historii

Gdy w 1901 roku Thomas Burberry zaprojektował płaszcze dla brytyjskiej armii, chyba nikt nie przypuszczał, że po ponad 100 latach nadal będą one fl agowym modelem londyńskiego domu mody, który założył. Pierwowzór wykonany z nieprzemakalnej gabardyny, materiału opatentowanego przez samego Burberry’ego, sięgał kostek. Miał chronić żołnierzy w okopach (po angielsku „trench” to okop) przed kurzem, deszczem i wiatrem. Współczesna wersja klasycznego trencza ma kilka charakterystycznych pozostałości po tym militarnym modelu. Wysoki kołnierz, pagony na ramionach, na których przypinano odpowiednie stopnie wojskowe, reglanowe rękawy zakończone regulowanymi paskami na nadgarstkach, pasek w talii ze sprzączką i klapa na prawej piersi lub na obu, która miała zapobiegać wytarciu płaszcza przez noszenie skórzanych szelek utrzymujących karabin.

Od lat 40. XX wieku Burberry szyje modele z podszewką w kultową kratkę. Obecnie w swoich kolekcjach oferuje pięć różnych modeli na różne sylwetki: Kensington, Westminster, Chelsea, Pimlico, Waterloo. Każdy inny – tak jak odmienne są dzielnice Londynu, po których dostały nazwy. Tradycyjnie są produkowane w beżu, brązie, oliwkowej zieleni i czerni, ale raz na jakiś czas Burberry wypuszcza kapsułowe kolekcje w odważniejszych kolorach.

Trencze na wiosnę: historia

Pierwszy raz na ekranie pojawił się w filmie „Casablanca” z 1942 roku. Bohater grany przez Humphreya Bogarta nosił trencz w duecie z filcowym kapeluszem fedora. Bardzo szybko ta moda z wielkiego ekranu, a wcześniej z okopu, przeniosła się na ulice miast. Kilka lat później trencz zarzucała na cekinową srebrną suknię Marlene Dietrich w „Sprawach zagranicznych”. Od tej pory stał się on popularnym elementem także damskiej garderoby i z roku na rok zyskiwał na popularności.

Przełom lat 50. i 60. należy do ikon światowego kina: Sophii Loren, Brigitte Bardot, Marilyn Monroe i Audrey Hepburn. Ta ostatnia wcieliła się m.in. w kultową dziś postać Holly Golightly w „Śniadaniu u Tiffany’ego”. Jej stylizacje z filmu chciała odwzorować niejedna kobieta – od czarnej sukienki noszonej z kolią z pereł po beżowy trencz, który ma na sobie w końcowej deszczowej scenie filmu. Te hollywoodzkie przykłady można by wyliczać długo, bo w kolejnych latach trencz na stałe wpisał się w damską garderobę.